maj informacje na temat marketingu internetowanego i dominik kaznowski nowymarketing where s the beef

      prawolingo.pl

Homocysteina – śmiertelny wróg człowieka

Czytelnia Autor: iluste Dodaj komentarz

Do tej pory jedynym znanym czynnikiem działającym szkodliwie na układ krążenia był cholesterol frakcji LDL, czyli tak zwany „zły cholesterol”. Obecnie jednak coraz częściej mówi się o homocysteinie, która podobnie jak LDL, ma szkodliwy wpływ na układ krążenia.

Homocysteina – czym jest

Homocysteina to po prostu jeden z aminokwasów, który uznawany jest za najczęstszą przyczynę miażdżycy, zaraz obok cholesterolu. Do tej pory rzadko brano go pod uwagę, jednak ostatnio coraz częściej wymienia się właśnie homocysteinę jako przyczynę miażdżycy i zawałów serca.

Homocysteina uszkadza naczynia krwionośne, przez co mogą one być bardziej podatne na odkładanie się wewnątrz płytek miażdżycowych lub tworzenie się zakrzepów krwi. Obie sytuacje są dla organizmu człowieka śmiertelnie niebezpieczne. Dlatego dziś równolegle obok cholesterolu, bada się również poziom homocysteiny.

Hiperhomocysteinemia

Hiperhomocysteinemię powoduje mutacja genu MCHFR. Gen ten w normalnych warunkach odpowiedzialny jest za prawidłowe stężenie homocysteiny we krwi. Gdy ulegnie uszkodzeniu, kwas foliowy jest nieprawidłowo wchłaniany, a homocysteina nie zostaje przekształcona w metioninę. To powoduje, że powstaje nadmiar homocysteiny, a niedobór metioniny. Homocysteina norma wynosi obecnie 7-10 mol/L. Podwyższenie poziomu homocysteiny do 11-13 mol/L może luz powodować uszkodzenie komórek śródbłonka. Hiperhomocysteinemia występuje, gdy poziom homocysteiny uplasuje się w okolicach 20-30mol/L!

Homocysteina – badanie

Na badanie homocysteiny może skierować lekarz kardiolog lub na przykład dietetyk. Jest ono konieczne wtedy, gdy stwierdzi się problemy natury sercowej nie potwierdzone innymi badaniami, na przykład poziomem cholesterolu. Okazuje się, że poziom cholesterolu może być całkowicie w normie, a mimo to pacjent będzie cierpiał na miażdżycę. Bywają pacjenci w pełni sił, sprawni i szczupli, u których nie podejrzewa się problemów z sercem dopóki one nie wystąpią. Bardzo często okazuje się, że pacjenci mają hiperhomocysteinemię w zaawansowanej już fazie i po prostu nie została ona odpowiednio wcześnie zdiagnozowana ze względu na pozornie dobry stan zdrowia.

Obecnie lekarze i dietetycy są coraz bardziej świadomi spustoszeń, jakie może czynić homocysteina w organizmie. Okazuje się, że cholesterol w zasadzie nie działa w pojedynkę – dokonuje spustoszeń wespół z homocysteiną. To właśnie dlatego samo zbadanie poziomu cholesterolu nie musi dać jasnych wyników.

Homocysteina – cena badania

Cena badania na homocysteinę wynosi około 70 złotych. Można (i warto) wykonać owo badanie wraz ze standardową morfologią, gdy wybierzemy się kolejny raz na badanie rutynowe. Koszt takiego badania jest na tyle niski, że można sobie na nie spokojnie pozwolić ten raz do roku, by uchronić się przed rozwojem miażdżycy. Zauważmy, że nieznaczne podniesienie poziomu homocysteiny nieco powyżej 10mol/L jest już sygnałem o tym, że należałoby podjąć działanie. Robiąc dodatkowe badanie na cholesterol, będziemy mieć jasny obraz sytuacji.

Podwyższony poziom homocysteiny nie jest chorobą samą w sobie, lecz jedynie objawem wskazującym na początek lub zaawansowane nawet stadium miażdżycy. Prewencyjnie oraz w leczeniu wysokiego poziomu homocysteiny warto zażywać kompleks witamin B6 i B12 oraz kwas foliowy. Dzięki tej niewielkiej i niedrogiej suplementacji, wyniki badań mogą poprawić się znacząco. Najlepiej suplementować te witaminy z tabletek, ponieważ bardzo trudno uzyskać potrzebną ilość z pożywienia, zaś przyjmowanie witamin z grupy B z mięsa nie jest wskazane przy miażdżycy.

Homocysteina – śmiertelny wróg człowieka
5 (100%) 4 głosów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama