Choroba glutenowa i jej przyczyny
Choroba glutenowa zwana inaczej celiakią jest chorobą genetyczną. Dziedziczny brak tolerancji glutenu na razie nie jest uleczalny, a jedynym ratunkiem jest ścisła dieta, którą stosować należy całe życie.
Gluten jest białkiem, które jest w ziarnach pszenicy, owsa, żyta, jęczmienia i orkiszu. Gluten to umowna nazwa kilku rodzajów białek występujących w zbożach. W pszenicy jest to gliadyna, w jęczmieniu hordeina, w owsie awenina, a w życie sekalina. Stosowanie diety bez tych produktów, albo ich pochodnych, wymaga sporej samodyscypliny, wyrzeczeń i ciągłej uwagi. Tym bardziej, że choroba może ujawnić się dopiero u dorosłych, którzy zdążą poznać różne smaki. Zdarza się bowiem jej forma utajona, która przez lata nie jest wykryta. Najczęściej jednak ujawnia się już w pierwszym roku życia, gdy do diety dziecka zaczynają być wprowadzane pierwsze pokarmy zawierające gluten.
Celiakia – choroba glutenowa
Celiakia jest chorobą autoimmunologiczną, gdyż w jej trakcie wytwarzane są przeciwciała we krwi. Często towarzyszą jej również inne, podobne schorzenia: sarkoidoza, wrzodziejące zapalenie jelita grubego czy toczeń układowy.
Organizm nie tolerujący glutenu zaczyna bronić się po tym, gdy białka te zostają do niego wprowadzone wraz z pokarmem. Obrona polega na mnożeniu białych krwinek, co destrukcyjnie wpływa na nabłonek jelita cienkiego, z biegiem czasu uniemożliwiając jego normalną pracę. Widać to szczególnie u małych dzieci, których rozwój zostaje z tego powodu zaburzony. Jeśli maluch jest niespokojny po posiłku, do tego często ospały i blady, możesz podejrzewać, że ma celiakię. Zdarzają się też burzliwe objawy – zwłaszcza u małych dzieci – w postaci wymiotów.
Dorośli reagują nieco inaczej. Zaczynają szybko chudnąć, mają bóle kości stawów i brzucha, zaczynają się biegunki. U dojrzałych osób objawy nietolerancji glutenu zaczynają się też po chorobach zakaźnych, albo np. ciąży.
Chorobę glutenową łatwo pomylić ze zwykłym zatruciem pokarmowym i związaną z nim biegunką. Objawy potrafią bowiem ustąpić i często zdarzają się okresy całkowicie bez dolegliwości. Sieje ona jednak zdecydowanie większe spustoszenie w organizmie niż zwykła niestrawność, i to nawet wtedy, gdy stosujemy ścisłą dietę. W obrębie jelita cienkiego zachodzą zmiany, które uniemożliwiają normalne trawienie, utrudniona jest też transmisja wartości odżywczych z przyjętych pokarmów.
4 komentarzy
Donek:
Dziwi mnie to, że teraz coraz to więcej ludzi choruje na celiakię a na mieście (mówię tutaj na przykładzie Warszawy) bardzo mało restauracji, które w swojej karcie mają dania dla osób z chorobą glutenową.
Katarzyna:
No, i znowu przyszedł ten czas kiedy to każdy z mojej rodzinki udał się w Święta do Kościoła a ja – nie przystpiąłam do komunii. Wiem, ze to dziwne, ale nie lubie sie wsrod dalszej rodziny sporawiadac na temat tego ze jestem chora na celiakię. Choroba glutenowa, jak wiadomo, nie jest niczym przyjemnym. A gluten zawarty w opłatku, powoduje u mnie – jak u nawiedzonej straszne rewolucje.
Tomek:
Z tego co wiem od 2009 roku komunie w Polsce sa bezglutenowe
IceCube90:
Mam to od dziecka. Choroba glutenowa to nic fajnego, trzeba się zawsze trzymać ściśle określonej diety a gdy zjesm coś z glutenem to od razu źle się czuję i mam wymioty.