Jak zapobiegać chorobie Leśniowskiego-Crohna

Choroby przewlekłe nie są zwykle dla pacjentów zagrożeniem zdrowia czy życia, ale mogą sprawiać, że komfort codziennego funkcjonowania zostanie znacznie zaburzony. Najlepszym sposobem jest zawsze zapobieganie pojawieniu się chorób – niestety, nie zawsze jest ono możliwe.

Choroba Leśniowskiego-Crohna należy do chorób przewlekłych, związanych z nieswoistym zapaleniem jelit. Z tego powodu może być ona uciążliwa dla chorego, ponieważ powoduje nawroty, które występują w sposób indywidualny, uzależniony wyłącznie od danego przypadku klinicznego. Element zaskoczenia występujący przy tej chorobie jest powodem, dla którego pozostaje ona tak ciężka do zaakceptowania przez chorych.

Profilaktyka choroby Leśniowskiego-Crohna

Do dziś lekarze nie wiedzą, jak zapobiegać chorobie Leśniowskiego-Crohna. Jaki jest tego powód? Przede wszystkim nie do końca znane są przyczyny samej choroby, przez co trudno jest wyznaczyć zachowania, które mogłyby minimalizować ryzyko jej wystąpienia. Choroba w równym stopniu dotyka mężczyzn i kobiet.

Według niektórych teorii, jej wystąpienie może być spowodowane sterylnym trybem życia, zwłaszcza prowadzonym w dzieciństwie. Z tego powodu w wysoko rozwiniętych krajach klimatu północnego, gdzie choroba występuje najczęściej, doradza się rozsądne korzystanie ze zdobyczy medycyny. Zbyt duże wyjałowienie układu pokarmowego spowodowane podawaniem pokarmów sztucznie przetworzonych czy dzieciństwo w warunkach, gdzie jest się izolowanym od bakterii występujących dookoła, może doprowadzić do stanu, gdy układ odpornościowy sam decyduje się zaatakować istniejące w nim naturalnie bakterie. Takie stany mogą powodować pojawienie się choroby Leśniowskiego-Crohna.

Dla osób, których bliscy – najczęściej rodzeństwo – chorują na schorzenia układu pokarmowego, zwłaszcza jelit, zaleca się regularne wykonywanie badań i reagowanie na najmniejsze objawy. Według badań, w prawie 20% przypadków osoby chore na nieswoiste zapalenie jelit mają w bliskiej rodzinie osobę, która również choruje na stany zapalne układu pokarmowego. Dziedziczenie to częściej następuje w linii rodzeństwa niż rodziców czy dzieci.

Zapobieganie nawrotom choroby Leśniowskiego-Crohna

Jako że trudno jest mówić o profilaktyce samej choroby, lekarze zalecają prowadzenie odpowiedniego leczenia oraz trybu życia, który pozwoliłby na zapobieganie nawrotom choroby w razie jej zdiagnozowania. Przede wszystkim należy regularnie wykonywać odpowiednie, zlecone przez specjalistę badania, która pozwalają nie tylko z większym prawdopodobieństwem przewidzieć moment nawrotu choroby, ale dają też szanse na zwalczenie intensywności objawów nawrotu.

Każdy chory powinien prowadzić indywidualnie przygotowane leczenie farmakologiczne. Pozwala ono na minimalizowanie nieprzyjemnych objawów nawrotu choroby, a także skracanie trwania samego okresu nawrotu i wydłużenie okresu remisji. Istotne jest również zachowanie odpowiedniego trybu życia, ograniczenie stresu oraz wprowadzenie specjalnej diety, która nawet w okresie remisji obejmowałaby wyłącznie pokarmy akceptowane przez układ pokarmowy chorego

Jak zapobiegać chorobie Leśniowskiego-Crohna
4.2 (83.33%) 6 głosów

3 komentarzy

  • Dietetyk:

    Data: Luty 27, 2015 Czas: 11:40

    Nie ładujcie dzieci fast foodami, to zobaczycie, że żadne z nich nie zachoruje na chorobę Leśniowskiego-Crohna, ale też na wiele innych dolegliwości gastrycznych. Z moich obserwacji wynika, że zdecydowana większość chorób gastrycznych jest spowodowana niewłaściwym odżywianiem, Ładujemy się śmietnikami i niestety takie są efekty. Mnie to nie dziwi, ale od czasu do czasu można sobie zrobić dzień zdrowego jedzenia i zobaczycie, że nie będzie trzeba zapobiegać chorobom gastrycznym.

    • Daria:

      Data: Styczeń 19, 2016 Czas: 03:36

      To nie prawda. Jestem chora na Leśniowskiego Crohna i zanim zachorowałam nie jadłam „śmieciowego ” żarcia. Obecnie czy będę zdrowo się odżywiała czy nie, zauważyłam że nie ma to wpływu na to czy będę miała nawrót czy też nie, ale już na szybkość uzyskania remisji już tak. Pozdrawiam

  • Patryk Wolski:

    Data: Luty 28, 2015 Czas: 12:26

    Niestety wiele wskazuje na to, że choroba Leśniowskiego-Crohna ma podłoże genetyczne. Więc niestety ewentualne zachowania chorobogenne mogą jedynie ją przyspieszyć. Skoro ktoś i tak zachoruje na chorobę Leśniowskiego Crohna to nie ma sensu mówić o zapobieganiu jej, tylko o ewentualnym opóźnianiu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama


Dobry Krem na cellulit Vialise - moc skutecznych, naturalnych składników w kremie na cellulit.