Babka płesznik – jak pić
Babka płesznik zwana inaczej pchlicą lub pchlim nasieniem jest rośliną naturalnie rosnącą w państwach basenu Morza Śródziemnego, północnej Afryki i zachodniej Azji.
Jako surowiec zielarski wykorzystuje się nasiona babki płesznik. W medycynie ludowej stosowano je jako lek na kaszel, czerwonkę, bóle reumatyczne i artretyzm. Z medycyny ludowej babka płesznik przeszła do medycyny niekonwencjonalnej, która dostrzegła jej wszystkie właściwości zdrowotne.
Nasiona babki płesznik przypominają wyglądem nasiona siemienia lnianego i podobnie się zachowują. W połączeniu z wodą wytwarzają charakterystyczny kleik i to on ma największe znaczenie w leczeniu problemów trawiennych. Nasiona babki płesznik są w kolorze brunatnym i zawierają w dużych ilościach błonnik, białka, serole, aukubinę. HepaVitale ma je pod dostatkiem.
Babka płesznik jak pić?
Nasiona babki płesznik można zmielić w zwykłym młynku do pieprzu czy kawy i dodawać do różnych potraw:jogurtów, sałatek, chleba czy zup. Trzeba jednak pamiętać, że potrawy te powinny być chłodne. Babka płesznik nie lubi wysokich temperatur, traci w nich bowiem swoje niezwykłe właściwości. Nasiona można zalać też wodą i pić powstały kleik, dzieciom można dolać do niego trochę soku, który zneutralizuje konsystencję i smak. Dawkowanie babki płesznik zależy od wieku użytkownika. Dorośli mogą spożywać ok. 8 łyżeczek dwa lub trzy razy dziennie, dzieci do dwóch łyżeczek. Ważne, aby będąc na diecie zawierającej nasiona babki płesznik pić dużo wody, nawet 2 litry dziennie.
Nie zaleca się stosowania tej rośliny przy niedrożności jelit oraz występujących a niezdiagnozowanych bólach brzucha. W takim przypadku mogą wystąpić skutki uboczne w postaci wymiotów czy nasilenia wcześniejszych objawów. Sprawdź również czy ciąża, a zioła na wątrobę i trzustkę będą bezpieczne.
Babka płesznik znalazła szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym. Napar z nasion można stosować do wykonania okładów przy różnorodnych chorobach skóry. Jest ona również składnikiem wielu kosmetyków dedykowanych osobom z problemami atopowego zapalenia skóry, łuszczycy czy trądzika różowatego.
Przeczytaj również
- Body wrapping – kosmetyki do domowego zabiegu antycellulitowego
- Czy łupież pstry jest zaraźliwy? Odkryj całą prawdę o tej niezwykle uciążliwej chorobie!
- Krem przeciwzmarszczkowy – kilka słów o kremach przeciwzmarszczkowych
- Skuteczne usuwanie blizn zabiegami medycyny estetycznej
- Jak sprawić, by łupież pstry nie powrócił?
- Nasiona chia – opis, właściwości, zastosowanie