Ostry nieżyt żołądka

Przyczyn ostrego nieżytu żołądkowego u dzieci jest całkiem sporo. Problem ten nastręcza wielu zmartwień rodzicom i powoduje czasami konieczność hospitalizacji dziecka. Z tego względu warto wiedzieć, jak wcześnie rozpoznawać, skutecznie leczyć ostry nieżyt żołądka u najmłodszych i jak zapobiegać jego występowaniu. Postępowanie jest proste i może być wdrożone przez każdego rodzica.

Przyczyny ostrego nieżytu żołądka

W kontekście pediatrycznym najczęstszą przyczyną ostrego nieżytu żołądkowego są infekcje, związane z dostaniem się drobnoustrojów do przewodu pokarmowego dziecka albo samych toksyn, które produkowane są przez bakterie w pokarmie. Zatrucia pokarmowe same w sobie wywoływane są poprzez bezpośrednie działanie czynników infekcyjnych (wirusów i bakterii) na komórki ścian przewodu pokarmowego, zwłaszcza w obrębie żołądka oraz jelita cienkiego.

Ostry nieżyt żołądka z przyczyn infekcyjnych u dzieci wywoływany jest przez wirusy. Uwzględniając epidemiologię, należy uznać, iż są to podobne wirusy do wywołujących klasyczne schorzenia górnych dróg oddechowych (przeziębienia). W populacji dzieci do drugiego roku życia, króluje rotawirus, który szczególnie jest obecny w żłobkach, na oddziałach szpitalnych – może być również przenoszony przez dorosłych domowników, często nieświadomie. Rotawirusowe infekcje u dorosłych bardzo często przebiegają bez- lub skąpoobjawowo, stąd też wykrycie i odseparowanie takiego domownika jest bardzo trudne i często w ogóle nierozważane.

Inną istotną przyczyną ostrego nieżytu żołądka pozostają adenowirusy. Ta rodzina wirusów daje najczęściej objawy grypopodobne, którym towarzyszyć może biegunka, bóle brzucha oraz jadłowstręt. Infekcje powodowane przez tę grupę wirusów mają zróżnicowany obraz kliniczny. U dzieci z nieżytem żołądkowym albo jelitowym standardowo pobierane są badania na obecność antygenów tegoż wirusa.

Bardzo ostry nieżyt żołądka

Jedną z poważniejszych, wirusowych przyczyn zakażeń przewodu pokarmowego jest Norovirus, który może powodować — szczególnie u małych dzieci – bardzo nasilone objawy infekcyjne. Klinicznie jest to na ogół bardzo ostry nieżyt żołądka, w którym pojawia się gorączka, biegunka, wymioty oraz odwodnienie. Infekcja powodowana przez Norovirus jest jednak możliwa do wyleczenia objawowego — należy jedynie utrzymywać właściwe nawodnienie dziecka i kontrolować jego równowagę kwasowo-zasadową.

Bardzo ważnym i często dramatycznym czynnikiem infekcyjnym u dzieci pozostają przeróżne bakterie. Infekcje bakteryjne mają na ogół ostry przebieg i wymagają dłuższe okresu inkubacji (czasu od zakażenia do rozwinięcia objawów chorobowych). Szczególnie nieprzyjemnym dla dzieci i rodziców jest Campylobacter jejuni, wywołujący krwiste biegunki, wymioty, wysoką gorączkę i pogorszenie stanu ogólnego dziecka. Wdrożenie terapii antybiotykowej okazuje się bardzo skuteczne w tym przypadku, a lekiem pierwszego rzutu pozostają antybiotyki.

Zakażenia powodowane przez Salmonella Enteritidis zdarzają się stosunkowo rzadko. Infekcje te mają głównie przebieg biegunkowy, z możliwością wystąpienia wymiotów oraz podwyższonej temperatury ciała. Stosowanie antybiotyków w ostrej fazie zakażenia nie jest jednak zalecane i raczej uważa się, że lepiej odczekać i potem wdrożyć antybiotykoterapię.

Objawy ostrego nieżytu żołądka

Każdy ostry nieżyt żołądka objawy ma bardzo podobne: bóle brzucha, brak apetytu oraz biegunka. Co istotne, nie zawsze zatrucie pokarmowe wiąże się z obecnością patogenu. Wystarczy, żeby jedzenie było zanieczyszczone toksynami bakteryjnymi, aby w ciągu krótkiego czasu (max. 6 godzin) doszło do rozwinięcia objawów.

Najważniejsza w profilaktyce zatruć pokarmowych u dzieci jest oczywiście higiena rąk, przygotowywanie w odpowiedni sposób pokarmów i podawanie dzieciom bezpiecznych napojów (świeżej, czystej wody). Profilaktyka potrafi skutecznie zabezpieczyć najmłodszych przed problemami i pozwala rodzicom spać spokojnie.

2 komentarzy

  • Prawilny:

    Data: Styczeń 11, 2018 Czas: 09:45

    Ostry nieżyt żołądka to zazwyczaj dobre kilka dni wyjęte z życiorysu. Zwłaszcza, że wiąże się to z biegunką lub wymiotami, a często jednym i drugim jednocześnie. Lepiej uważać, żeby za długo to nie trwało, bo żaden człowiek nie wytrzyma takiego wyjałowienia organizmu na dłuższą metę.

  • Edwin:

    Data: Styczeń 12, 2018 Czas: 14:26

    Bo ostry nieżyt żołądka to przede wszystkim kłopoty dla dzieci. My starzy sobie poradzimy, a dzieci powinny uważać, przede wszystkim na to, że może dojść do dużego odwodnienia: http://grypazoladkowa.net.pl/grypa/powiklania-grypy-zoladkowej/ A to już może być spory problem, bo często nie ma praktycznie już żadnych możliwości leczenia powikłań jak się tą niewidzialną linię przekroczy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama


Dobry Krem na cellulit Vialise - moc skutecznych, naturalnych składników w kremie na cellulit.