Wrzody jelita

Wrzody Autor: redakcja Komentarzy: 2

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego to dość ciężka, przewlekła i bardzo nieprzyjemna choroba. Jak pokazują statystyki, tylko w Polsce jest diagnozowana u około 700-800 pacjentów rocznie. Jak wyglądają objawy tego schorzenia? Czy wrzody jelita można skutecznie wyleczyć?

Czym są wrzody jelita?

Wrzody jelit to rany, wynikające ze stanu zapalnego błony śluzowej, znajdującej się na jelicie grubym. Objawy schorzenia są bardzo uciążliwe dla pacjenta. Przede wszystkim to silne bóle skurczowe dolnej części brzucha, biegunki z domieszką krwi, ropy lub śluzu, częste wypróżnienia, wzdęcia, a także niekiedy lekko podwyższona temperatura ciała lub gorączka.

Wrzody jelit skutkować mogą także dodatkowo apatią, brakiem apetytu, utratą masy ciała, anemią i słabszą odpornością organizmu. Pierwsze oznaki wrzodziejącego zapalenia jelita grubego pojawiają się najczęściej u osób w młodym wieku (15-25 lat). Badania wykazują, że u ok. 20% wszystkich pacjentów choroba przyjmuje ostrą postać, w przebiegu której dochodzi także do zmian w układzie krążenia i problemów sercowych.

Przyczyny wrzodów jelita

Jakie są przyczyny choroby? Ciężko wskazać konkretny powód – temat ten nie został jeszcze do końca wyjaśniony naukowo. Przyjmuje się, że głównymi czynnikami, mogącymi odpowiadać za schorzenie, są m.in. stres, zaburzenia psychiczne, nieprawidłowa dieta (tłuste potrawy, mleko, alkohol). U wielu osób przyczyną choroby jest po prostu genetyka – jeśli ktoś z najbliższej rodziny (rodzic, rodzeństwo, dziecko) cierpi na tę przypadłość, wówczas prawdopodobieństwo wystąpienia wzrasta.
Diagnostyka wrzodów jelit

Wrzody jelita grubego wymagają szybkiej reakcji, ponieważ mogą skutkować licznymi powikłaniami, w tym rakiem jelita grubego. Po zauważeniu pierwszych symptomów, pacjent powinien jak najszybciej skonsultować się z lekarzem i przeprowadzić badania diagnostyczne. Są to m.in. morfologia, radiologia jelita, a także tomografia, rentgen lub ultrasonografia jamy brzusznej Jednak najczęściej wykonywana jest w tym celu endoskopia. Polega na obejrzeniu za pomocą specjalnego aparatu (endoskopu) jelita od środka i pobraniu jego wycinków, które następnie bada się pod kątem histopatologicznym. Pomoże to ustalić, czy wrzody jelita grubego rzeczywiście się pojawiły.

Leczenie wrzodów jelita

W przypadku, gdy badania potwierdzą występowanie choroby, niezbędne jest podjęcie odpowiedniego leczenia. Wszystko przebiega oczywiście pod kontrolą lekarza specjalisty i zależne jest od zaawansowania schorzenia oraz tego, jak rozległe są wrzody jelit. Pacjent przechodzi kurację farmakologiczną, a gdy leki zawiodą, konieczny może się okazać również zabieg chirurgiczny. Przez cały czas niezbędnym elementem leczenia jest także dieta, zalecona przez specjalistę (wysokokaloryczna, bezlaktozowa, o małej ilości tłuszczu i błonnika). Zazwyczaj wyeliminować trzeba alkohol, kawę, orzechy, prażoną kukurydzę, groch, fasolę, cebulę, brokuły, grzyby, napoje gazowane, suszone owoce, ostre sosy i przyprawy, czekoladę, ziarna zbóż i tłuste mięso.

Pacjent, u którego występują wrzody jelit, ma szansę jedynie na złagodzenie objawów lub przeciwdziałanie ich nawrotom. Całkowite wyleczenie nie jest dziś jeszcze możliwe. Ważne, by chory stosował się do wytycznych lekarza, przyjmował leki zgodnie z jego zaleceniami, nie odstawiał ich samodzielnie, gdy przykre dolegliwości przestaną mu dokuczać, a także będzie restrykcyjnie przestrzegał zasad żywienia. Jest to bardzo istotne w przebiegu schorzenia i pomaga zminimalizować jego nieprzyjemne objawy i skutki, a także zapobiec groźnym powikłaniom, stanowiąc profilaktykę przeciwnowotworową.

Wrzody jelita
5 (100%) 1 głosów

2 komentarzy

  • jakiś tam:

    Data: Marzec 22, 2018 Czas: 12:36

    Jakoś mi się nie chce wierzyć, że wrzody jelita są taką rzadką chorobą w Polsce. Przecież co chwilę się słyszy, że ktoś to ma, a na pewno nie jest to jakaś bardzo efektowna choroba, że każdy przypadek wrzodów jelit był nagłaśniany w mediach i żeby wszyscy o tym mówili. Problem musi być znacznie szerszy, tylko pewnie jak zwykle w Polsce, diagnostyka leży i kwiczy.

  • milion:

    Data: Marzec 23, 2018 Czas: 12:41

    Przyczyna wrzodów jelita jest taka, że w Polsce generalnie nie patrzy się na to, co się je. Ludzie myślą, że wszystko co jest smaczne, to jest też zdrowe, a niestety w wielu przypadkach jest całkowicie odwrotnie. Tylko kto na to patrzy? Niby moda na fit, a kolejki do lekarza coraz większe i grubasów też jakby więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama


Dobry Krem na cellulit Vialise - moc skutecznych, naturalnych składników w kremie na cellulit.