Objawy lambliozy
Lamblioza jest wyjątkowo trudna do zdiagnozowania. Wynika to z tego, że często przebiega zupełnie bez żadnych widocznych objawów. Objawy te mogą się pojawić jednak przy ostrym zakażeniu wywołanym przez pierwotniak lamblii. Jak objawia się lamblioza?
Do najczęstszych jej objawów należą przede wszystkim biegunka, oddawanie cuchnących stolców z niestrawionymi resztkami pokarmów, gazy, skurcze, bóle brzucha, które najczęściej można odczuć w prawym podżebrzu i zazwyczaj po spożyciu pokarmu, a często także nudności, bóle głowy, zmęczenie i ogólne osłabienie organizmu, a nawet gorączka i utrata wagi. Spadek wagi to najczęściej objaw już bardzo ostrej formy lambliozy, która przejawia się przewlekłą biegunką. Spowodowana ona jest gorszym wchłanianiem z przewodu pokarmowego, co powoduje niedożywienie organizmu, a w konsekwencji dość widoczny spadek masy ciała. Obecność w organizmie pasożytów lamblii może oprócz tego przyczyniać się do pojawiania się różnego rodzaju alergii lub – jeśli występowały już one wcześniej – do nasilania się ich objawów.
Od czego zależą objawy lambliozy?
Objawy lambliozy i ich nasilenie zależą od trzech podstawowych czynników. Pierwszym z nich jest stan układu autoimmunologicznego osoby, której organizm zaatakował pasożyt. Im jest on w gorszym stanie, tym jest bardziej podatny na zakażenie lamblią i jego objawy są ostrzejsze. Drugą jest rodzaj szczepu lamblii, która zaatakowała organizm, a trzecią wiek osoby objętej zakażeniem, ponieważ inne objawy są charakterystyczne dla dzieci, a inne dla osób dorosłych.
U dzieci są to najczęściej przewlekłe bóle brzucha, które nasilają się po jedzeniu, wodniste biegunki połączone z ogólnym osłabieniem, podkrążone oczy, a także (co bardzo charakterystyczne) wzmożony apetyt dziecka na słodycze (lamblie wręcz uwielbiają cukier). U dorosłych natomiast zakażenie lamblią objawia się przede wszystkim nudnościami i brakiem apetytu, sfermentowanym stolcami i oddawaniem dużej ilości gazów. Może pojawić się także niewielka gorączka oraz bóle brzucha zlokalizowane w okolicy pęcherzyka żółciowego.
Kiedy nasilają się objawy lambliozy?
Objawy lambliozy nasilają się najczęściej od 1 do 3 tygodni po wystąpieniu zakażenia lamblią i mogą się utrzymywać nawet do 2-4 tygodni. Trudno jest dokładniej określić czas trwania objawów, gdy zastosowano już odpowiednie leczenie. Jest on zależny od tak wielu czynników, że pomimo podobnych objawów, występuję one u jednej osoby tydzień, a u zupełniej innej nawet przez cały kolejny miesiąc.