Przyczyny gastropatii

Gastropatia Autor: redakcja Dodaj komentarz

Gastropatia jest schorzeniem bardzo ogólnym. Jest ona podrażnieniem błon śluzowych przewodu pokarmowego. Może wystąpić pod wpływem działania czynników mechanicznych, a także jako efekt zakażeń bakteryjnych. Gastropatia często powiązana jest z innymi chorobami. Zdarza się, że pojawia się na skutek przyjmowania różnego rodzaju leków.

Czynniki genetyczne a przyczyny gastropatii

Analizując problem gastropatii nie można pomijać takich czynników, jak czynniki genetyczne. Jeżeli w naszej rodzinie ktoś zmagał się z gastropatią i miał do niej wyraźne skłonności, istnieje ryzyko, że ten problem dotknie również nas. Jeżeli posiadamy określone uwarunkowania genetyczne, jest bardzo prawdopodobne, że różne czynniki sprawią, że i u nas wystąpi to schorzenie. Osoby z predyspozycjami genetycznymi będą prawdopodobnie mniej odporne na czynniki wywołujące uszkodzenie błon śluzowych układu pokarmowego. Są narażone na wystąpienie tej choroby w sytuacjach, w których ludzie bez takich predyspozycji nie odczują uszczerbku na zdrowiu.

Co powoduje gastropatię?

Analizując powody gastropatii szybko zdamy sobie sprawę, że u różnych osób mogą być one zupełnie inne. U jednych może być to genetyczna skłonność do powstawania wrzodów żołądka i dwunastnicy, u innych może być to nadużywanie alkoholu. Alkohol działa na nasz przewód pokarmowy bardzo drażniąco, szybko uszkadza ochronną błonę śluzową. Przyjmowany regularnie w zbyt dużych ilościach powoduje gastropatię.

Podobnie wygląda sytuacja z przyjmowaniem niektórych leków. Posiadają one substancje silnie podrażniające błonę śluzową. I choć pomagają w walce z niektórymi schorzeniami, efektem ubocznym ich przyjmowania jest gastropatia. Gastropatia często jest też jednym z efektów ubocznych chemioterapii. Jeżeli uszkodzenie błon śluzowych powstaje na skutek przyjmowania leków, warto ich suplementację uzupełnić preparatami ochronnymi, które będą przeciwdziałały uszkodzeniom błony śluzowej.

Gastropatia – liczy się prewencja

Wielu przyczynom gastropatii jesteśmy w stanie zapobiec. Jeżeli nasze problemy z błoną śluzową żołądka wynikają ze spożywania środków, które ją podrażniają, najlepszym dla nas wyjściem jest rezygnacja z nich. Zmiana diety w wielu sytuacjach okazuje się zbawienna dla naszego zdrowia. Tak będzie prawdopodobnie również i w tym przypadku. Powinniśmy ograniczyć spożywanie alkoholu do minimum, zadbać o zdrową dietę, która będzie miała działanie ochronne na nasz przewód pokarmowy. Konieczna może się okazać rezygnacja z ostrych przypraw.

Przyczyny gastropatii
3.3 (66.67%) 3 głosów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama


Dobry Krem na cellulit Vialise - moc skutecznych, naturalnych składników w kremie na cellulit.