Radość zakupów i 100 bezpieczeństwa dla każdej transakcji. Sprawdź nas.

      posnet.com.pl

Tasiemiec (Tasiemczyca)

Choroby pasożytnicze, według niektórych osób, stanowią przeszłość. Jest to niesłuszne przekonanie. Pasożyty bytujące w przewodach pokarmowych ludzi nadal występują, choć dzięki znacznie lepszej kontroli produktów spożywczych oraz przestrzeganiu zasad higieny ich epidemia znacznie się zmniejszyła. Co niesie ze sobą tasiemczyca, jak ją rozpoznać i leczyć?

Tasiemiec to obecnie dość rzadko spotykany pasożyt. Łatwo było się nim zarazić, gdy mięso często pochodziło z niekontrolowanych hodowli. Obecnie do zakażenia dochodzi najczęściej w wyniku spożycia mięsa niewiadomego pochodzenia lub z własnoręcznego połowu. Tasiemiec jest przenoszony zarówno przez zwierzęta wodne, takie jak ryby, jak i przez lądowe, takie jak psy czy lisy. Niektóre gatunki tasiemca są mniej, inne bardzie niebezpieczne.

Gdzie bytuje tasiemiec

Większość tasiemców przebywa w przewodzie pokarmowym człowieka, a konkretnie w jelicie cienkim. To tam pasożyt może karmić się najbardziej odżywczym pokarmem. Przez to, że żywiciel jest pozbawiony części ważnych składników, mogą pojawić się takie objawy jak niedokrwistość, spowodowana często przez niedobór witaminy B12. Innymi objawami mogą być zaburzenia łaknienia oraz spadek wagi, nawet przy znacznym apetycie. Objawem tasiemczycy, którego nie da się pomylić z żadnym innym, jest pojawienie się w stolcu długich „taśm”, białych o niewielkiej szerokości. Warto jest, jeśli to możliwe, zebrać je, by ułatwić w ten sposób diagnozę lekarzowi.

Jak rozpoznać tasiemca

Leczenie tasiemca rozpoczyna się od diagnozy. Lekarz zazwyczaj prosi o wykonanie badania kału. Po potwierdzeniu obecności tasiemca w przewodzie pokarmowym, konieczne jest zastosowanie odpowiedniego preparatu. Często wystarczy jeden dzień kuracji, by pozbyć się tasiemca, jednak może się zdarzyć, że jego fragment pozostanie w przewodzie pokarmowym. Wtedy kurację trzeba powtarzać aż do skutku. W przeciwieństwie do innych pasożytów, jeden tasiemiec wystarczy, by dalsze jego rozmnażanie się było możliwe. Dlatego też po zastosowaniu kuracji należy wyprać pościel i bieliznę w wysokiej temperaturze, by zapobiec zakażeniu jajami tasiemca.

Leczenie tasiemca

Leczenie tasiemca w przypadku, gdy znajduje się w przewodzie pokarmowym, nie jest zwykle skomplikowane. Inaczej jest jednak w przypadku innych rodzajów tasiemców. Co roku pojawia się ostrzeżenie o bąblowcu – tasiemcu przenoszonym przez lisy. Można się nim zarazić spożywając niemyte jagody czy inne owoce runa leśnego. Zakażenie tego rodzaju pasożytem jest znacznie gorsze niż w przypadku zwykłego tasiemca. Jaja bąblowca osadzają się w wątrobie i trudno jest je usunąć, nawet operacyjnie. Duża ich ilość może doprowadzić do zgonu. Jedyną możliwością terapii jest podawanie odpowiednich leków.

Innym niebezpiecznym rodzajem tasiemca jest tasiemiec psi. Jaja tego pasożyta mogą dotrzeć nawet do mózgu – tworzą one pęcherze, które należy usuwać operacyjnie. Na szczęście te dwa ostatnie gatunki tasiemca są w naszym kraju spotykane bardzo rzadko. Warto jednak zachować zasady higieny, zwłaszcza w przypadku spożywania owoców i grzybów pochodzących z lasu.

Leczenie tasiemca
5 (99.09%) 22 głosów

Wyjaśnijmy najpierw czym jest tasiemczyca. Jest to choroba inwazyjna przewodu pokarmowego, którą wywołuje tasiemiec nieuzbrojony – karłowaty, bąblowcowy lub bruzdogłowiec szeroki. Tasiemcem nieuzbrojonym człowiek zaraża się poprzez jedzenie surowego lub niedogotowanego mięsa wołowego, które wcześniej zostało zarażone wągrami, z których...

Czytaj artykuł

Tasiemczyca, czyli choroba powodowana przez tasiemca, nie zawsze powoduje bardzo widoczne objawy. Zarażenie się tym pasożytem niezwykle rzadko doprowadza do śmierci. Mimo to objawy tasiemca są po pewnym czasie bardzo zauważalne i mogą znacznie pogorszyć komfort życia. Jak szybko rozpoznać...

Czytaj artykuł

Choroby pasożytnicze mogą powodować różne problemy zdrowotne. Tak samo jest w przypadku zakażenia tasiemcem. Jakie są możliwe powikłania tasiemczycy? Tasiemiec umiejscowiony w przewodzie pokarmowym rzadko powoduje powikłania, o ile zostanie w porę zdiagnozowany i usunięty. Dłuższe przebywanie tasiemca może jednak...

Czytaj artykuł

Tasiemczyca to choroba powstała na skutek zarażenia pasożytem – tasiemcem. Objawy są początkowo niecharakterystyczne, ale w krótkim czasie można się zorientować, że pasożyt pochłania potrzebne substancje odżywcze. Jakie są przyczyny tasiemczycy i czy można się przed nią bronić?

Czytaj artykuł

Reklama