Objawy gronkowca złocistego
Objawy gronkowca złocistego
Gronkowiec złocisty to jedna z najpopularniejszych bakterii, atakujących ludzki organizm. Może ona powodować stany zapalne rozmaitych części ciała i narządów, dając objawy zarówno mało uciążliwe i raczej niegroźne, jak również powodując poważne zagrożenie życia i zdrowia.
Zarażenie gronkowcem złocistym jest szczególnie niebezpieczne dla dzieci, osób starszych oraz przewlekle chorych, zaś w przypadku zarażenia u kobiet w ciąży traktuje się taką sytuację jako zagrożenie życia i zdrowia nie tylko matki, ale również płodu.
Zarażenie gronkowcem
Przez to, że gronkowiec złocisty jest bardzo powszechnie występującą bakterią, zarażenia nim są na porządku dziennym. Obecnie szacuje się, że procent osób będących nosicielami tej bakterii to ok. 50% całego społeczeństwa, a liczba ta stale rośnie. Wynika to przede wszystkim z faktu, że gronkowiec złocisty potrafi przebywać w uśpieniu przez długie lata, a ujawnić się dopiero u osoby zarażonej, albo przy osłabieniu organizmu.
Gronkowiec występuje w większości środowiska człowieka, a przy tym jest odporny na skoki temperatury, dlatego można spotkać go o każdej porze roku. Znajduje się m.in. na nieświeżej żywności, w plastikowych opakowaniach czy na powierzchniach w przestrzeni publicznej, które zostały dotknięte przez zarażającą osobę. Do organizmu ludzkiego może dostać się na wiele sposobów, m.in. przez drobne skaleczenia skóry, stosunki intymne, niewłaściwą pielęgnację, bądź drogą pokarmową, przez spożycie zepsutej żywności.
Po czym poznać gronkowca?
Niejednokrotnie zarażenie gronkowcem nie jest widoczne – często objawy gronkowca są praktycznie nie do zauważenia, a zarażenie nim jest odkrywane dopiero podczas okresowych badań czy wówczas, gdy jeden z członków rodziny zaczyna poważnie chorować i diagnostyka zmusza do wykonania badań całemu otoczeniu.
To, jak objawia się gronkowiec, zależy głównie od partii narządów, które obejmie w ramach infekcji. Gronkowiec złocisty może atakować zarówno układ pokarmowy, powodując uporczywe biegunki i zatrucia, jak również układ oddechowy, wywołując nawracające, uciążliwe infekcje, a nawet zapalenie płuc. Niekiedy osadza się na skórze, gdzie wywołuje wrzodziejące, ropne ranki o różnej wielkości i rozmaitym natężeniu. Niestety, jego objawy są tak pospolite, że niezbędne jest wykonanie dodatkowej diagnostyki.
Podstawową kwestią jest wykonanie odpowiednich badań. Obejmują one badanie pod mikroskopem pobranej próbki – może to być krew, ale również płyny ustrojowe czy kawałki tkanek, co jest praktykowane zwłaszcza w przypadku formy skórnej infekcji. Następnie, po stwierdzeniu obecności gronkowca złocistego, wykonywane są dodatkowe badania na antybiogramie, aby stwierdzić, jaki antybiotyk najlepiej sprawdzi się podczas leczenia. Trzeba jednak wiedzieć, że leczenie antybiotykami nie zawsze przynosi efekty, jeśli gronkowiec jest odporny na leki – wówczas należy zadbać również o podniesienie odporności organizmu oraz leczenie objawowe w przypadku konkretnych infekcji. Niejakim wsparciem może okazać się też medycyna naturalna.
