Choroby przewlekłe nie są zwykle dla pacjentów zagrożeniem zdrowia czy życia, ale mogą sprawiać, że komfort codziennego funkcjonowania zostanie znacznie zaburzony. Najlepszym sposobem jest zawsze zapobieganie pojawieniu się chorób – niestety, nie zawsze jest ono możliwe.
Czytaj artykułChoroba Leśniowskiego-Crohna
Wszystko o chorobie Leśniowskiego-Crohna
Choroba Leśniowskiego-Crohna jest niezwykle niewdzięczna, bo nie do końca wiadomo co ją powoduje, a także jak sobie z nią radzić. Mimo tego warto wiedzieć jak się z nią zmagać, by poziom życia znacznie się nie obniżył. Nieswoiste zapalenie jelit może być bowiem naszym towarzyszem do końca życia.
Zazwyczaj chorobę można leczyć za pomocą farmakoterapii, ale w niektórych przypadkach niezbędna będzie nawet ingerencja chirurgiczna. W trakcie zabiegu usuwa się zmienione chorobowo odcinki przewodu pokarmowego, najczęściej jest to fragment jelita cienkiego.
Jakie są jednak przyczyny choroby Leśniowskiego-Crohna? Na pewno wpływ na nią mogą mieć skłonności genetyczne. Nawet 20% chorych ma przodków, którzy także zmagają się z chorobami układu pokarmowego. Inną przyczyną może być… przesadna higiena. Zwłaszcza w dzieciństwie nie można bowiem przesadzać z ograniczaniem dostępu do zarazków, co może w znaczny sposób ograniczyć zdolności organizmu do walczenia z nimi. W takim przypadku organizm reaguje autoagresją i atakuje nasze własne bakterie w układzie pokarmowym. Innym powodem może być stres, ale tego wciąż naukowo nie udowodniono, więc pozostaje to w sferze hipotez.
Objawy choroby Leśniowskiego-Crohna są natomiast niełatwe do zdiagnozowania. Nieswoiste zapalenie jelit mogą bowiem cechować różne dolegliwości w zależności od tego, który odcinek układu pokarmowego choroba zaatakuje. Najczęściej dotyka ona końcówki odcinka jelita cienkiego, jelita grubego i okrężnicy. W jej wyniku powstają wrzody, pojawiają się bóle brzucha oraz biegunka z krwią.
Przebieg choroby Leśniowskiego-Crohna także zależy od tego jaki organ został zaatakowany, bo owrzodzenie może pojawić się na odbycie, gardle, a stan zapalny niełatwo będzie wyleczyć. Zazwyczaj łączy się to ze znacznym obniżeniem wagi, nieustającym bólem brzucha i biegunkami. Zdarzają się też wzdęcia, wymioty, krwawienie, wysoka temperatura. Wtedy niezbędne jest już intensywne leczenie choroby Leśniowskiego-Crohna. Trzeba jednak pamiętać, że leczy się przede wszystkim objawy, z którymi walczy się za pomocą kortykosteroidów, pozwalających na obniżenie intensywności choroby. Stosowane są też leki przeciwzapalne, które zapobiegają rozprzestrzenianiu się stanu zapalnego. Rzadziej podawane są antybiotyki, które mają na celu ochronę innych części układu pokarmowego przed atakiem choroby.
Leki wpływają na poprawę jakości życia, ale według badań aż 75% chorych wymaga – prędzej czy później – zabiegu chirurgicznego. Jest on najbardziej skuteczny w walce z nawrotami choroby i praktycznie całkowicie bezpieczny. Nawet jeśli zabieg jest przeprowadzany w formie nagłej – z powodu perforacji jelita w wyniku silnego nawrotu choroby – daje świetne rezultaty.
Ważne powinno być więc również zapobieganie chorobie Leśniowskiego-Crohna. Niestety, nie za bardzo wiadomo jak to zrobić. Lekarze skupiają się więc obecnie na leczeniu objawowym, bo nie do końca wiadomo co konkretnie chorobę powoduje. Ważne są więc regularne badania, które sprawią, że ewentualny nawrót choroby nie będzie zaskoczeniem. A gdy już się ona pojawi, istotne jest też wyleczenie stanu zapalnego. Zaleca się także normalne postępowanie i nie przesadzanie z ochroną dzieci przed bakteriami i wirusami, by nie wywołać u nich reakcji autoimmunologicznej.
Choroba Leśniowskiego-Crohna należy do chorób przewlekłych, które często nie mają znanych przyczyn oraz trudno jest mówić o ich wyleczeniu. Jako jednostka chorobowa, nieswoiste zapalenie jelit nie może być całkowicie usunięte z organizmu chorego, co sprawia, że z nawrotami choroby może...
Czytaj artykułChoroby przewlekłe, w których remisja i nawrót mogą nastąpić w każdym momencie, są jednymi z najcięższych chorób, które mogą się przytrafić. Choć zwykle nie zagrażają bezpośrednio zdrowiu chorego, to mogą powodować znaczny spadek jakości i komfortu życia, co znów odbija...
Czytaj artykułMedycyna ciągle idzie do przodu, ale nadal nie potrafi znaleźć odpowiedzi na pytania dotyczące wielu chorób. Niektóre z tych schorzeń są tak uciążliwe, że choć nie zagrażają w sposób bezpośredni życiu chorego, to jednak znacząco obniżają jakość tego życia, prowadząc...
Czytaj artykułChoroba Leśniowskiego-Crohna, zwana również nieswoistym zapaleniem jelit, jest chorobą przewlekłą. Z tego powodu, prócz objawów, które są dla niej typowe, powoduje wysoki dyskomfort i spadek jakości życia osoby chorej, a także powikłania natury psychologicznej. Trudno jest ustalić, w jaki sposób...
Czytaj artykuł