nie możesz znaleźć obrazki logiczne czesc pdf sprawdź dobre ceny dla ofert i wybierz atrakcyjne promocje w

      prawolingo.pl

Zespół nadwrażliwego jelita – objawy

Przy zespole nadwrażliwego jelita mogą nas spotkać praktycznie wszystkie dolegliwości gastryczne. Na szczęście z reguły nie kończy się to spadkiem masy ciała lub innymi niepożądanymi następstwami.

Najbardziej charakterystyczna jest biegunka. Nie jest to jednak klasyczne rozwolnienie, które powoduje szybkie odwodnienie, choć i w tym przypadku należy regularnie uzupełniać płyny. Stolce przy zespole nadwrażliwego jelita są bardzo cienkie lub wydalane w bobkach. Biegunce i parciu na stolec mogą też towarzyszyć zaparcia. W tym przypadku dochodzić więc może do oddawanych kilka razy dziennie stolców, które składają się także z dużej ilości śluzu lub trudnej do zidentyfikowania papki. Zdarza się nawet, że część wypróżnień składa się wyłącznie ze śluzu.
Na szczęście choroba nie kończy się ubytkami masy ciała, ani nawet zaburzeniami apetytu. Dzięki temu stan ogólny chorego nie pogarsza się tak krytycznie, jak ma to miejsce przy klasycznych biegunkach, wywołanych bakterią lub zatruciem pokarmowym.

Wpływ na objawy może również mieć sukcesywne drażnienie błony śluzowej jelita grubego, co powoduje jego nadpobudliwość. Jej przyczyną może być nadużywanie środków przeczyszczających, albo niewłaściwa dieta – niekoniecznie oparta o niezdrowe produkty, ale choćby wywołująca alergiczne reakcje.

W najcięższych i długo utrzymujących się zaburzeniach zdarzają się objawy przemęczenia. Bardzo rzadko towarzyszą im również zawroty głowy, spadek koncentracji, niepokój oraz zaburzenia trawienia. W śladowej liczbie przypadków przytrafia się również osłabienie i spadek masy ciała.

Zespół nadwrażliwego jelita – objawy
4.8 (96.89%) 45 głosów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama