Czkawka u niemowlaka

Czkawka Autor: redakcja Komentarzy: 2

Powodem częstego niepokoju wielu rodziców jest czkawka u niemowlaków. Co jest jej przyczyną, jak sobie z nią radzić i czy rzeczywiście należy się jej obawiać?

Czkawka u niemowląt wynika z głównie z niewykształconego jeszcze w pełni na tym etapie życia układu nerwowego i najczęściej występuje podczas jedzenia, gdy pokarm jest połykany wraz z powietrzem. Czasem pojawia się tuż po posiłku, gdy maluch ma pełny żołądek, a także w trakcie intensywnego śmiechu lub w przypadku zmiany temperatury. Następuje wówczas skurcz przepony i mięśni oddechowych w krtani.

Czkawka u niemowlaka – jest się czego bać?

Wielu rodziców martwi się w takich sytuacjach, że dziecku dzieje się krzywda i że odczuwa ono wówczas ból, dyskomfort i niepokój. Czy rzeczywiście czkawka u niemowlaków to powód do obaw? Niezupełnie. Należy pamiętać, że jest to odruch zupełnie naturalny, który zresztą wraz z rozwojem dziecka występuje coraz rzadziej.

Ponadto, w przeciwieństwie do dorosłych, czkawka jest dla malucha raczej neutralna i często w ogóle jej nie zauważa lub nie zwraca na nią szczególnej uwagi. Dowodem tego jest fakt, że małe dzieci, u których odporność na ból i złe samopoczucie jest przecież bardzo niska, nigdy nie płaczą ani nie marudzą z powodu czkawki.

Należy więc podejść do tej kwestii zupełnie normalnie – niemowlętom naprawdę nie dzieje się wówczas nic strasznego, poza tym uczucie to nie jest im obce, ponieważ czkawka pojawia się przecież już w życiu płodowym. Mimo to, warto oczywiście zapobiegać takim sytuacjom lub znać sposoby na ich szybkie ustąpienie. Wielu rodziców nie wie jednak, co wtedy robić – tradycyjne metody, takie jak szybkie picie wody czy zatykanie ust w celu wstrzymania oddechu, są przecież niemożliwe i wręcz niedopuszczalne w przypadku kilkumiesięcznych dzieci.

Jak walczyć z czkawką u niemowlaka

W walce z czkawką u niemowlaka pomóc może nakarmienie go w odpowiedniej, komfortowej dla niego pozycji, minimalizującej ilość połykanego powietrza. Pomaga to uspokoić nieprawidłową pracę przepony – jej skurcze stają się wówczas unormowane. Należy kontrolować, by pierś była odpowiednio chwytana przez niemowlę, zaś w przypadku karmienia butelkowego – by dziurka w smoczku nie była za duża, a sam smoczek zawsze pozostawał w całości wypełniony mlekiem, w innym wypadku dziecko połyka powietrze. Zawsze należy też pamiętać o tym, by dziecku odbiło się po posiłku – przepełniony brzuszek naciska na przeponę i jest jednym z powodów czkawki. Jeśli objawy nie ustąpią, można także chwilę ponosić dziecko na rękach tak, by przyjmowało pozycję pionową. Nieco starszym niemowlętom warto podać ciepłą wodę z niewielką ilością cukru lub miodu.

Domowe sposoby na czkawkę u niemowlaka

Ponieważ czkawka u niemowlaka często związana jest ze zmianą temperatury, trzeba także sprawdzić, czy maluchowi nie jest za zimno lub za gorąco. Często takie sytuacje mają miejsce, gdy maluch jest zbyt ciepło lub lekko ubrany, ma mokrą pieluchę lub tuż po kąpieli – gdy zostaje wyjęty z wody. Można też podczas czkawki spróbować przełożyć dziecko na brzuch lub zmieniać co jakiś czas jego pozycję. Niektórzy rodzice stosują także metodę rozweselania niemowlaka lub zabierają go na świeże powietrze.

Często jedynym sposobem na czkawkę jest po prostu zachowanie spokoju i przeczekanie jej objawów. Jeśli trwają one do kilkunastu minut, naprawdę nie ma powodu do obaw. Niepokoić powinna dopiero czkawka u niemowlaka przeciągająca się do paru godzin, zaburzająca sen, odpoczynek i odżywianie dziecka. Konieczna jest wtedy konsultacja z lekarzem – być może maluch cierpi na refluks lub inne schorzenia, np. związane z układem nerwowym lub metabolizmem.

Czkawka u niemowlaka
4.8 (95%) 4 głosów

2 komentarzy

  • Bueno:

    Data: Styczeń 22, 2018 Czas: 21:43

    Czkawka u niemowlaka to często reakcja na zimno. Jak naszego Maxa przebieraliśmy, to zawsze zaczynała się u niego czkawka, aż wpadłam na to, że warto po prostu położyć ubranko na kaloryfer. Szybka zmiana w ciepłe ubranko i czkawki nie było. Proste i skuteczne.

  • obserwatorka z ramienia ONZ:

    Data: Styczeń 23, 2018 Czas: 07:15

    Czkawka u niemowlaka nie musi być przyjmowana źle i negatywnie przez dziecko. Wiele tu zależy od matki i rodziców czy otoczenia w ogóle. Jak zaczyna się czkawka niemowlaka trzeba nie niepokoić, niech się z nią oswoi. Najgorsze to brać na ręce i śpiewać czy tańczyć, bo „musi przejść”. Niemowlak zorientuje się, że coś jest nie tak i będzie niespokojny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama


Dobry Krem na cellulit Vialise - moc skutecznych, naturalnych składników w kremie na cellulit.