Celiakia w ciąży
Ciąża jest szczególnym stanem, w którym ciężarna musi dbać o siebie nie tylko w kontekście własnego zdrowia, ale i zdrowia swojego dziecka. Wszelkie stany chorobowe matki mogą wywrzeć pośredni lub bezpośredni wpływ na zdrowie dziecka. Dlatego kobiety ciężarne zobligowane są do regularnego badania swojego stanu zdrowia i stosowania się do zaleceń lekarskich w zakresie zażywania leków czy stosowania diety. Co jeśli pojawia się celiakia w ciąży?
Celiakia a ciąża
Celiakia to choroba autoimmunologiczna, w której komórki nabłonka jelita cienkiego nie są w stanie wchłonąć gliadyny zawartej w glutenie – białku pszenicy, żyta i innych zbóż w mniejszej ilości. W wyniku kontaktu z alergenem, chory ma silne objawy nietolerancji, a do tego jego kosmki jelitowe ulegają zanikowi. To może doprowadzić do poważnych konsekwencji zaburzenia wchłaniania. Celiakia jest nieuleczalna, a jedynym sposobem zapobiegania jej powikłaniom jest całkowita eliminacja glutenu z diety do końca życia. Dzięki temu chory może normalnie funkcjonować.
Celiakia podczas ciąży
Oczywistym jest, że matka chora na celiakię chciałaby, aby jej dziecko nie było obciążone tą nietolerancją. Niestety, jest ona dziedziczna, jednak nie oznacza to, że kobieta chora na celiakię musi urodzić chore dziecko.
Kobieta z celiakią powinna poinformować o chorobie swojego lekarza prowadzącego. Zaleci on, aby noworodka tuż po urodzeniu poddano specjalnym badaniom, sprawdzającym jego obciążenie tą wadą. Kobiety nie tolerujące glutenu nie powinny jednak rezygnować z bycia matkami. Ze swojego doświadczenia na pewno wiedzą, że szybko zdiagnozowana choroba, gdy jest odpowiednio kontrolowana, może pozwolić na długie, szczęśliwe życie.
Celiakia a donoszenie ciąży
U kobiet chorujących na celiakię mogą pojawić się problemy z poronieniami lub przedwczesnymi porodami. Upośledzone wchłanianie niektórych składników odżywczych przez jelita matki może prowadzić do niedoborów u płodu. Są to witaminy i mikroelementy, które znajdują się głównie w ziarnach zbóż, których matka unika.
Dlatego chorująca na celiakię kobieta powinna swoją ciążę zaplanować. Najlepiej, aby rozpoczęła przyjmowanie suplementów zaleconych przez lekarza jeszcze przed zajściem w ciążę. Tym samym zwiększa prawdopodobieństwo urodzenia dziecka żywego w terminie.
Celiakia w czasie ciąży
Ciąża jest stanem wyjątkowym, jednak w trosce o zdrowie dziecka matka nie powinna w tym okresie wprowadzać diety glutenowej, która jej szkodzi. Wręcz przeciwnie – dieta bezglutenowa wprowadzona przed ciążą umożliwi regenerację kosmków jelitowych i lepsze wchłanianie pozostałych składników odżywczych.
Celiakia w ciąży jest stanem szczególnym. Dlatego kobieta ciężarna chorująca na nią powinna regularnie odwiedzać zaufanego lekarza. Pomoże on określić, czy konieczna będzie suplementacja i będzie regularnie kontrolował funkcje życiowe płodu.
Dieta ciężarnej chorej na celiakię
Kobiety chore na celiakię w ciąży powinny odżywiać się tak, jak ciężarne zdrowe – jednak z wykluczeniem glutenu. Powinny unikać żywności wysoko przetworzonej, głęboko smażonej, mocno doprawionej. Nie mogą spożywać alkoholu, palić papierosów ani pić kawy i napojów kofeinowych. Ich dieta powinna być lekkostrawna, nie wzdymająca, z wyłączeniem produktów surowych lub niedogotowanych.
Jeśli chodzi o kaloryczność, kobieta ciężarna z celiakią powinna, tak jak kobieta zdrowa, przyjmować 250-500 kalorii dziennie więcej, począwszy od drugiego trymestru, starając się nie przekraczać tej ilości. To zwiększy prawdopodobieństwo urodzenia zdrowego, silnego dziecka.