Leczenie kamicy żółciowej
Kamica żółciowa to choroba, która dotyczy około 20% populacji krajów wysoko rozwiniętych. Ryzyko zachorowania na nią wzrasta wraz z wiekiem i dużo częściej jest diagnozowana u kobiet, niż u mężczyzn. Jednym z czynników zwiększających ryzyko zachorowania na kamicę żółciową jest otyłość, niezdrowe odżywianie, a także predyspozycje genetyczne i zaburzenia hormonalne. Na tę chorobę cierpią także czasem osoby z cukrzycą lub nadmiernie odchudzające się.
W jaki sposób zapadamy na tę chorobę? Powstaje ona, gdy w pęcherzyku żółciowym gromadzą się złogi znajdujące się w żółci. Substancje, z których zbudowane są złogi powinny ulec rozpuszczeniu i wydaleniu do przewodu pokarmowego. W krajach rozwiniętych złogi to przede wszystkim wysoki cholesterol. Kamienie żółciowe mogą być zbudowane także z białek, jonów nieorganicznych, a także z brązowych i czarnych barwników.
Złogi zalegające w pęcherzyku żółciowym nie zawsze dają o sobie znać. Czasami przez lata chory nie ma właściwie żadnych objawów i dopiero, gdy zaczyna on cierpieć na silne bóle w nadbrzuszu, wywołane zatkaniem kanału, przez który żółć wpływa do przewodu pokarmowego, choroba jest diagnozowana przez lekarza specjalistę. Ból u chorego następuje najczęściej po zjedzeniu tłustej potrawy, czasem mogą mu towarzyszyć dreszcze i wymioty.
Do lekarza warto udać się jak najszybciej – zwłaszcza w przypadku, gdy oprócz bólu występują także wymioty i gorączka. Mogą one być bowiem spowodowane tym, że chory cierpi na zapalenie pęcherzyka żółciowego. Zapalenie powstaje na skutek długotrwałego zatkania pęcherzyka.
Wykrycie kamicy żółciowej jest dość łatwe, jeśli lekarz wykona USG jamy brzusznej. Jeśli jednak ustalenie szczegółowej diagnozy nie jest możliwe, to wykonuje się dalsze badania, robiąc tomografię komputerową jamy brzusznej chorego. Leczenie kamicy żółciowej może przebiegać w różny sposób. Czasami, gdy kamienie są duże, jedynym skutecznym sposobem na ich pozbycie się jest operacja. Złogi zostają wówczas usunięte po rozcięciu powłok brzusznych. Decydując się na zabieg operacyjny warto skorzystać z możliwości zrobienia laparoskopii, która jest operacją mniej inwazyjną, lecz wymaga wykorzystania zaawansowanej aparatury.
Jeśli chory ma być leczony farmakologicznie, to istnieje możliwość nawrotu choroby. Pacjenci przyjmujący przez kilka miesięcy lek, czyli kwas ursodeoksucholowy, mogą liczyć przede wszystkim na pozbycie się małych kamieni. Chory, aby walczyć z bólem, może stosować środki rozkurczowe i przeciwbólowe, niektóre z nich są wydawane bez recepty.
Aby zapobiegać nawrotom choroby, a także w czasie leczenia, bardzo ważne jest to, by przestrzegać odpowiedniej diety. Jeśli już wiemy, jak leczyć kamicę żółciową w naszym przypadku, to pamiętajmy, że po operacji lub po leczeniu farmakologicznym dieta może mieć decydujące znaczenie w kwestii tego, czy nastąpi nawrót kamicy żółciowej. Przede wszystkim więc musimy stosować dietę niskotłuszczową, unikać potraw smażonych i przyprawionych na ostro. Wskazane są między innymi różne kasze, chleb pszenny oraz nabiał i gotowane warzywa.
