Przyczyny nieżytu żołądka

Najczęściej nieżyt żołądka wynika z błędów żywieniowych. Mogą je jednak powodować także używki w postaci papierosów czy alkoholu, ale również stres, który wpływa na nadprodukcję kwasów żołądkowych.

Nieżyt żołądka może być spowodowany nie tylko nieodpowiednią dietą, ale również nieprawidłowymi nawykami żywieniowymi. Wśród najczęstszych z nich wymieniane jest nieregularne odżywianie, używanie ostrych przypraw drażniących żołądek, nadużywanie alkoholu, leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych oraz przypadkowo połknięte środki chemiczne. Rzadszą przyczyną jest zjedzenie trujących grzybów, produktów zatrutych pałeczką jadu kiełbasianego czy nawet nieżyt wywołany leczeniem promieniami rentgenowskimi.

Nieżyt żołądka – przyczyny

Często zapalenie błony śluzowej żołądka ma charakter przewlekły. Wtedy można założyć, że przyczyną jest bakteria Helicobacter pylori, która odpowiada za 90 proc. wszystkich zapaleń żołądka w krajach wysoko rozwiniętych, do których zalicza się Polska. Bakteria zlokalizowana jest w okolicy odźwiernikowej lub nawet w całej błonie śluzowej. To właśnie obecność Helicobacter pylori w śluzówce sprawia, że stan zapalny staje się przewlekły i sukcesywnie wyniszcza warstwę gruczołowej błony śluzowej. Prowadzi to do zaniku śluzówki żołądka i niemal całkowitej zmiany jego charakteru w kierunku nabłonka jelitowego. A zmiana charakteru nabłonka to często ostatni sygnał ostrzegawczy przed powstaniem nowotworu.

Przewlekłe zapalenie błony śluzowej żołądka zaczyna się bowiem w momencie, gdy równowaga pomiędzy kwasem solnym a enzymami trawiennymi w żołądku zostaje zaburzona. W efekcie treści dwunastnicy i żółć zrzucane są do żołądka. Niebagatelny wpływ mają na to stresy, wpływające na nadprodukcję kwasów żołądkowych. Jeśli dodamy do tego zbyt dużo jedzenia, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu i leki przeciwbólowe, mamy gotową „receptę” na przewlekły nieżyt żołądka.

Często za zapalenie błony śluzowej żołądka odpowiada bakteria Helicobakter Pylori, która jako jedyna potrafi przetrwać w kwasie żołądkowym. Najgorsze jest to, że klinicznie potwierdzono już przypadki, podczas których żyje ona w żołądku od wczesnego dzieciństwa, ale w żaden sposób się nie objawia. Nie oznacza to, że nie szkodzi, bo w tym czasie regularnie niszczy błonę śluzową żołądka oraz powoduje wrzody żołądka i dwunastnicy. Bakteria zagnieżdża się w żołądku poprzez drogę pokarmową i zwana jest chorobą brudnych rąk. Może wywołać nowotwór lub rozwinąć się w chłoniak żołądka.

1 komentarz

  • Daniel:

    Data: Grudzień 25, 2013 Czas: 23:28

    Czyli jakby nie patrzeć – hlikobakter pylori jest największą zgubą jeśli chodzi o dolegliwości gastryczne i nieżyt żołądka. A pomyśleć tylko że wsytarczyłoby częstsze mycie rąk i tak wiele dolegliwości gastrycznych możnaby było uniknąć!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama


Dobry Krem na cellulit Vialise - moc skutecznych, naturalnych składników w kremie na cellulit.