Niestrawność u dziecka

Problemy gastryczne i niestrawność nie są przypadłościami, z jakimi zmagają się tylko dorośli. Niestrawność u dziecka może być również spowodowana spożyciem zbyt tłustego jedzenia czy zjedzenia zbyt dużej ilości pokarmu, rzadziej jest efektem jakiejś przewlekłej choroby. Skąd się zatem bierze niestrawność u dzieci i czy można jej w jakiś sposób zapobiegać?

Objawy niestrawności u dziecka

Najczęściej rodzice uważają, że dziecko cierpi na niestrawność, jeśli pojawiają się u niego wymioty lub nudności, względnie biegunka. Tymczasem czucie ucisku czy wręcz bólu brzucha, wrażenie pełności w żołądku czy szybko przychodzące uczucie sytości, które się pojawia po zjedzeniu bardzo małej ilości pożywienia, to kolejne objawy, które mogą świadczyć, że wystąpiła niestrawność u dziecka.

Same objawy mogą się między sobą różnić, bowiem część z nich pojawia się po przejedzeniu, inne z kolei są charakterystyczne dla alergii pokarmowych i zatruć pokarmowych. Oczywiście część z nich można wyeliminować, stosując u dziecka odpowiednią dietę, jednak niektóre objawy pojawiają się, gdy dziecko jest uczulone na konkretny produkt. Dlatego tak trudna do zdiagnozowania pod względem przyczyn jest niestrawność u niemowlaka.

Najczęstsze przyczyny niestrawności u dzieci

U dzieci niestrawność bardzo często powodują nietolerancje pokarmowe oraz alergie. Najczęstsze alergeny, które przyczyniają się do nudności, wzdęć oraz innych problemów gastrycznych, to m.in. orzeszki, ryby i skorupiaki, ale również gluten, występujący w określonych rodzajach zbóż.

Równie często do problemów gastrycznych dochodzi z powodu nietolerancji laktozy, czyli cukru zawartego w mleku. Według szacunków, około 35% dzieci poniżej 4. roku życia nie powinno pić mleka krowiego oraz jeść produktów nabiałowych. Niestrawność u dziecka może spowodować także zjedzenie zbyt tłustego jedzenia czy zjedzenie w niezwykle dużej ilości ulubionej potrawy.

Jak zapobiegać niestrawności u dziecka?

Rodzice, którzy chcą uniknąć niestrawności u dziecka, powinni przede wszystkim zwracać uwagę na to, co je dziecko oraz w jakich ilościach. U młodszych dzieci niestrawność może być wywołana nietolerancjami pokarmowymi, dlatego bardzo często z ich diety eliminuje się gluten i laktozę oraz wszelkie potencjalne alergeny.

Nieco inaczej może wyglądać niestrawność u niemowlaka, zwłaszcza karmionego piersią. W tym przypadku niestrawność jest bardzo często wywołana przez pokarmy, jakie zjadła matka. Dlatego tak istotna jest zbilansowana dieta, którą powinny stosować matki karmiące. W ich diecie powinny się pojawiać chude rodzaje mięsa oraz jedynie wybrane rodzaje warzyw i owoców, najlepiej gotowanych. Zbyt duża ilość bogatych w błonnik warzyw i owoców może skutkować biegunką u niemowlęcia.

Często objawy przypominające niestrawność są efektem zaparć. W tym przypadku dietę dziecka należy wzbogać w błonnik oraz podawać mu więcej płynów. W diecie dziecka powinien się pojawić gotowany ryż, marchewka czy jabłko. Jeśli zmiana diety nie pomaga, wówczas konieczna staje się wizyta u lekarza, który może przepisać dziecku odpowiednie leki na niestrawność.

Niestrawność u dzieci staje się niebezpieczna, jeśli spowodowały ją rotawirusy lub gdy jest ona efektem zatrucia pokarmowego, w tym również pałeczkami salmonelli. W tym przypadku objawy są zwykle nasilone, a dziecko dodatkowo może gorączkować. U dzieci każda niestrawność, której towarzyszą wymioty czy biegunka, może skutkować odwodnieniem organizmu, dlatego leczenie należy rozpocząć od podawania większej ilości płynów oraz od wzbogacenia diety w produkty o płynnej konsystencji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama


Dobry Krem na cellulit Vialise - moc skutecznych, naturalnych składników w kremie na cellulit.