Biegunka u niemowlaka

Biegunka Autor: redakcja Komentarzy: 2

Biegunka u niemowlaka w niektórych przypadkach przebiega zdecydowanie gwałtowniej niż u osób dorosłych i w dość krótkim czasie może prowadzić do odwodnienia organizmu. Jak zatem rozpoznać rozwolnienie u niemowlaka, na co zwracać uwagę karmiąc małe dziecko oraz jak można leczyć tę przypadłość domowymi metodami.

Jak rozpoznać biegunkę u niemowląt

Szybkie rozpoznanie biegunki u niemowląt jest konieczne, jednak jest dość trudne w zdiagnozowaniu. Niemowlęta oddają i tak luźne stolce, dlatego oprócz zwracania uwagi na rodzaj oddawanego stolca należy również obserwować dodatkowe objawy. Jeśli dziecko jest niespokojne oraz ma podwyższoną temperaturę ciała, a w samym stolcu pojawia się także śluz, wówczas można niemal na pewno stwierdzić, że dziecko choruje na biegunkę. Pierwszy problem, na jaki napotykają dorośli, to konieczność rozpoznania biegunki.

Dziecko, które jest karmione piersią, i tak oddaje często luźne stolce. Jednak przy ich częstszym oddawaniu można podejrzewać biegunkę. Ułatwione pod tym względem zadanie mają rodzice dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym. U takich dzieci biegunkę można rozpoznać nie tylko po częstotliwości, ale również po konsystencji oddawanych stolców.

Dlaczego biegunka u niemowląt jest niebezpieczna

Częste oddawanie stolców u dzieci w krótkim czasie może spowodować utratę elektrolitów i soli mineralnych. W konsekwencji prowadzi to do odwodnienia, co z kolei może spowodować zapadnięcie się ciemiączka, ale również zmniejsza ilość oddawanego moczu.

Główne powody występowania biegunki u niemowlaka

Najczęstszym powodem występowania biegunki u niemowlaka jest zatrucie pokarmowe. Nieświeże produkty czy niewłaściwy sposób przechowywania pokarmów to dwa główne powody, prowadzące do biegunek.

Czasami biegunka u niemowląt występuje razem z ząbkowaniem dziecka. Biegunka może towarzyszyć innym chorobom układu pokarmowego, jak np. czerwonka, dur brzuszny czy biegunka rotawirusowa, ale również innym chorobom, takim jak ostre zapalenie dróg moczowych czy zapalenie ucha środkowego.

Dość częstym powodem występowania biegunek są alergie oraz nietolerancje pokarmowe. Celiakia, alergia na mleko krowie czy nietolerancja laktozy są dość często odpowiedzialne za biegunki. Jeśli dziecko przechodziło niedawno leczenie antybiotykami, to biegunka u niemowlaka może być spowodowana kandydozą lub dysbakteriozą, które są skutkami ubocznymi przebytej kuracji. Bez względu na główny powód zaistnienia biegunki, ważna jest konsultacja lekarska.

Jak leczyć rozwolnienie u niemowlaka

Najważniejszym sposobem na leczenie biegunki u niemowlaka jest dalsze karmienie dziecka piersią. Natomiast dieta dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym powinna być również odpowiednio zmodyfikowana. Mleko należy zamienić na mleko specjalne, np. hipoalergiczne czy bezglutenowe. U starszych dzieci mleko można połączyć z gotowaną marchewką, ziemniakami czy kleikiem ryżowym.

Przy leczeniu biegunki ważne jest uzupełnienie poziomu płynów. Oznacza to, że w diecie dziecka powinna się pojawić woda mineralna niegazowana czy niesłodzone herbatki. Natomiast stosowanie elektrolitów powinno być konsultowane z lekarzem.

Zazwyczaj ograniczenie pokarmów oraz zwiększenie podawanych dziecku płynów pomaga w wyleczeniu biegunki. Jeśli jednak takie leczenie nie pomaga, wówczas należy się udać do lekarza, który dobierze odpowiednie leki przeciwbakteryjne. Jeśli tym objawom towarzyszą wymioty czy gorączka, wówczas należy od razu skonsultować się z lekarzem. Podobnie wizyta u lekarza jest konieczna, jeśli biegunka trwa dłużej niż 10 dni.

2 komentarzy

  • Kalla:

    Data: Styczeń 22, 2018 Czas: 14:36

    Biegunka u niemowlaka może być spowodowana przez rotawirusy. A w takim przypadku nie ma za wiele czasu na zastanawianie się co dalej. Zwłaszcza, że im młodsze dziecko tym bardziej dynamicznie reaguje jego organizm na takie rzeczy, zwłaszcza w przypadku jak szybko zachodzą zmiany. Do szpitala i się nie zastanawiać!

  • Adam:

    Data: Styczeń 23, 2018 Czas: 14:14

    Tylko, że nie każde wypróżnienie to od razu biegunka u niemowlaka. Zwłaszcza, że malutkie dzieci robią na rzadko normalnie i dopiero potem się zaczyna coś kształtować jak podrosną. Wcześniej każde wypróżnienie to jest rzadzizna. Dlatego nie ma co panikować i straszyć szpitalem, tylko obserwować dziecko i się nie podpalać za wcześnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama


Dobry Krem na cellulit Vialise - moc skutecznych, naturalnych składników w kremie na cellulit.