Wrzody żołądka

Wrzody Autor: redakcja Komentarz: 1

Choroba wrzodowa żołądka jest jedną z najczęściej występujących dolegliwości przewodu pokarmowego. Nawet co dziesiąty Polak cierpi z tego powodu i to zazwyczaj ludzie młodzi oraz w średnim wieku, przeważnie też mężczyźni. Wrzody żołądka mogą dawać rozmaite objawy, ale czasami choroba przebiega bezobjawowo.

Co to są wrzody żołądka?

Dolegliwość ta oznacza ubytek błony śluzowej żołądka w kształcie krateru i w różnej wielkości. Zdarzają się niewielkie ubytki, jak ziarnko pieprzu, ale również dość sporej wielkości, nawet kilku centymetrów. Z kolei ich głębokość może mieć kilka milimetrów, albo obejmować całą grubość ściany żołądka. Warto pamiętać, że wrzody żołądka wymagają leczenia, w innym przypadku problem będzie powracać, a konsekwencje bywają groźne.

Objawy wrzodów żołądka

Ciekawostką może być fakt, że nie u wszystkich wrzodowców pojawiają się identyczne objawy. Co więcej, jedynie połowa z nich będzie mieć najbardziej typowe symptomy, czyli specyficzny dyskomfort, niekiedy także ból zlokalizowany nad pępkiem, poniżej mostka, który kojarzy się z uczuciem pieczenia. Często mu towarzyszą mdłości, a także zgaga i odbijanie. Zdarzają się też chorzy z uczuciem nieprzyjemnego rozpierania w podbrzuszu oraz wymiotami. Niezwykle charakterystyczne będzie natomiast występowanie dolegliwości po posiłku, niektórzy narzekają na bóle głodowe pojawiające się nad ranem. Praktycznie większość osób zauważa nasilenie objawów w okresie jesiennym i wiosennym.

Jak widać, wrzody żołądka objawy mają dość zróżnicowane, a sytuację jeszcze bardziej gmatwa fakt, że w wielu przypadkach nie będzie żadnych wyraźnych symptomów. Warto przy tym podkreślić, że o ile samo istnienie wrzodów żołądka niekoniecznie musi stanowić poważne zagrożenie, to już powikłania z jego powodu bywają naprawdę niebezpieczne i dlatego nie wolno bagatelizować pojawienia się któregokolwiek z powyższych symptomów.
Powikłania wrzodów żołądka

Nieleczone wrzody żołądka mogą uszkadzać naczynia krwionośne i powodować sączenie się krwi do wnętrza żołądka. W efekcie pojawi się niedokrwistość. Gojące się wrzody powodują powstawanie blizn, a wtedy może nastąpić kłopot z przesuwaniem się treści pokarmowej. Jednak zdecydowanie największym zagrożeniem jest perforacja, czyli przedziurawienie ściany żołądka. Trzeba pamiętać, że w żołądku znajduje się silny kwas solny i kiedy jego zawartość zacznie się przelewać do jamy otrzewnej, to może rozwinąć się wymagające interwencji chirurgicznej zapalenie otrzewnej. W tym momencie mamy do czynienia z bezpośrednim zagrożeniem życia pacjenta.

Kto powinien szczególnie uważać?

W związku z tym, że objawy wrzodów żołądka nie zawsze pojawiają się u wszystkich chorych, to warto wiedzieć, że u połowy chorych dolegliwość występuje dziedzicznie, a ponadto większe skłonności mają osoby z grupą krwi 0. W takich przypadkach dobrze będzie monitorować swój stan zdrowia i od czasu do czasu przeprowadzać badanie pod tym kątem, a największą dokładność zapewni gastroskopia.

Największe zagrożenie stanowi bakteria Helicobacter pylori, którą można zarazić się nie tylko drogą pokarmową, ale także podczas pocałunku z nosicielem. Co ciekawe, obecność tej bakterii w organizmie nie oznacza od razu, że cierpimy z powodu wrzodów żołądka, a czasami można być jedynie nosicielem i samemu nie chorować. Warto czasami zrobić stosowne badanie krwi pod kątem występowania Helicobacter pylori i można to zrobić nie tylko w laboratorium analitycznym, ale także samodzielnie przy skorzystaniu ze specjalnego testu dostępnego w aptekach.

Nie będzie chyba dla nikogo zaskoczeniem fakt, że czynnikiem zwiększającym ryzyko powstania wrzodów żołądka jest stres. W końcu jeszcze kilkadziesiąt lat temu uważano wrzody żołądka za „chorobę dyrektorską”.

1 komentarz

  • Meander:

    Data: Marzec 23, 2018 Czas: 12:43

    Jak można nie wiedzieć, że się ma wrzody żołądka? Przecież chyba każdy o nich słyszał? Jak mnie zaczął boleć brzuch i po kilku dniach nie przechodziło, a do tego doszła zgaga, której wcześniej w ogóle nie miałem, to od razu podejrzewałem, że to wrzody żołądka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama


Dobry Krem na cellulit Vialise - moc skutecznych, naturalnych składników w kremie na cellulit.