Grypa żołądkowa w ciąży

W ciąży – podobnie jak w każdym innym przypadku – największym ryzykiem podczas tzw. grypy żołądkowej jest odwodnienie, które może być groźne nie tylko dla matki, ale również dla jej jeszcze nie narodzonego dziecka. Wirus, który atakuje organizm, powodując grypę jelitową, nie ma wiele wspólnego z „prawdziwą” grypą. Obrzęk dróg pokarmowych i związane z nim dolegliwości mogą być jednak bardzo niebezpieczne, jeśli zostaną zlekceważone. Zwłaszcza jeśli grypa żołądkowa została spowodowana poprzez zjedzenie zanieczyszczonego jedzenia. Warto pamiętać, że nie ma żadnego wpływu na dziecko, jeśli dolegliwości ograniczają się do układu pokarmowego. Dużo większym ryzykiem jest jednak możliwość odwodnienia, które nie pozostanie obojętne dla płodu.

Jak leczyć grypę żołądkową w ciąży

Nie ma leku, który pokona przyczyny grypy żołądkowej, tak jak i nie ma skutecznej i bezpiecznej szczepionki dla kobiet w ciąży, więc możemy jedynie walczyć z objawami jelitówki. A właściwie je ograniczać i sprawić, by były jak najmniej uciążliwe. Najważniejsze jest picie jak największej ilości płynów, ale warto pamiętać, że nie powinny być to jakiekolwiek płyny. Unikajmy soków owocowych, które zakwaszają żołądek, jakichkolwiek napojów gazowanych, a także gorących napojów, które mogą powodować nawrót wymiotów. Zamiast tego najlepsza będzie woda pita powoli małymi łyczkami. Odpowiednie nawadnianie jest absolutnym priorytetem, bo nie tylko zapobiega odwodnieniu matki, ale chroni także płód.

Do szpitala z grypą żołądkową w ciąży

Jeżeli objawy grypy żołądkowej są intensywne oraz nie wygasają, należy skontaktować się z lekarzem. Może on zdecydować, że niezbędna będzie hospitalizacja. Zwłaszcza, że tylko pod okiem specjalistów można podać płyny nawadniające wraz z minerałami bezpośrednio do żył. Jeśli objawy nie są tak duże, wystarczy zaniechać jedzenia na kilka godzin i regularnie wypijać niewielkie porcje płynów. Jedzenie – oczywiście lekkostrawne – można wprowadzić dopiero po ustąpieniu części objawów. Należy pamiętać, że smak jedzenia nie może być zbyt wyrazisty. Nie można stosować dużej ilości przypraw czy polepszaczy smaku. Polecane jest pieczywo, banany, rosół i gotowany ryż. Należy wypoczywać i pod żadnym pozorem nie jeść nabiału. Najczęściej grypa żołądkowa mija sama po kilku dniach. Z reguły są to 2-4 dni, ale objawy są bardzo intensywne. Jeśli jednak wraz z biegunką, wymiotami, ogólnym osłabieniem i sennością, pojawiają się też inne objawy w postaci wymiotów z krwią, krwi w stolcu lub wypróżnienia ze śluzem, niezbędna będzie konsultacja z lekarzem. Podobnie w przypadku zbyt wysokiej gorączki (powyżej 38,5 stopni Celsjusza) oraz zawrotów głowy i omdleń.

5 komentarzy

  • poradnik domowy:

    Data: Luty 24, 2015 Czas: 12:05

    Tylko lekarz. W ciąży nie można lekceważyć żadnej choroby i dolegliwości, a zwłaszcza grypy żołądkowej, która może być groźna także dla nienarodzonego dziecka. Nie wolno ryzykować jego zdrowia i leczyć się domowymi sposobami, zwłaszcza że w ciąży nie wolno przyjmować niektórych, a nawet większości leków.

  • Arla:

    Data: Luty 25, 2015 Czas: 12:49

    Soki w ciąży to w ogóle bez sensu pomysł, zwłaszcza cyrtusowe. Zalecam unikanie ich nie tylko przy grypie żołądkowej w stanie błogosławionym, ale też na co dzień. Witaminę C można dostarczyć do organizmu w inny sposób, bez zakwaszania go. Wtedy będzie więcej przeciwciał i grypa żołądkowa w ciąży nie będzie nam dokuczać. Na a jak się już przytrafi, to sugerują to, co przedmówca: od razu do lekarza i nie fisiować żadnymi ziółkami babci Marysi.

  • KK:

    Data: Czerwiec 1, 2015 Czas: 16:31

    Ale co tu lekarz pomoże? Leczenie jest wyłącznie objawowe, wszystko co potrzebne dostępne bez recepty. Lekarz nie powie nic więcej niż jest napisane w tym artykule.

  • Ania:

    Data: Lipiec 18, 2016 Czas: 08:13

    Ja wlasnie cierpie na te przypadlosc i jestem w czwartym miesiacu ciazy. W czwartek wyszlam ze szpitala (przyczyna hospitalizacji bylo zaslabniecie i utrata przytomnosci)a w sobote zaczelam odczuwac pierwsze dolegliwosci, oslabienie,wymioty, bol brzucha. Byc moze zarazilam sie w szpitalu ,dlatego nie wydaje mi sie aby ponowna hospitalizacja byla dobrym pomyslem.To juz trzeci dzien i nadal odczuwam dolegliwosci. Konsultowalam sie z inna ciezarna ,ktora niedawno cierpiala na te przypadlosc i odradzila mi fasxerowanie sie lekami a raczej odpoczynek i lagodzenie objawow a wiec duzo leze,popijam malymi lyczkami przegotowana wode bo po mineraknej mam nawrot nudnosci. Oprocz wody zdecydowalam sie jeszcze na napar z rumianku,gorzka herbate, kubek rosolku ale niezbyt goracy…kawalek gorzkiej czekolady i co jakis czas wcinam lyzke jagod.z lekow na razie wegiel leczniczy i wkrotce maz przywiezie mi z apteki nospe i elektrolity.

  • Kamila:

    Data: Październik 11, 2016 Czas: 19:43

    Ja wlasnie cierpię na jelitowke pierwszy dzień. Jestem w 6 MC ciąży ,byłam u lekarza i zalecił tylko elektrolity, synbiotyk i dużo wody pić. Nie mogę nic zjeść bo zaraz zwracam. Przy wymiotach w ciąży bardzo ważne jest żeby głęboko oddychać bo w późniejszej ciąży skurcze żołądka mogą wywołać przedwczesny poród od parcia .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama


Dobry Krem na cellulit Vialise - moc skutecznych, naturalnych składników w kremie na cellulit.