Przyczyny powstawania wrzodów
Nie tylko bakteria Helicobacter pylori jest przyczyną choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, z którymi zmaga się co dziesiąty człowiek. Wpływ na rozwój wrzodów ma też stres, palenie papierosów oraz niewłaściwa dieta.
Bakterią Helicobacter pylori zarazić się można nawet podczas pocałunku. Nie da się jej natomiast pozbyć bez antybiotyków. Nosicielstwo nie zawsze oznacza chorobę, ale lepiej sprawdzić to poprzez gastroskopię lub nawet kupowany w aptece Helico Test (można go dostać bez recepty już za ok. 40 zł). Według obecnej wiedzy, lepiej bakterię z organizmu usunąć, bo w ten sposób unikniemy ewentualnych powikłań.
Największe skłonności do choroby wrzodowej mają osoby z grupą krwi 0, ale na razie nie ustalono dlaczego. Wiadomo natomiast, że jedną z przyczyn powstawania wrzodów jest zarzucanie żółci do żołądka. Zdrowe osoby mają ją tylko w dwunastnicy, więc jej cofnięcie powoduje uszkodzenie bariery ochronnej. Błonę śluzową żołądka niszczy także zbyt duża ilość leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych, zwłaszcza zawierających kwas acetylosalicylowy oraz leków przeciwreumatycznych. Niebagatelny wpływ mają też nerwy i stresujące życie, co także przekłada się na wydzielanie większej ilości kwasu. Podobnie jak nadużywanie alkoholu i palenie papierosów.
Jak powstają wrzody?
W soku żołądkowym jest m.in. kwas solny. To – wbrew pozorom- stały składnik, który produkują komórki tworzące błonę śluzową żołądka. Soki żołądkowe mają za zadanie niszczenie bakterii i drobnoustrojów, które trafiają do żołądka wraz z pokarmem i napojami. Uczestniczą też w trawieniu białek i tłuszczów. Do ich zadań należy również pobudzanie dwunastnicy, by wytwarzała hormony jelitowe. Te są z kolei potrzebne do produkcji soku trzustkowego i żółci, które są niezbędne do trawienia pokarmów. Wrzód rozwija się, gdy w żołądku jest zbyt dużo kwasu solnego. Uszkadza on bowiem barierę błony śluzowej, co prowadzi do rozwoju wrzodów. Skłonności do wrzodów są też dziedziczone, u 50 proc. osób wrzody występują także w kolejnym pokoleniu
Przyczyny choroby wrzodowej:
- Zbyt częste stosowanie leków przeciwzapalnych, przeciwbólowych i przeciwgorączkowych.
- Bakteria Helicobacter pylori wywołująca zapalenie błony śluzowej żołądka.
- Palenie papierosów.
- Picie dużych ilości alkoholu.
- Nadmierny Stres.
- Niewłaściwa dieta: za długie przerwy między posiłkami, zbyt duża ilość ostrych przypraw i używek sokopędnych.
5 komentarzy
Daniel:
Dziwi mnie to, że po raz któryś przyczyną jakichokliek problemów gastrycznych jest palenie papiersowó. Do tej pory myślałem że palenie papierosów jest przyczyną chorób dróg oddechowych a nie układu pokarmowego. No, ale człowiek uczy się całe życie
roman82:
Ja się dorobiłem choroby wrzodowej właśnie z powodu alkoholu. Nic przyjemnego, nie polecam.
Niepalący:
We wszystkich chorobach i dolegliwościach to samo – palenie papierosów. Dziś przeczytałem, że co roku w Polsce umiera 50 tys. osób od papierosów! Nie mam pojęcia jak można być takim słabiakiem, żeby samemu się mordować. Żeby to jeszcze przyjemne było, ale nic poza fisiowaniem za małolata w tym nie mogę zobaczyć…
1marek1:
Ten stres to jest chyba przyczyną każdej możliwej choroby. A nawet jeśli nie jest bezpośrednią przyczyną to zdecydowanie zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania.
Ewa:
I jak sie pani wyleczyl? Ten pan, ktory pills alkohol.