Domowe sposoby leczenia rwy kulszowej
Rwę kulszową można leczyć na szereg sposobów. Oprócz środków leczenia farmakologicznego i fizykoterapii, istnieje szereg domowych metod leczenia tego schorzenia, do których należy aktywność fizyczna i stosowanie okładów na objęte schorzeniem miejsca. Mogą być one bardzo pomocne, aczkolwiek nie należy ich traktować jako jedynej formy leczenia. Powinny one mieć raczej charakter wspomagający i w sytuacji nasilenia się objawów rwy kulszowej, warto jest udać się do profesjonalisty, aby uniknąć przykrych konsekwencji.
Aktywność fizyczna przy rwie kulszowej
Bardzo pomocne przy leczeniu rwy kulszowej może być uprawianie ćwiczeń i sportów. Wyzwalają one endorfiny, które nie tylko poprawiają ogólne samopoczucie, ale także znane są z działania przeciwbólowego. Oczywiście chodzi tutaj o sytuację, w której istnieje możliwość wykonywania ćwiczeń. Czasami ból jest bowiem tak silny, że leczenie rwy kulszowej należy ograniczyć do farmakoterapii, bądź fizykoterapii. Gdy ból nieco ustąpi, można zdecydować się na sporty, które nie obciążają w znaczny sposób kręgosłupa.
Do takich sportów należy pływanie i aqua aerobik, jazda na rowerze na świeżym powietrzu (koniecznie po płaskim terenie) lub jazda na rowerze stacjonarnym. Co do samych ćwiczeń natomiast, warto jest zdecydować się na serię ćwiczeń rozciągających o płynnych i wolnych ruchach, najlepiej po konsultacji z lekarzem i z fizjoterapeutą. Jeśli zostaną one w odpowiedni sposób dobrane, mogą się przyczynić do zmniejszenia ucisku na nerwy wpływając pozytywnie na leczenie.
Rwa Kulszowa i okłady na kręgosłup
Dla uśmierzenia bólu związanego z rwą kulszową można stosować okłady na kręgosłup. Powinny to być na przemian zimne i ciepłe okłady. Jeśli chodzi o zimne okłady, należy stosować je przez pierwsze 2-3 dni, kładąc je na miejsca, w których pojawił się ból na około 15-20 minut po wystąpieniu pierwszych dolegliwości.
W przypadku zimnych okładów, najlepiej sprawdzą się te w formie kostek lodu w folii. Ból może także uśmierzyć zamrożone mięso, zawinięte w ręcznik. Po pierwszych kilku dniach od wystąpienia dolegliwości związanych z rwą kulszową, pozytywny efekt może przynieść natomiast zamiana zimnych na rzecz ciepłych okładów. Dobrze sprawdzi się w tej kwestii klasyczny termofor lub też specjalne plastry rozgrzewające, dostępne w aptece. Jeśli mimo zastosowania takiej terapii, ból nie będzie znikał, można zdecydować się na stosowanie zimnych i ciepłych okładów naprzemiennie. W innym przypadku koniecznie trzeba skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą.
Zapobieganie wystąpienia i nawrotu rwy kulszowej
Rwie kulszowej można zapobiegać. Zanim pojawią się pierwsze objawy rwy kulszowej, warto jest zastosować się do kilku wskazówek. Oprócz regularnej aktywności fizycznej, która wzmacnia mięśnie pleców oraz umożliwia utrzymywanie odpowiedniej wagi, co jest bardzo istotne dla obciążenia kręgosłupa, warto jest także zadbać o prawidłową postawę ciała. Przede wszystkim podczas siedzenia trzeba zwrócić uwagę na to, by kręgosłup na odcinku lędźwiowym miał odpowiednie oparcie i nie był zbyt wygięty. Również warto jest robić sobie przerwy, szczególnie gdy pracuje się w biurze lub dużo jeździ samochodem.
Aby uniknąć rwy kulszowej ważne jest, by od czasu do czasu rozprostować kręgosłup. Należy także zwrócić uwagę na swoje zachowanie podczas przenoszenia ciężkich rzeczy. Chodzi tutaj o to, aby ograniczyć do minimum obciążenie kręgosłupa lędźwiowego, przenosząc je na kończyny dolne. Można to zrobić m.in. utrzymując proste plecy, uginając kolana i trzymając ciężar blisko ciała. Przyczyny rwy kulszowej często związane są bowiem z nieodpowiednią postawą ciała, szczególnie w przypadku osób pracujących fizycznie.
Przeczytaj również
- Dlaczego regularne wizyty u stomatologa są kluczem do zdrowego uśmiechu?
- Krosty na pośladkach – skuteczny zabieg
- Body wrapping – kosmetyki do domowego zabiegu antycellulitowego
- Czy łupież pstry jest zaraźliwy? Odkryj całą prawdę o tej niezwykle uciążliwej chorobie!
- Skuteczne zabiegi na odchudzanie
- Skuteczne usuwanie blizn zabiegami medycyny estetycznej
2 komentarzy
kret:
Często się mówi, że na wiele schorzeń pomoże jazda na rowerze. Zaleca się ją również na rwę kulszową. Warto jednak pamiętać, że nie może to być wyczyn. Ludzie często od razu ładują się na podjazdy, męczą się, pocą – a chodzi jedynie o przejażdżkę, rekreację, a nie jakieś zawody. Pamiętajcie o tym, bo możecie sobie tylko bardziej zaszkodzić, niż pomóc.
Mał mi:
A ja polecam na rwę kulszową wizytę u dobrego kręgarza. Naprostowanie kręgosłupa jest niezwykle ważne, bo ucisk na nerwy może powodować wiele chorób, których nigdy byśmy się nie spodziewali. Zwłaszcza, że regularne wizyty raz na miesiąc mogą poprawić ogólne samopoczucie w taki sposób, że szybko widzi się różnicę „gołym okiem”.