Częsta czkawka
Czkawka u dziecka tak naprawdę nie jest niczym nowym, ani niespotykanym – okazuje się, że już w brzuchu matki po 8. tygodniu życia płodowego może się ona pojawić i występować z dużą częstotliwością. Badania wykazały, że znacznie częściej czkawkę mają wcześniaki, chociaż nie jest to regułą. Z wiekiem częstotliwość występowania czkawki zmniejsza się, a nawet całkowicie zanika. Co jednak w przypadku, kiedy nasze dziecko często na nią cierpi, czy jest ona groźna i jak sobie z nią radzić?
Częsta czkawka u dziecka - dlaczego w ogóle się pojawia?
Czkawka może pojawić się u dziecka w kilku sytuacjach. Pierwszym powodem może być przejedzenie, ale i zasysanie zbyt dużej ilości powietrza podczas karmienia. Może pojawić się także jako konsekwencja głośnego śmiechu, albo w rezultacie nagłego wyziębienia i spadku temperatury ciała. Dlatego też u niemowląt pojawia się ona bezpośrednio w okolicy posiłków malucha, albo też podczas przewijania i zmiany pieluszki, kiedy nagle trzeba dziecko rozebrać.
Częsta czkawka nie powinna maluchom przeszkadzać
Zazwyczaj, nawet przy czkawce występującej z dużą regularnością, dzieci śmieją się, gaworzą i są aktywne. To dowodzi, że czkawka nie jest dla nich bolesna, a często sama pojawia się i znika. Wiele może zależeć też od charakteru dziecka i jego nastroju – kiedy dziecko jest zmęczone, chce spać albo jest podenerwowane, uporczywa czkawka może dodatkowo męczyć malucha, a tym samym skończyć się płaczem. Mniej wesoło robi się także wtedy, kiedy czkawka męczy malucha kilka dni, nawraca, a dziecko nie może zasnąć i odpocząć.
Jak radzić sobie z tą przypadłością?
Nie jesteśmy jednak całkiem bezsilni w walce z czkawką. Nie jest ona groźna, ale jeśli powoduje u dziecka wyraźny dyskomfort – warto poznać kilka sposobów na to, aby móc się jej pozbyć. Pierwszym sposobem jest podanie dziecku płynu do przepicia – to może być herbatka lub zwyczajna woda, może też zostać na chwilę przystawione do piersi. Czkawka może również minąć w momencie, kiedy zabierzemy dziecko do cieplejszego pomieszczenia lub też szczelnie otulimy kocykiem. Pomocne może być też obrócenie dziecka na brzuszek – odpowiedni ucisk na przeponę w tej pozycji także pomaga zwalczyć czkawkę.
W przypadku, kiedy czkawka jest wywołana przepełnionym żołądkiem, można spróbować pionizować malucha w taki sposób, jak robimy to do odbicia po podaniu mleka modyfikowanego. To pozwala na odpowiednie ułożenie pokarmu w brzuszku, a tym samym może usunąć przyczynę czkawki. Jeśli mamy akurat taką możliwość, możemy zabrać malucha na kilka minut na świeże powietrze – to zmienia percepcję nerwową i także może zadziałać. Jeśli nie mamy takiej możliwości – możemy spróbować lekko chuchnąć dziecku w twarz. Ostatnią możliwością jest próba rozśmieszenia malucha – jeśli się nam to uda jego oddech może się ustabilizować, co także pomoże pozbyć się czkawki.
Jeśli tylko nauczymy się radzić sobie ze czkawką – nie będzie ona wcale taka straszna. Czasem wystarczy jeden prosty zabieg, aby się jej pozbyć. Sporadycznymi epizodami czkawki nie należy się przejmować, bo raczej świadczą o zdrowiu malucha i jego prawidłowych odruchach. Natomiast w sytuacji, kiedy czkawka zaczyna naprawdę przeszkadzać, pojawia się i trwa kilka dni pod rząd po kilka godzin, kończy się płaczem dziecka, przeszkadza w jedzeniu i spaniu i nie przechodzi pomimo wielu zastosowanych zabiegach jej przeciwdziałaniu – wówczas koniecznie należy zgłosić się do odpowiedniego lekarza, który będzie mógł zbadać i zdiagnozować przyczynę uporczywej czkawki.
2 komentarzy
Bułgar:
Wszystko zależy od tego co to znaczy częsta czkawka. Bo jak czkawka pojawia się codziennie i mija w miarę szybko to niektórym wydaje się, że to jest często, ale u dziecka taka czkawka to nic niezwykłego.
Jonasz:
Nieważne czy częsta czkawka czy rzadka, nie ma co panikować. Ludzie w dzisiejszych czasach to już naprawdę nie mają problemów skoro sobie takie wymyślają. To nie jest żadna choroba ani dolegliwość. Tak samo jakby ktoś się martwił kichaniem,. Też byście panikę siali, że jak trzy razy dziennie to dużo, a jak dwa to zdrowy?