Co to jest stulejka

Czytelnia Autor: redakcja Komentarzy: 2

Stulejka to drobny defekt anatomiczny polegający na zwężeniu napletka, które uniemożliwia lub mocno utrudnia zsunięcie go z żołędzi penisa. Ponadto za stulejkę uważa się również stan patologiczny, w którym napletek pozwala się odprowadzić do rowka zażołędnego, ale umiejscowienie go tam wywołuje ucisk i ból w trakcie wzwodu. Dolegliwość ta w równym stopniu dotyka zarówno chłopców, jak i starszych mężczyzn, przy czym stulejka u dorosłych może być nierozpoznaną w dzieciństwie, nieleczoną lub leczoną niewłaściwie w okresie dziecięcym stulejkę wrodzoną. Jednak zdarza się, że jest to schorzenie nabyte, którego przyczyn należy upatrywać w przebytych urazach, powikłaniach cukrzycowych, stanach alergicznych skóry czy stanach zapalnych napletka. Te ostatnie zazwyczaj są wynikiem nieprawidłowej higieny także niemowlęcia, niewłaściwych nawyków higienicznych jak nieodciąganie napletka podczas oddawania moczu czy mycia.

Diagnozowanie stulejki

W sytuacji gdy u trzyletniego chłopca napletek nie daje się zsunąć z żołędzi penisa najprawdopodobniej oznacza to, że dziecko ma stulejkę. W pierwszym roku życia chłopca przyleganie napletka jest normalnym stanem fizjologicznym, gdyż jest on przyklejony do żołędzi matką, czyli tłuszczową wydzieliną ze złuszczonymi komórkami nabłonka i florą bakteryjną. Dopiero u dwuletniego chłopca mastka powinna samoistnie dać się wypłukać, co powoduje, że napletek stopniowo również zaczyna się odklejać. Jeśli natomiast u trzylatka nie ma możliwości by swobodnie zsunąć napletek należy niezwłocznie udać się do lekarza i rozpocząć odpowiednie leczenie. Z kolei u nastolatka lub dorosłego mężczyzny stulejka diagnozowana jest na podstawie sytuacji, w której napletek nie zsuwa się wcale lub zsuwa się tylko częściowo (stulejka częściowa). Bardzo istotne jest by nie zsuwać napletka na siłę, ponieważ w ten sposób można doprowadzić do uwięźnięcia napletka w rowku zażołędziowym i w efekcie do martwicy prącia.

Więcej o zabiegu stulejki przeczytasz na stronie poradni z Gdańska – http://zabiegstulejki.pl/

Wskazania do operacji

  • Dyskomfort związany z zapachem – zwężenie napletka powoduje, że nie ma możliwości zachowania odpowiedniej higieny. Mężczyzna nie jest w stanie dokładnie wymyć znajdującej się pod napletkiem wydzielina, a ta zalegając zaczyna wydzielać intensywny, nieprzyjemny zapach.
  • Problemy zdrowotne – mężczyźni ze stulejką zmagają się z ciągle powracającymi stanami zapalnymi prącia i poważnymi zakażeniami bakteryjnymi, które z czasem przeradzają się w zaawansowane zakażenia dróg moczowych, a nawet stany przedrakowe prowadzące do raka prącia.
  • Trudności w oddawaniu moczu – nieleczona stulejka prowadzi do sytuacji, w której ujście napletka jest na tyle małe, że skutecznie utrudnia mężczyźnie prawidłowe oddawanie moczu. Konsekwencją tego jest stan, w którym mocz pod ciśnieniem nie może ujść swobodnie więc gromadzi się pod powierzchnią napletka formując balonik. Jest to moment, którego absolutnie nie można lekceważyć ponieważ prowadzi do chronicznego zapalenia dróg moczowych i nasiennych, a nawet choroby posocznicy.
  • Trudności we współżyciu seksualnym – zmniejszenie elastyczności napletka ma duży wpływ na intensywność doznań podczas współżycia seksualnego. Z kolei postępująca stulejka może całkowicie je uniemożliwić z powodu bólu.
  • Problemy psychologiczne – wiążące się przede wszystkim z trudnościami we współżyciu. Powoduje to nie tylko frustrację, ale zdarza się, że również agresję i nerwicę u mężczyzn. Niekiedy bywa też tak, że leczenie stulejki prócz operacji chirurgicznej obejmuje wówczas konsultacje z psychologiem, by przywrócić mężczyźnie pewność siebie.
  • Problemy zdrowotne partnerek – z przeprowadzonych badań wynika, że partnerki mężczyzn ze schorzeniem stulejki czy prowadzących nieprawidłową higienę częściej zapadają na raka szyjki macicy niż partnerki zdrowych mężczyzn.

Leczenie stulejki – w jakich przypadkach

Leczenie stulejki u dzieci zazwyczaj odbywa się w oparciu o maści sterydowe, które są w stanie doprowadzić do odklejenia napletka i przywrócenia jego funkcji. Czasem jednak, i dzieje się tak głównie u nastolatków i dorosłych mężczyzn, stulejka jest w tak zaawansowanym stanie, że konieczna jest operacja. Nieleczona i zaniedbana stulejka może być przyczyną wielu poważnych i groźnych dla zdrowia komplikacji, dlatego tak ważne jest podjęcie decyzji o leczeniu w sytuacji gdy występują:

  • Stany zapalne – zwężone ujście napletka uniemożliwia zachowanie odpowiedniej higieny. Zalegające pod napletkiem złogi rozkładającego się moczu oraz mastki powoduje częste stany zapalne dróg moczowych, a te w zaawansowanym stadium prowadzą do poważnych zakażeń, stanów przedrakowych czy nawet nowotworów prącia.
  • Brak możliwości współżycia – w większości przypadków mężczyźni ze schorzeniem stulejki nie mogą prowadzić satysfakcjonującego życia seksualnego i w dużej mierze spowodowane jest to bólem i ogólnym dyskomfortem wywoływanym przez zwężone ujście napletka.
  • Załupek – w przypadku zaawansowanej stulejki próby współżycia seksualnego lub ściągnięcia napletka na siłę może doprowadzić do powstania tzw. załupka czyli uwięzienia napletka w rowku zażołędnym. Stan ten jest na tyle poważny, że wymaga natychmiastowej interwencji chirurgicznej.
  • Bliznowacenia – zazwyczaj stulejka całkowita i częściowa ma tendencję do powiększania się, przez co każda próba napięcia napletka w trakcie wzwodu czy ściągnięcia go prowadzi do mikropęknięć na powierzchni skóry. Mimo iż nie są to zmiany widoczne gołym okiem powodują duże uszkodzenia, czyli bliznowacieją, wywołując tym samym jeszcze większe zwężenie ujścia napletka, a to z kolei prowadzi do pojawienia się efektu balonika podczas oddawania moczu.
  • Problemy psychologiczne – wszelkie patologiczne zmiany w obrębie okolic intymnych prowadzi do problemów natury emocjonalnej i poważnych zahamowań.

Przygotowanie do chirurgicznego usunięcia stulejki

Każdy pacjent, który w efekcie pojawiających się problemów zdecydował się na zabieg, najpierw musi odbyć konsultację z lekarzem. Specjalista chirurgii ogólnej na podstawie wywiadu z pacjentem dowiaduje się z jakim problemem na do czynienia i jak wygląda stulejka, a w następnym etapie wspólnie z pacjentem ustala sposób wykonania zabiegu. Ponadto dwa tygodnie przed zabiegiem pacjent powinien być absolutnie zdrowy i nie przyjmować żadnych antybiotyków oraz leków, zwłaszcza tych rozrzedzających krew. W okresie 14 dni przed planowaną operacją pacjent zobligowany jest także wykonać podstawowe badania:

  • Antygen Hbs – badanie pozwalające wykryć wirusowe zapalenie wątroby;
  • Morfologia – ogólne badanie krwi;
  • Czas protrombinowy (PT) – czyli czas krzepnięcia osocza po uwapnieniu;
  • Czas kaolinowo-kefalinowy (ATPP) – czuły test przeglądowy pozwalający określić czas krzepnięcia osocza w obecności kefaliny i jonów wapnia;
  • Alat – aminotransferaza alaninowa pozwalająca określić ogólny stan wątroby.

Jeśli procedura medyczna ma być przeprowadzana w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia konieczne jest uzyskanie przez pacjenta skierowania na oddział urologiczny. Takie skierowanie wydaje lekarz rodzinny. W sytuacji, gdy lekarz urolog stwierdzi konieczność leczenia operacyjnego skieruje pacjenta na zabieg korekcyjny napletka do szpitala.

Stulejka zabieg

Zabieg stulejki polega na poszerzeniu ujścia napletka, w taki sposób, by umożliwić jego swobodne zsunięcie z żołędzi i zrośnięcie bez powstawania blizn. W skrajnych przypadkach zdarza się, że konieczne jest częściowe lub całkowite usunięcie napletka, czyli obrzezanie. Niewątpliwie druga z opcji jest bezpieczniejsza, gdyż pacjent pozbywa się problemu na zawsze bez możliwości nawrotu dokuczliwej dolegliwości. Warto jednak pamiętać, że penis jest silnie ukrwionym narządem tak więc każda ingerencja w układ krwionośny może prowadzić do osłabienia a nawet utraty jego prawidłowych funkcji. Pod tym względem chirurgiczny zabieg stulejki jest skomplikowaną procedurą. Prawidłowe funkcjonowanie naczyń krwionośnych napletka jest niezbędne, aby odżywić jego komórki i uchronić narząd przed obumarciem czy powstaniem blizn, które doprowadzą do ponownego zwężenia ujścia napletka i nawrotu stulejki.

Z uwagi na to, że prącie jest silnie unerwionym narządem zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. W pierwszym etapie jest to znieczulenie skóry i tkanki podskórnej prącia za pośrednictwem maści, dopiero po upływie ok. 20 minut wprowadzany jest zastrzyk.

Czytaj więcej na portalu o stulejce: http://stulejka.edu.pl/

Zalecenia po zabiegu i ewentualne powikłania

Po zakończeniu operacji lekarz wydaje dyspozycje dotyczące przyjmowanie leków. Zazwyczaj są to środki standardowe dla osób po zabiegach chirurgicznych oraz leki przeciwbólowe. Ponadto chirurg zakłada specjalny opatrunek na ranę pozabiegową, który należy zmienić dopiero po upływie 24 godzin. Po tym czasie powinien utworzyć się skrzep i rozpocząć proces odtwarzania naczyń krwionośnych. Kolejne opatrunki pacjent zakłada już samodzielnie, pamiętając przy tym o delikatności założonych szwów i konieczności zachowania ostrożności. Ważne jest również, by przy każdorazowej zmianie opatrunku dokładnie przemyć penisa, zgodnie z zaleceniami lekarza samą wodą lub z pomocą środka dezynfekującego. Natomiast po oddawaniu moczu napletek należy przemywać rumiankiem lub przegotowaną wodą.

Okres gojenia rany pozabiegowej trwa zazwyczaj od 7 do 10 dni i ważne jest by rekonwalescencja odbywała się pod czujnym okiem lekarza, szczególnie, że narządy intymne narażone są na zakażenia wywołane poceniem się, okresowego kontaktu z moczem czy podwyższonej temperatury genitaliów. Co więcej niezależnie od rodzaju przeprowadzonej operacji pacjent przez okres jednego miesiąca powinien całkowicie powstrzymać się od jakiejkolwiek aktywności seksualnej.

Prawidłowo przeprowadzona operacja stulejki jest zabiegiem bezpiecznym i nie powinna wywoływać żadnych powikłań, jednak w niektórych przypadkach, zwłaszcza tych, gdzie pacjent nie przestrzega zasad higieny i nie stosuje się do zaleceń lekarza, mogą pojawić się nieprzyjemne dolegliwości.

  • Opuchlizna pozabiegowa – zjawisko fizjologiczne, które jest następstwem nacieku surowiczego i napłynięcia krwi w okolicy rany. W początkowej fazie rekonwalescencji może również pojawiać się przesączenie surowicy, ale jeśli nie jest to nasilony stan, pacjent nie ma się czym niepokoić.
  • Krwawienie z penisa – zaobserwowane w pierwszych dniach gojenia się rany. Jeśli tak się dzieje możliwe, że założony po operacji opatrunek trzeba zmienić wcześniej niż po 24 godzinach.
  • Ropienie rany – typowa reakcja organizmu na zaniedbanie podstawowych zasad higieny po zabiegu. Przy prawidłowych zabiegach pielęgnacyjnych stan zapalny może zniknąć w ciągu kilku dni.
  • Oponka – zdarza się w okolicach cięć pojawia się równomierna, pierścieniowa opuchlizna. Może ustąpić w ciągu kilku dni.
  • Plamy na penisie – wokół miejsc cięcia i szwów mogą pojawić się sińce, co jest następstwem podania znieczulenia miejscowego. Fioletowe zabarwienie powinno ustąpić po około 3-4 dniach.

2 komentarzy

  • Marko:

    Data: Styczeń 2, 2018 Czas: 21:36

    Stulejka powinna być leczona jak najszybciej. Im szybciej wykona się zabieg na stulejkę, tym lepiej. Oczywiście jest też tak, że najlepiej zapobiegać i tak dalej, ale każdy wie, jak jest w rzeczywistości.

  • Data: Styczeń 3, 2018 Czas: 11:00

    Nie można zapobiegać stulejce bo poziom edukacji na ten temat jest żałosny. Ja nie mówię o lekarzach, ale to są sprawy, które powinny być częściej w mediach akcentowane, bo prawda jest taka, że teraz ludzie wiedzę czerpią z telewizji i jak im lektor powie co to jest stulejka, to może zaczną na to zwracać uwagę, bo na razie nie zwracają najczęściej wcale.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama


Dobry Krem na cellulit Vialise - moc skutecznych, naturalnych składników w kremie na cellulit.