Marskość wątroby

Wbrew pozorom marskość wątroby nie jest jedynie domeną alkoholików, choć prawdą jest, że choroby wątroby dotykają przede wszystkim osób nadużywających alkoholu. Sprawdź jakie są objawy, jak nie dopuścić do powikłań i jak leczyć marskość wątroby.

Nie zawsze marskość wątroby jest spowodowana alkoholizmem. Bez wątpienia jednak do głównych przyczyn marskości wątroby należy nadużywanie mocnych trunków. Choroba ta dotyka ok. 15 proc. nałogowych alkoholików, którzy piją przez co najmniej 10 lat, ale pojawia się też u osób, które nie piją alkoholu. Choćby u chorych na wirusowe zapalenie wątroby typu C, z których choruje ok. 20 proc. Dotyka też zmagających się z WZW typu B oraz chorobami metabolicznymi.

Objawy marskości wątroby nie zawsze są jednak łatwe do rozpoznania. Zwłaszcza, że część z nich nie jest wprost związana z wątrobą. Trudno bowiem do takich zaliczyć zaczerwienione dłonie, zniekształcenia palców i paznokci, przerost ślinianek przyusznych i zwłóknienie ścięgien. Zwłaszcza, że wątroba nie boli, bo nie ma zakończeń nerwowych. Właśnie dlatego często choroba jest całkowicie bezobjawowa. Permanentne zmęczenie, zaburzenia snu, bóle brzucha – to także objawy, które trudno powiązać z wątrobą. Podobnie jest gdy mężczyźni zaczynają mieć kłopoty z potencją. Pojawianie się żeńskich cech (i męskich u kobiet) to jednak już sygnał, który powinien sprawić, że warto zgłosić się do lekarza. Zwłaszcza jeśli zaczęły się wymioty krwią oraz krwawienia z przewodu pokarmowego. Nie można także lekceważyć zmian psychicznych, żółtaczki, gnijącego oddechu oraz kłopotów z oddawaniem moczu. Niepokojącym sygnałem jest też opuchlizna na brzuchu, czyli wodobrzusze – gdy w otrzewnej zbiera się wolny płyn i nic nie zmienia podanie leków moczopędnych.

Najlepiej więc nie dopuścić do marskości wątroby. Ale jak to zrobić? Przede wszystkim pamiętać o odpowiednim stylu życia, a już na pewno ograniczyć spożywanie alkoholu. Najlepiej całkowicie z niego zrezygnować, bo nawet małe ilości, ale przyjmowane regularnie, mogą być bardzo groźne dla zdrowia. Wystarczy pić 20 gram na dobę (kobiety) lub 60 gram (mężczyźni), by znacznie bardziej zwiększyć ryzyko. Należy również uważać na niektóre leki, które powodują nieodwracalne szkody w wątrobie.

Nieleczona marskość wątroby może powodować powikłania. U mężczyzn to zanik jąder, a u kobiet pojawienie się nadmiernego owłosienia. Obie płci muszą też być przygotowane na żółtaczkę, a nawet na raka wątroby, który jest najczęściej spotykanym nowotworem złośliwym na świecie. Znacznie mniej inwazyjne, ale za to znacznie częstsze, jest wodobrzusze. Łatwo sobie z nim jednak poradzić, rezygnując z soli i stosując środki moczopędne. Nieleczone może jednak wywołać przepuklinę – zwłaszcza pępkową.

Marskość wątroby to jednak nie jedyna alkoholowa choroba wątroby. Alkoholowe uszkodzenie wątroby zazwyczaj pojawia się przy przedawkowaniu etanolu, czyli alkoholu etylowego. Groźne jest także stłuszczenie wątroby, które często jest pierwszym stadium marskości wątroby. Nie można też lekceważyć zapalenia wątroby, które również może być wstępem do większych schorzeń.

Zwłóknienie wątroby, bo tak fachowo nazywa się marskość wątroby, jest procesem nieodwracalnym. Jednak odpowiednio wczesne podjęcie leczenia może ograniczyć rozwój choroby. Początkowe objawy, z jakimi wiąże się postępujące zwłóknienie narządu, są zupełnie niezwiązane z samą wątrobą czy układem pokarmowym, dlatego...

Czytaj artykuł

Marskość wątroby może mieć różne podłoża, jednak najczęściej za jej powstanie odpowiada nadmiernie spożywany alkohol czy zła dieta, obfitująca w tłuste produkty pochodzenia zwierzęcego. Jakie są zatem najczęstsze objawy, świadczące o zwłóknieniu i kiedy można rozpoznać ostatnie stadium marskości wątroby?

Czytaj artykuł

Choć zwłóknienie wątroby jest procesem nieodwracalnym, to podjęcie leczenia oraz zmiana diety mogą pomóc organowi w regeneracji oraz będą go wspierać w codziennym funkcjonowaniu. Jaka dieta w marskości wątroby jest najbardziej rekomendowana i czy są jakieś inne sposoby, dzięki którym...

Czytaj artykuł

Marskość wątroby w wielu przypadkach jest kojarzona z osobami nadużywającymi alkoholu. Alkoholowa marskość wątroby jest jednak dość trudna do zdiagnozowania we wczesnym stadium, a jednocześnie nie istnieje żaden skuteczny lek, który odwróciłby proces włóknienia wątroby. Jak zatem rozpoznać marskość wątroby...

Czytaj artykuł

Nie tylko alkoholizm jest przyczyną marskości wątroby, która występuje głównie u osób, które przez co najmniej 10 lat nałogowo piją alkohol. Powodują go również wirusowe zapalenie wątroby typu C, a nawet cukrzyca i zażywanie niektórych leków.

Czytaj artykuł

Zmniejszenie potencji, zanik jąder, a nawet pojawienie się żeńskich cech u mężczyzn. U kobiet nadmierne owłosienie, a u wszystkich żółtaczka, wodobrzusze, w skrajnych przypadkach rak wątroby. Powikłania przy marskości wątroby są niezwykle groźne.

Czytaj artykuł

Zaczerwienienie dłoni, zniekształcenia palców i paznokci, przerost ślinianek przyusznych i zwłóknienie ścięgien – pierwsze objawy marskości wątroby trudno bezpośrednio powiązać z tym organem. Wątroba nie jest bowiem unerwiona, więc dolegliwości bólowe pojawią się dopiero, gdy wątroba spuchnie i zacznie naciskać...

Czytaj artykuł

Walka z marskością wątroby skupia się przede wszystkim na ograniczeniu skutków choroby, która ją wywołała. Nie zawsze przyczyną jest bowiem nadużywanie alkoholu. Skutkiem może być natomiast nawet przeszczep wątroby, który stosuje się, gdy inne metody zawodzą.

Czytaj artykuł

Reklama


Dobry Krem na cellulit Vialise - moc skutecznych, naturalnych składników w kremie na cellulit.