Hemochromatoza u dzieci
Hemochromatoza, czyli nadmierne wchłanianie żelaza z pokarmów oraz krwinek i odkładanie go w okolicach wybranych narządów, jako choroba kojarzona jest głównie z osobami w średnim wieku. To właśnie wtedy można ją rozpoznać po wszystkich, typowych dla niej, objawach. Jednak sama hemochromatoza najczęściej rozwija się przez całe życie pacjenta. Czym się charakteryzuje hemochromatoza u dzieci i czy można ją w sposób jednoznaczny zdiagnozować, bez mylenia z innymi chorobami?
Hemochromatoza u dziecka
Hemochromatoza może mieć kilka różnych postaci. Jako choroba, hemochromatoza dzieci atakuje głównie wtedy, gdy jest chorobą odziedziczoną. Jako hemochromatoza pierwotna u dzieci może się rozwijać nie dając żadnych widocznych objawów. Jednak wystarczy zwykłe badanie krwi, aby ustalić, czy poziom żelaza w organizmie dziecka jest odpowiedni. Równocześnie ustala się także wysycenie transferyny w surowicy, aby stwierdzić, że za określonymi objawami stoi faktycznie hemochromatoza.
Warto również pamiętać, że wszystkie objawy choroby pojawiają się dopiero po przekroczeniu 40. roku życia przez pacjenta, dodatkowo zdecydowanie częściej na hemochromatozę zapadają mężczyźni niż kobiety. U kobiet, w tym również u nastoletnich dziewczynek, poziom żelaza we krwi jest regulowany przez menstruację, dlatego w ich przypadku nie dochodzi do odkładania żelaza w okolicy wybranych narządów.
W diagnozowaniu hemochromatozy u dzieci może pomóc badanie wątroby, przy czym najczęściej ogranicza się je do wykonania prześwietlenia organu. Wątroba jest bowiem tym organem, w którym najczęściej dochodzi do powstania stanu zapalnego, będącego wynikiem nadmiernego odkładania żelaza.
Kiedy diagnostyka hemochromatozy u dzieci jest skuteczniejsza?
Hemochromatoza u dzieci to najczęściej hemochromatoza dziedziczna, którą można zdiagnozować, jeśli lekarz wie, że wśród najbliższych małego pacjenta odnotowano zachorowania na hemochromatozę.
Pierwotne objawy choroby są dość zróżnicowane i nie wskazują na jedną, konkretną chorobę – dziecko, zwykle nastoletnie, może się uskarżać na przewlekłe zmęczenie, bóle stawów czy uczucie osłabienia. U dzieci rzadko dochodzi do marskości wątroby, jednak wykonanie USG jamy brzucha pozwoli na stwierdzenie, wokół którego organu pojawiły się zmiany, wymagające dalszego leczenia.
Samo leczenie należy rozpocząć możliwie najwcześniej, jednak najczęściej hemochromatozę leczy się dopiero u osób dorosłych. Lekarze często podkreślają, że hemochromatoza pierwotna nie będzie całkowicie wyleczona, zaś samo leczenie jest w zasadzie leczeniem objawowym, które ma na celu zwiększenie komfortu życia pacjenta oraz powstrzymanie powstawania kolejnych stanów zapalnych w organizmie pacjenta.
Leczenie hemochromatozy
U osób dorosłych hemochromatozę leczy się poprzez upusty krwi. Taka kuracja trwa do dwóch lat i wymaga dalszego leczenia w celu podtrzymania efektów kuracji. Dopiero po takim czasie z organizmu wydalane jest żelazo. Jednak ważnym elementem leczenia, jak również zapobiegania rozwojowi choroby, jest odpowiednia suplementacja oraz dieta. Osoby chore na hemochromatozę, także małe dzieci z podejrzeniem hemochromatozy pierwotnej, nie powinny otrzymywać suplementów z żelazem i witaminą C. W ich diecie należy ograniczyć czerwone mięso, wątróbkę oraz podroby, czyli te wszystkie produkty, w których jest obecne żelazo.
Jeśli poziom żelaza u pacjenta jest regulowany poprzez upusty krwi, należy pamiętać o zwiększeniu ilości płynów w diecie pacjenta oraz o minimalizowaniu aktywności fizycznej, głównie po procedurze leczniczej.
2 komentarzy
Izka:
Czy ktoś się orientuje czy hemochromatoza u dzieci może wystąpić u naprawdę małych maluchów? Bo naprawdę nie chcę już ciągać młodego po kolejnych lekarzach i robić mu pobranie krwi, którego tak nie lubi…
Enrico:
Skoro występuje hemochromatoza wrodzona, to oznacza też, że istnieje hemochromatoza u dzieci. Sęk w tym, że przez wiele pierwszych lat nie ma kompletnie żadnych objawów i można naprawdę nie wiedzieć, że to hemochromatoza.