Objawy colitis ulcerosa
Colitis ulcerosa, czyli wrzodziejące zapalenie jelita grubego, to choroba, która potencjalnie może dotyczyć każdej osoby. Choć schorzenie to często jest uznawane za dziedziczne, to jego powodem jest tak naprawdę nadmierna odpowiedź układu odpornościowego. Jak rozpoznać Colitis ulcerosa i czy można zapobiegać tej chorobie?
Objawy wrzodziejącego zapalenia jelita grubego mogą mieć różne nasilenie u różnych osób. Warto pamiętać również o tym, że choroba nie zawsze ma taki sam przebieg oraz o tym, iż jest ona przewlekła. Przez to takie objawy, jak ból czy podwyższona temperatura, mogą mieć inne nasilenie w różnych okresach tego schorzenia. Najbardziej charakterystycznym objawem są krwawe stolce oraz częstość ich oddawania. Taka dolegliwość wymaga wizyty u lekarza i przeprowadzenia odpowiednich badań. Nie należy z tym zwlekać. Wczesna i łagodna postać tego schorzenia może być obecnie nawet całkowicie wyleczona. W większości przypadków jednak przyjmowanie leków konieczne jest już do końca życia.
Jak zapobiegać colitis ulcerosa
Ze względu na przyczynę choroby, trudno jest jej zapobiegać. Jedyną możliwością jest przestrzeganie zdrowej diety, bogatej w produkty roślinne. Nie zawsze są one jednak wskazane w przypadku, gdy schorzenie już się pojawi. Wtedy najczęściej polecana jest dieta bezresztkowa, która nie podrażnia jelit. Kiedy objawy colitis ulcerosa już się pojawią, sama zmiana jadłospisu jednak nie wystarczy. Konieczna jest kolonoskopia, podczas której oprócz sprawdzenia stanu jelita grubego, wykonuje się biopsję. To konieczne, aby stwierdzić, czy polipy, które występują podczas choroby, nie są w istocie zmianami rakowymi.
Objawy colitis ulcerosa
Objawy Colitis ulcerosa pojawić się mogą u osób w różnym wieku, najczęściej jednak dolegliwości po raz pierwszy pojawiają się przed czterdziestym rokiem życia. Schorzenie występuje częściej u osób, które mają w rodzinie kogoś, kto cierpi na tę chorobę. Dlatego w takim przypadku warto szczególnie zwracać uwagę na to, jak objawia się colitis ulcerosa i co można zrobić w przypadku, jeśli schorzenie się pojawi.
Czasami pierwsze objawy choroby mogą być bardzo lekkie i niekoniecznie mogą zostać zauważone. Bywa także, iż są mylone z dolegliwościami występującymi w przypadku innych schorzeń. Zmiany colitis ulcerosa występują tylko w jelicie grubym, co odróżnia to schorzenie od innej rzadkiej choroby Leśniowskiego-Crohna.
Osoba chora na wrzodziejące zapalenie jelita grubego nie jest zwykle wycieńczona, rzadko także cierpi na niedobór składników odżywczych. To dlatego, iż ich wchłanianie następuje we wcześniejszych odcinkach przewodu pokarmowego. Wyjątkiem jest żelazo – krwawe biegunki powodują znaczną jego utratę, ponadto organizm po pewnym czasie nie nadąża z produkcją czerwonych ciałek krwi. Dlatego pojawia się anemia. Problemy z niedoborami niektórych składników mogą pojawić się czasem w trakcie leczenia choroby, dlatego oprócz standardowych leków eliminujących objawy i wspomagających gojenie się zmian konieczne jest przyjmowanie preparatów witaminowych wskazanych przez lekarza.

2 komentarzy
Ula:
Odchody z krwią to podstawowe objawy colitis ulcerosa. Nie można tego lekceważyć, bo właściwie okaże się, że mamy szczęście jak wyjdzie, że to colitis ulcerosa. Bo w gruncie rzeczy krew w stolcu to objaw także znacznie bardziej groźnych chorób – choćby nowotworu. A rak żołądka to już nie żarty i często jest już za późno, żeby go wyleczyć.
Irrrek:
Objawy colitis ulcerosa są tak trudne do zauważenia, że często choroby się w ogóle nie diagnozuje. Mało osób o niej słyszało, ale co się dziwić, jak rośnie temperatura i jest gorsze samopoczucie. To w sumie żadne objawy, więc tak naprawdę nie wiadomo czy jest się czym martwić czy to nie jest zwykłe przeziębienie.