Objawy grypy żołądkowej
Objawy grypy jelitowej (zwanej też jelitówką) są bardzo nieprzyjemne. Zazwyczaj spowodowane są przez działanie wirusów – tzw. rotawirusów, norowirusów oraz adenowirusów.
Zarówno grypę żołądkową, jak i grypę jelitową wywołują te same wirusy. Objawy infekcji również są identyczne i bardzo nieprzyjemne dla chorego. Na szczęście z reguły dolegliwość szybko mija, ale nawet jeśli trwa zaledwie kilka dni, każdy zadaje sobie to samo pytanie: jak przetrwać grypę żołądkową?
Jej podstawowym objawem jest bowiem biegunka. Z reguły jest bardzo intensywna oraz wodnista. Tę chorobę wirusową wywołują rotawirusy, a rzadziej norowirusy oraz adenowirusy. Poprzez atak na błonę śluzową, niszczą ją, będąc główną przyczyną biegunki, ale też wymiotów. Biegunka trwa z reguły ok. 2-3 dni, ale zdarzają się przypadki, w których objawy grypy jelitowej mogą być odczuwalne przez 9 dni. To wyjątkowo nieprzyjemne zwłaszcza wtedy, gdy wraz z biegunką występują wymioty oraz nudności.
Chorzy uskarżają się także na podwyższoną temperaturę. Gorączka może sięgnąć nawet ponad 39 stopni Celsjusza. Wszystkie objawy z reguły atakują nagle, nie pojawiają się stopniowo, ale atakują organizm od razu z dużą intensywnością. Efektem jest wyczerpanie i ogólne osłabienie organizmu.
Okres intubacji choroby jest bowiem bardzo krótki – wynosi od 1 do 3 dni. To właśnie gorączka pojawia się jako pierwsza i częstym błędem jest jej zignorowanie lub pomylenie z objawem innej choroby, albo przeziębienia. Zwłaszcza, że wraz z nią pojawiają się dreszcze i ogólne osłabienie. Dopiero potem pojawiają się główne objawy w postaci biegunki i wymiotów.
Leczenie objawów grypy żołądkowej
Nie da się wyleczyć grypy żołądkowej, więc należy skupić się na leczeniu objawów tej choroby. Najważniejsze jest uzupełnianie płynów, bo przy wymiotach i biegunce bardzo łatwo się odwodnić. Często nie wystarczy sama woda, bo najważniejsze jest utrzymanie właściwego poziomu elektrolitów i minerałów. Ich mieszankę do picia można bez recepty kupić w każdej aptece.
Ważna jest też higiena, bo grypa żołądkowa jest bardzo zaraźliwa. Rozprzestrzenia się zarówno drogą kropelkową, jak i poprzez zarazki np. na brudnych rękach. Dlatego trzeba myć je nawet kilkadziesiąt razy dziennie – po dotykaniu przedmiotów codziennego użytku, korzystaniu z łazienki i tp. Całkowicie wykluczone jest korzystanie ze wspólnych ręczników czy naczyń.
2 komentarzy
Mikry Macias:
U mnie nigdy nie ma podwyższonej temperatury przy grypie żołądkowej. Za to zawsze jak mam jelitówkę, to mam dreszcze i jest mi zimno i się pocę. Na szczęście najgorsza jest pierwsza doba z wymiotami i biegunką jednocześnie :/ Potem najtrudniejsze jest poradzenie sobie z osłabieniem, bo nawet jak objawy grypy żołądkowej ustają, to nie mam siły przez dwa kolejne dni zwlec się z łóżka.
mąż:
Cały problem w tym ,że przy tej chorobie leczy się tylko objawy grypy żołądkowej. Właściwie nie da się na razie leczyć przyczyny, co pomogłoby w szybszym jej ograniczeniu. Dzięki temu choroba właściwie jest przezwyciężana przez nasz własny organizm. Nie wiem tylko czy zwiększa to odporność na grypę żołądkową, bo miałem już cztery razy i pewnie kolejne zachorowanie już niedługo. Przynajmniej człowiek wie czego się spodziewać…