Wzdęcia

Wzdęcia brzucha nazywamy fachowo bębnicą. To efekt większej ilości gazów w przewodzie pokarmowym.

Przy wzdęciach odczuwa się zbyt wielkie wypełnienie brzucha, jego rozpieranie, a czasami nawet duże skurcze jelit. Zdarzają się też towarzyszące im bóle w klatce piersiowej, zwłaszcza przy głębokich wdechach. Jest to spowodowane wysokim ustawieniem i naciągnięciem przepony. Wzdęciom towarzyszą również nadmierne oddawanie gazów oraz skurcze jamy brzusznej.

Wzdęcia możemy podzielić w zależności od tego, gdzie zalegają gazy, na:

  • bębnicę żołądka,
  • bębnicę jelitową.

Oczywiście wzdęcia nie powstają bez przyczyny. O szczegółach przeczytasz tutaj, ale najczęściej powoduje je zbyt duże połykanie oraz zasysanie powietrza przez usta – nawet mimowolne; zwiększone wydzielanie gazów w jelitach oraz utrudnione ich wydalanie (np. spowodowane niedrożnością jelit); upośledzenie procesów trawiennych w czasie chorób trzustki, wątroby, dróg żółciowych czy jelita grubego. Wśród przyczyn bywa też upośledzenie resorpcji gazów w jelitach przy porażeniu ich czynności, niedawny zabieg operacyjny w obrębie brzucha czy wreszcie choroby ośrodkowego układu nerwowego lub rozlane zapalenie otrzewnej.

Jeśli wzdęcia są przewlekłe, a zwłaszcza w przypadkach, gdy wydalanie kału oraz oddawanie gazów sprawia trudności, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Wcześniej warto zmienić dietę, poprzez ograniczenie pokarmów stałych i zamianę ich na płynne. Pomóc może też masaż brzucha, ale lepiej robić to bardzo delikatnie. Można też wykonać lewatywę z pozostawieniem w odbycie końcówki dla ułatwienia odchodzenia gazów.

Wzdęcia – objaw choroby? W przeważającej ilości za wzdęcia odpowiada niewłaściwa dieta, ale nie zawsze tak jest (warto sprawdzić dobrą dietę na wzdęcia). Ta dolegliwość może też być objawem innych, dużo bardziej poważnych chorób.

Czytaj artykuł

Zapobieganie wzdęciom. Nie tylko rodzaj i jakość posiłków pozwolą ci znacznie ograniczyć ryzyko wzdęć. Ważna jest także… technika jedzenia. Najważniejsza jest bezsprzecznie dieta na wzdęcia, która powinna składać się przede wszystkim z lekkostrawnych produktów. Drugi czynnik to jak najmniejsza ilość...

Czytaj artykuł

Gazy w przewodzie pokarmowym pojawiają się przeważnie z powodu trzech przyczyn: od zwiększonego połykania wraz z jedzeniem powietrza, nadprodukcji jelit oraz dyfuzji z krwi.

Czytaj artykuł

Powinna być lekkostrawna, oparta na gotowanych, a najlepiej duszonych daniach. Można też pozwolić sobie na grilla. Unikać należy za to potraw smażonych i pieczonych. Ważny jest też sposób jedzenia i brak pośpiechu w czasie posiłków.

Czytaj artykuł

Wzdęcia zdarzają się u wielu kobiet ciężarnych. To wynik zachodzących w organizmie zmian hormonalnych, które w zdecydowanej większości nie powinny budzić żadnych obaw. Wzdęcia w ciąży – sprawdź więcej informacji.

Czytaj artykuł

Nie ma się co oszukiwać. Za wzdęcia dzieci, zwłaszcza noworodków, najczęściej odpowiada mama, która stosuje nieodpowiednią dietę lub zły sposób karmienia. Najczęściej wzdęcia dokuczają dzieciom karmionym piersią. Ten naturalny pokarm nie jest bowiem wytwarzany w całkowitym oderwaniu od tego, co...

Czytaj artykuł

Wzdęć nie powinno się ignorować. Same w sobie są niegroźną dolegliwością, ale czasami mogą prowadzić do groźnych chorób. Przede wszystkim wzdęcia należy leczyć nawet wtedy, gdy nie pojawiają się zbyt często. Mogą one bowiem trwale wpłynąć na upośledzenie układu pokarmowego....

Czytaj artykuł

Reklama