Dieta podczas nieżytu żołądka. Postawić na zioła?
Lekkostrawna, z dodatkiem siemienia lnianego, niewielkich ilości chudego mięsa, ale za to praktycznie bez przypraw – zwłaszcza ostrych – powinna być dieta podczas nieżytu żołądka. Warto również zastosować zioła łagodzące podrażnienia. Do produktów drażniących zaliczyć można kawę, mocną herbatę, owoce cytrusowe i kiszonki, a także wszystkie pikantne i mocno przyprawione dania. Zamiast pieprzu, chili, gorczycy czy chrzanu można stosować majeranek, bazylię, lubczyk, albo rozmaryn.
Na szczęście nie należy ograniczać się w jedzeniu pieczywa. Żołądek będzie tolerował zarówno bułki grahamki, jak i klasyczny biały chleb. Wskazane są również kefiry, jogurty, ryby, jaja oraz chude mięso.
- Do diety należy wprowadzić większe ilości lekkostrawnych warzyw (młoda cukinia, dynia, gotowany kalafior, marchew, pomidor i ogórek bez skórki) i owoców (dojrzałe, bez pestek i skórek), które pomogą zmniejszyć zakwaszenie organizmu i dostarczą odpowiednie ilości witamin, w tym niezbędnej witaminy C. Tu jednak przestrzegam przed suplementacją tą witaminą, gdyż może się ona przyczynić do zwiększenia problemów z kamicą – mówi dietetyk Karolina Jaworska.
Nawet chude mięso należy jeść z umiarem. O tłustych golonkach można za to całkowicie zapomnieć, a smalec czy słoninę zastąpić tłuszczami roślinnymi. Pożegnać trzeba się za to – najlepiej na zawsze – z napojami gazowanymi oraz słodyczami, gdyż przy tych dolegliwościach niewskazana jest nadwaga.
Ważne jest również spożywanie pokarmów, zawierających sporo wapnia, który jest w produktach mlecznych. To podwójna korzyść, gdyż leki stosowane podczas nieżytu żołądka wpływają na większe zapotrzebowanie na witaminę B12, która w tych produktach także występuje. Niezbędny jest również magnez, więc wskazane są pestki dyni, słonecznika oraz kasza gryczana. Sery pleśniowe oraz surowe mięso – także ryb – powinny jednak zniknąć z jadłospisu.
Zastosować zioła?
Podczas nieżytu żołądka wskazane są też zioła, które działają przeciwzapalnie i łagodzą podrażnienia. Zioła mają też pozytywny wpływ na jelita i układ żółciowy, a można je stosować praktycznie bez przerwy bez szkody dla organizmu.
Do takich można zaliczyć np. rumianek, który przyspiesza gojenie, działa przeciwzapalnie, a do tego działa uspokajająco. Warto też stosować nagietek, który jest przciwskurczowy, ale zwiększa również wydzielanie soków żołądkowych. Znieczuli i ukoi mięta pieprzowa, a siemię lniane pokrywa śluzem cały układ pokarmowy, podobnie jak liść babki zwyczajnej. Jeśli zależy nam na działaniu bakteriostatycznym, powinniśmy zastosować jeszcze kłącze pięciornika.

7 komentarzy
Daria:
Mam tylko pytanie, czy rumianek na problemy żołądkowe można stosować również u małych dzieciaczków? Małych dzieci – tzn u 6 tygodniowej mojej córeczki. Dajcie znać prosze, bo zawsze się obawiam tych domowych sposobów na nieżyt i zapalenie żołądka, ale tłumaczę to sobie tym, że przecież kiedyś nasze babcie decydowały o tym czy i co trzeba było zastosować dla każdej z chorób, które atakowały i nas i nasze dzieci. A jakoś żyjemy!
Stary as:
Babcie decydowały, ale nie każdy to przeżył
A poważnie mówiąc, to nie polecałbym rumianku dla takich małych dzieci. Generalnie przeznaczony jest dla już „większych malców”, które mają ponad 3 lata. Trzeba uważać, bo czasem chcesz pomóc, a bardziej możesz zaszkodzić.
Mama:
Mojej dawałam jak miała miesiąc tylko że w małej ilości.
Iza:
Mi przy problemach z wątrobą i żołądkiem pomogła kurkuma, a tak dokładniej tabletki z kurkuminą. Biorę podwójną dawkę, bo się ciężko wchłaniają, ale efekty są wspaniałe. Polecam
Merku:
To ile ty wydajesz na te suplementy , przyjmując że powinno się brać 1-2 tabletki dziennie całe pudełko znika ci w mniej niż miesiąc . Przecież to nijak nie jest opłacalne , poza tym wątpie że przyjmowanie większych dawek pomoże rozwiązać problem .
Według mnie większość tych suplementów to istne pośmiewisko .
Uko:
Te tzw. suplementy , które zawierają kurkumę są istną pomyłką , i tak jak napisałeś , większa dawka wcale tutaj nie pomoże , po prostu szybciej zostaniemy zmuszeni do zakupu kolejnego badziewia
Alicja:
To zobacz sobie Licur , 1 tabletka w zupelnosci wystarczy bo ich kurkumina przyswaja sie prawie w 100% , mi pomógł z żołądkiem , więc nie można powiedzieć , że taki produkt jest pomyłką