Grypa żołądkowa u dzieci

Grypa żołądkowa szczególnie intensywnie atakuje dzieci. To właśnie one narażone są na eskalujące objawy, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia, jeśli nie będziemy odpowiednio szybko im przeciwdziałać.Początek choroby zawsze jest taki sam. Dziecko zachowuje się normalnie, jest żywotne i radosne. Często nie zauważamy, że ma wyższą temperaturę, a po chwili zaczynają się wymioty i biegunka.

Pojawia się katar, ból brzucha oraz gardła. Wtedy można być już niemal pewnym, że to grypa żołądkowa, zwana też jelitową.

To choroba zakaźna, która przytrafia się zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Jej przyczyną są z reguły rotawirusy, które rozprzestrzeniają się drogą kropelkową lub podczas fizycznego kontaktu z chorym lub przedmiotami, których używał. Zwłaszcza, że jeszcze przez dwa tygodnie od wyleczenia możemy być nosicielami rotawirusów. Dlatego z reguły na grypę żołądkową uskarżają się całerodziny, bo poziom zarażalności w przypadku tej choroby jest bardzo wysoki.

Pierwsza pomoc przy grypie żołądkowej

Grypy żołądkowej u dzieci nie wolno leczyć na własną rękę. Należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Do czasu wizyty niezbędne jest odpowiednie nawadnianie, podawanie niegazowanej wody, schłodzonego naparu z kopru włoskiego lub mięty. Nawadnianie powinno być prowadzone mozolnie, jak najmniejszymi porcjami. Najlepiej poić dziecko z łyżeczki co kilka minut. Duża ilość jakiegokolwiek napoju będzie powodować wymioty i może skończyć się zwiększeniem objawów. Odwodnienie jest bowiem największym zagrożeniem podczas tej choroby, bo może skończyć się dla dziecka tragicznie – utratą przytomności, albo nawet życia. Odpowiednie nawodnienie jest dużo ważniejsze, niż jedzenie, którego w okresie choroby dziecko i tak będzie odmawiało. Zresztą jego podawanie także może wzmagać dolegliwości, więc najwyżej można spróbować podać kleik ryżowy z ugotowaną marchewką, ale to też tylko w drugiej fazie choroby. Podczas karmienia dziecko należy ułożyć na boku, aby przy ewentualnych wymiotach nie zakrztusiło się nimi. Pamiętajmy o myciu rąk po każdej czynności i nie dojadaniu po dziecku, bo wtedy także opiekun zachoruje.

Leczenie grypy żołądkowej u dzieci

Przed rotawirusami zabezpieczy dziecko jedynie szczepionka. Nie ma leku, który będzie skuteczny już po pojawieniu się objawów. Dlatego należy skupić się na walce z nimi już po zdiagnozowaniu dolegliwości. Najbardziej istotne jest zapobieganie odwodnieniu,które u małych dzieci następuje nadzwyczaj szybko. Najbardziej niebezpieczny jest wygląd stolca, który zawiera krew lub śluz. Także brak oddawania moczu oraz suche usta mogę być oznaką odwodnienia. Ważna jest także obserwacja skóry – gdy traci elastyczność, trzeba niezwłocznie udać się do szpitala, bo pomoc ambulatoryjna może nie być wystarczająca. Nawadniać należy małymi porcjami, nawet łyżeczką. Wtedy będzie ono najbardziej efektywne, a także nie spowoduje nawrotu wymiotów.

Ważne jest także przyjmowanie leków przeciwgorączkowych, ale tylko po zapisaniu ich przez lekarza. Nie można ich nadużywać, ani przekraczać dozwolonej dawki. Jeszcze bardziej istotne jest także uzupełnienie utraconych elektrolitów, które wraz z biegunką i wymiotami są wydalane z organizmu. Można przyjmować je w postaci proszku rozpuszczonego w wodzie, który zakupić można bez recepty w aptece. Nie jest on jednak zbyt smaczny, więc można wymieszać go z sokiem lub mieć przygotowany ulubiony napój do popicia. Choroba niszczy też florę bakteryjną, co możemy osiągnąć np. poprzez podawanie jogurtu naturalnego przez kilka dni z rzędu. Także dieta po chorobie powinna być lekkostrawna – przez tydzień, do dwóch. Po tym okresie można wrócić do normalnego odżywiania.

 

Grypa żołądkowa u dzieci
5 (100%) 1 głosów

2 komentarzy

  • rodzic:

    Data: Luty 24, 2015 Czas: 11:57

    Gdy moje dziecko miało grypę żołądkową, największym zagrożeniem było odwodnienie. I nie łudźcie się, że będą jakieś objawy, Marcel po prostu nie chciał pić, a potem stracił przytomność i skończyło się na karetce na sygnale i kilku dniach w szpitalu. Na szczęście wszystko skończyło się bez groźniejszych konsekwencji. Ale teraz przy grypie żołądkowej drugiego dziecka po prostu podaję mu łyżeczką, albo strzykawką choćby po kilka mililitrów wody i nie jest tak źle.

  • Maciej:

    Data: Luty 25, 2015 Czas: 12:42

    Przy nieustających biegunkach i podejrzenia grypy żołądkowej u dziecka, lepiej od razu zgłosić się do lekarza. Nie ma co się łudzić, że u małego dziecka bez pomocy lekarza uda nam się zwalczyć grypę żołądkową. Lepiej iść po pomoc do specjalisty i mieć pewność, że to grypa żołądkowa u dziecka, a nie jakieś większe i groźniejsze schorzenie, z którym trudno będzie potem wygrać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama


Dobry Krem na cellulit Vialise - moc skutecznych, naturalnych składników w kremie na cellulit.