Hemoroidy w ciąży to nic niezwykłego
Hemoroidy, czyli żylaki odbytu to choroba, która związana jest z nieprawidłowym przepływem krwi przez naczynia krwionośne odbytu. Zbyt wysokie ciśnienie krwi w żyłach układu wydalniczego powoduje, że upośledzone jest działanie całego przewodu pokarmowego. Schorzeniu towarzyszy ból i krwawienie.
Jeśli więc zauważamy na papierze toaletowym krew, wówczas należy udać się do lekarza, który następnie zaordynuje nam specjalistyczne leczenie hemoroidów, a także wypisze recepty na odpowiednie czopki i maści. W internecie można znaleźć też mnóstwo informacji o tym, w jaki sposób poradzić sobie z żylakami odbytu w tradycyjny sposób.
Przyczyny hemoroidów
Hemoroidy w ciąży, to nic niezwykłego. Co leży u źródeł choroby, czyli jak można diagnozować naszą podatność na zapadnięcie na hemoroidy odbytu? Zwykle na hemoroidy zapadają osoby, które mają predyspozycje genetyczne. Można to ocenić, robiąc wywiad rodzinny. Jeśli wśród naszych rodziców i dziadków znajdują się osoby, które miały problem z hemoroidami, wówczas jest duże prawdopodobieństwo, że takie schorzenie dotknie i nas.
Hemoroidy podczas ciąży
Niezależnie od przyczyn genetycznych, istnieją także pewne zmienne, związane z okresowym funkcjonowaniem naszego organizmu, które mogą doprowadzić do powstawania żylaków. Przede wszystkim istnieje duża szansa na to, że żylaki odbytu pojawią się w całej okazałości, gdy kobieta zajdzie w ciążę. Hemoroidy w ciąży to bardzo częsta przypadłość kobiet, które nawet nie są w żaden sposób predestynowane do zapadnięcia na takie schorzenie.
Dodatkowo, na zapadniecie na żylaki odbytu narażone są kobiety, które prowadzą siedzący tryb życia, nie dbają o uprawianie aktywności fizycznej, nie dbają o prawidłową dietę. Dlatego zawsze, niezależnie od ciąży, należy zadbać o to, aby codziennie się trochę poruszać. Podczas siedzenia nasze jelita nie są ułożone w naturalnej pozycji. W pozycji siedzącej również nasze żyły nie mają się dobrze – podlegają naciskom tkanek ciała i krew krążąca w nich nie ma szans na swobodny przepływ. W ten sposób powstają grudki, które narastają na żyłach i powodują tamowanie krwi, w konsekwencji: nabrzmiewanie ich i rozrastanie się do nienormalnych rozmiarów.
Dlaczego kobiety ciąży są szczególnie narażone na powstawanie żylaków?
Kobiety cierpiące przez 9 miesięcy, gdy w ich brzuchu rośnie dziecko, często pocieszają się tym, że hemoroidy po porodzie znikają. Wszystko dzięki temu, że macica, która uciska dolny odcinek jelita grubego, wraca do dawnego rozmiaru i przepływ krwi normuje się.
Dodatkowo, wpływ na pojawianie się hemoroidów właśnie w ciąży mają hormony, takiej jak progesteron. Istnieje pewna grupa hormonów, które działają we wzmożony sposób w czasie ciąży: obniżają one elastyczność żył, doprowadzają do powstawania zaparć w organizmie oraz do ogólnie pojętego pogorszenia funkcjonowania układu trawiennego.
Pogorszonemu stanowi naczyń krwionośnych towarzyszy jednocześnie naturalnie przyspieszony przepływ krwi w organizmie. Kobieta w ciąży musi odżywiać rodzące się w niej życie, dlaczego krew musi płynąć szybciej – ma ona za zadanie dotlenić organizm małego człowieka w brzuchu kobiety i odprowadzić zbędne produkty przemiany materii.
Przeczytaj również
- Body wrapping – kosmetyki do domowego zabiegu antycellulitowego
- Czy łupież pstry jest zaraźliwy? Odkryj całą prawdę o tej niezwykle uciążliwej chorobie!
- Krem przeciwzmarszczkowy – kilka słów o kremach przeciwzmarszczkowych
- Skuteczne usuwanie blizn zabiegami medycyny estetycznej
- Jak sprawić, by łupież pstry nie powrócił?
- Nasiona chia – opis, właściwości, zastosowanie
2 komentarzy
Węgier z domu:
Hemoroidy w ciąży pojawiają się, gdy kobiety przesadzają z jedzeniem. Popularne jest twierdzenie, że trzeba jeść za dwóch, co jest oczywistą bzdurą. Potem szybko w ciąży pojawia się nadwaga (a trzeba pamiętać, że to 9 miesięcy!) i są kłopoty z wypróżnianiem. No i hemoroidy gotowe.
Merkel:
Hemoroidy w ciąży to rzeczywiście bardzo powszechny problem, ale często kobiety panikują jak tylko mają jakąkolwiek, nawet delikatną chorobę czy dolegliwość w ciąży. Mniej paniki, więcej chilloutu poleca dr Merkel