Kolka jelitowa u dorosłych

Kolka Autor: redakcja Komentarzy: 2

Bolesny skurcz mięśni gładkich jelita, czyli kolka jelitowa, zazwyczaj nie oznacza poważnych problemów zdrowotnych i ustępuje samoistnie. To nie tylko przypadłość występująca u niemowląt, ale także dorośli miewają z tym problemy, przede wszystkim z powodu kłopotów trawiennych oraz po wzmożonym wysiłku. W jakich sytuacjach pojawia się kolka jelitowa u dorosłych?

Podstawowe powody występowania kolki jelitowej u osób dorosłych są związane z problemami trawiennymi o różnym charakterze. Niezwykle często będzie to niedrożność jelit, spowodowana zaparciami i tym samym zaleganiem w jelitach masy kałowej, ale uważać powinni też zwolennicy spożywania ciężkostrawnych produktów czy też osoby objadające się. Kolka u dorosłych może również pojawić się podczas jedzenia w pośpiechu, kiedy jednocześnie połyka się duże ilości powietrza.

Oprócz nieprawidłowej diety i niewłaściwych nawyków żywieniowych źródeł kolki należy szukać w chorobach przewodu pokarmowego, ponieważ przy refluksie żołądkowo-przełykowym czy też zespole jelita drażliwego, bolesne skurcze bywają dolegliwością uboczną, aczkolwiek będą to rzadsze przypadki. Zdecydowanie częściej występuje kolka powysiłkowa podczas bardzo intensywnego wysiłku fizycznego, albo bezpośrednio po nim. Ryzyko wyraźnie wzrasta, kiedy wysiłek jest poprzedzony obfitym posiłkiem i dlatego zaleca się przerwę wynoszącą minimum godzinę pomiędzy jedzeniem, a aktywnością fizyczną np. bieganiem. W takiej sytuacji kolka u dorosłych będzie mieć dość gwałtowny charakter, a pomocne okazuje się pochylenie ciała do przodu i rytmiczne oddychanie. Ulgę z reguły dają także leki rozkurczowe.

Jak zapobiegać kolkom jelitowym u dorosłych?

W związku z tym, że w przeważających przypadkach kolka jelitowa u dorosłych wynika z niewłaściwych nawyków żywieniowych, to należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Jeżeli kolki męczą bardzo często, konieczne będzie zrezygnowanie z tłustych i smażonych potraw, a wybieranie produktów lekkostrawnych, gotowanych lub pieczonych. Pomocne okazuje się też wyrzucenie ze swojej diety fast foodów i słodyczy, a niezwykle korzystne okazuje się systematyczne picie wody oraz delikatnych herbat ziołowych. Aktywność fizyczna ma kolosalne znaczenie w zachowaniu zdrowia człowieka, ale absolutnie nie wolno ćwiczyć bezpośrednio po jedzeniu, bo wtedy zazwyczaj pojawia się bolesny skurcz jelit.

Jak sobie radzić przy kolce jelitowej?

Kolki jelitowe u dorosłych nie są tak powszechne, jak ma to miejsce w przypadku niemowląt, jednak zdarzają się i nie są przyjemne. Nagły ból w okolicy jelit ma charakter napadowy, a jego poziom natężenia może być całkiem spory. Na szczęście najczęściej ustępuje samoistnie po jakimś czasie. To właśnie silny ból wywołany skurczami jelit jest podstawowym objawem kolki, ale czasami towarzyszy mu nieprzyjemne uczucie rozpierania w jelitach. Co ważne, ból niekiedy ma charakter przemieszczający się. Jeżeli kolki jelitowe u dorosłych pojawiają się systematycznie i jednocześnie występują dodatkowe symptomy, jak nudności, wymioty, wzdęcia i nadmierne oddawanie gazów, to należy zgłosić się do lekarza.

Przy bólu najlepiej rozluźnić ubranie, aby nic nie uciskało na brzuch, a następnie pochylić się, bądź położyć z podkurczonymi nogami. Pomocny okazuje się także łagodny masaż brzucha ruchami okrężnymi oraz położenie na brzuchu termofora lub ręcznika zamoczonego w ciepłej wodzie. Ważne, aby woda nie była gorąca. Można wziąć ciepłą kąpiel, która ma działanie rozkurczowe oraz zażyć leki z symetykonem, bądź inne medykamenty o charakterze rozkurczowym. Dobrze również wpływają napary ziołowe, a zwłaszcza z rumianku, kopru włoskiego, melisy i mięty.

Kolka jelitowa u dorosłych
5 (100%) 8 głosów

2 komentarzy

  • Nani:

    Data: Kwiecień 3, 2018 Czas: 09:15

    Naprawdę jest ktoś, kto się zastanawia skąd się bierze kolka jelitowa u dorosłych? Przecież już dawno to wszystko jest wyjaśnione i przebadane. Sami sobie jesteśmy winni, bo jemy fast foody i inne gówna, a nawet jak w domu przygotowujemy jedzenie, to najczęściej jest ono smażone. Do nikogo nie można mieć o to pretensji, jak nie tylko do samych siebie.

  • rowerzysta:

    Data: Kwiecień 5, 2018 Czas: 16:19

    Śmieciowe jedzenie to jedno, a drugie to jedzenie szybko. Jak się za szybko je, to łyka się powietrza jak jakiś dzieciak. I potem jelita napchane i kolka jelitowa gotowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama


Dobry Krem na cellulit Vialise - moc skutecznych, naturalnych składników w kremie na cellulit.