Objawy czkawki

Czkawka Autor: redakcja Komentarzy: 2

Czkawka może być oznaką groźnych chorób. Z reguły czkawka to tylko niegroźna dolegliwość na tle nerwowym lub wywołana podrażnieniem przepony, ale zdarza się, że jest oznaką groźnej choroby – z guzem mózgu i cukrzycą na czele. Dlatego często nawracających objawów nie wolno lekceważyć.

Jeśli czkawka trwała kilka minut i przeszła, nie masz się czym martwić. Kłopoty masz jeśli czkawka nie przechodzi przez godzinę, albo trwa krócej, ale często się powtarza. Wtedy najlepiej skontaktować się z lekarzem, który zleci rentgen klatki piersiowej lub gastroskopię. Możesz mieć bowiem groźną chorobę – np. wrzody żołądka, refluks żołądkowo-przełykowy, powiększoną tarczycę lub zapalenie płuc. W tym przypadku ataki czkawki są długotrwałe i zdarza się, że nie znikają podczas snu. Z powodu dolegliwości podrażniane są bowiem nerwy w okolicy klatki piersiowej. Czkawka pojawia się też na tle nerwowym.

- Jeżeli ktoś jest znerwicowany, wciąż czymś się niepokoi, cierpi na jakąś fobię, natręctwo lub żyje w ciągłym napięciu, ryzyko pojawiania się u niego czkawki w najmniej spodziewanych momentach rośnie nawet trzykrotnie – mówi gastrolog, Ulrika Tesmer-Mazurek. – Zwłaszcza nastolatki często cierpią na ataki czkawki w nerwowych sytuacjach, nawet 20-30 razy w ciągu dnia. Większość z nich po prostu z tego „wyrasta” – dodaje.

 

Najczęściej pomagają na to zioła, powszechnie uważane za uspokajające – np. melisa. Nie wyleczymy jednak nią wrzodów żołądka czy powiększenia tarczycy. A możemy mieć te dolegliwości gdy ataki czkawki utrzymują się regularnie po 5-7 minut. Czkawka może być też wskaźnikiem zapalenia płuc, które często występuje całkiem bezobjawowo. Zresztą liczba chorób, jakie może sygnalizować jest bardzo długa: od zapalenia gardła, po nowotwory wątroby i żołądka czy cukrzycę i chorobę Parkinsona.

- Zdarza się, że czkawka ratuje życie komuś, bo nie wie, że ma np. uraz jamy brzusznej czy złamane żebro – podkreśla Ulrika Tesmer-Mazurek. – Po upadku, uderzeniu, wydaje nam się, że nic się nie stało. Tylko ta uporczywa czkawka, która świadczy o podrażnieniu zakończeń nerwowych w wyniku urazu. Nie mija, więc idziemy do lekarza, i zdumieni lądujemy w szpitalu – zauważa.

2 komentarzy

  • Zbych:

    Data: Listopad 1, 2013 Czas: 22:34

    Wszystko się zgadza. Ja miałem ataki czkawki jak miałem ok. 16 lat. To było gorsze niż jąkanie u innych – bo jąkanie jest w miarę powszechne, może nie częste, ale każdy się spotkał. A u mnie było mnóstwo śmiechu wśród rówieśników, co oczywiście powodowało jeszcze większe zapowietrzenia… Podrosłem, przestałem się tak przejmować opinią innych i samo przeszło.

  • jacekplacek:

    Data: Kwiecień 17, 2014 Czas: 09:43

    Taka czkawka trwająca godzine to zdarzyla mi sie tylko raz w zyciu, przed sama matura ustna z polskiego. o dziwo przeszla mi na chwile przed egzaminem. Ale co sie nadenerwowalem to moje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama


Dobry Krem na cellulit Vialise - moc skutecznych, naturalnych składników w kremie na cellulit.