Ból głowy i nudności
Pojawiające się nudności najczęściej kojarzone są z problemami ze strony układu pokarmowego. Zjedzenie zbyt tłustego dania, ale także posiłku zbyt obfitego, może się zakończyć nudnościami, którym niejednokrotnie towarzyszą wymioty. Jednak w niektórych schorzeniach ból głowy i nudności są ze sobą ściśle połączone i należy je traktować jako wspólny objaw, pozwalający na szybsze zdiagnozowanie niektórych chorób. Kiedy zawroty głowy nudności oraz zmiany koloru skóry czy zbyt szybki puls, należy łączyć z innymi schorzeniami niż choroby układu pokarmowego?
Kiedy pojawiają się nudności?
Same nudności, choć kojarzone z dietą, mogą oznaczać także poważne choroby układu pokarmowego. Nudności połączone z wymiotami i ból głowy to dość charakterystyczne objawy zatrucia pokarmowego. Jeśli nudności pojawiają się rano na czczo, a przechodzą po zjedzeniu niewielkiego posiłku, mogą świadczyć o wrzodach żołądka czy dwunastnicy. Takie nudności mogą się także pojawić w ciągu dnia. Wtedy są wywołane przez ostre przyprawy czy dym papierosowy.
Podobne objawy, a więc poranne nudności, pojawiają się u kobiet w ciąży, zazwyczaj jednak przechodzą w okolicy trzeciego miesiąca. Natomiast u części kobiet ból głowy i nudności pojawiają się jako objawy PMS. Same nudności pojawiają się dużo rzadziej niż pozostałe objawy, kojarzone z syndromem napięcia przedmiesiączkowego. Czasem same nudności pojawiają się na kilka godzin po operacji, jednak wiążą się one z długością samego zabiegu, który musi trwać dłużej niż godzinę i jest przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym.
Zawroty głowy i nudności – kiedy potrzebna jest konsultacja lekarska?
W niektórych chorobach ból głowy i nudności są traktowane jako objawy, pozwalające na szybsze zdiagnozowanie niektórych chorób. Oba objawy pojawiają się przy chorobie niedokrwiennej serca, przy czym towarzyszy im także ból w klatce piersiowej czy uczucie duszności. Nudności, bóle głowy połączone z zawrotami, do tego niedowład lub porażenie połowiczne to z kolei objawy, które lekarze łączą z udarem mózgu. Ból głowy i nudności to dość powszechne objawy migreny, jednak mogą towarzyszyć także zapaleniu błędnika (wówczas towarzyszy im m.in. oczopląs), jak i chorobie lokomocyjnej.
Jak radzić sobie z nudnościami?
U większości pacjentów pojawienie się nudności może się wiązać z konkretną chorobą, dlatego samo leczenie nudności jest najczęściej leczeniem objawowym. Nie ma jednak skutecznego lekarstwa, które pozwoliłoby na ich wyleczenie. Niemniej jednak jeśli nudności pojawiają się jako wynik chorób układu pokarmowego, ale również zwykłego przejedzenia, wówczas należy przejść na lekką dietę, unikając pokarmów smażonych i tłustych, które mogą wywoływać odruch wymiotny. Zjedzenie zbyt obfitego posiłku może również się wiązać z nadmierną ospałością i uciskiem na żołądek.
Oprócz zmiany diety, ważna staje się także suplementacja lub wzbogacenie diety o produkty bogate w magnez oraz witaminy B6 i B12. To właśnie one mogą powstrzymać odruch wymiotny i minimalizują nudności. Same nudności można zwalczyć, sięgając po produkty naturalne. Herbata z imbirem, rumiankiem czy melisą złagodzą dolegliwość. Kobietom w ciąży zaleca się także żucie plasterków imbiru, aby powstrzymać nudności.
U sporej części pacjentów nudności i zawroty głowy wiążą się z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. Dlatego tak ważne staje się regularne jedzenie mniejszych porcji oraz unikanie niektórych przypraw, zwłaszcza ostrych, które mogą nasilać nudności. Przy nudnościach pojawiających się rano, warto rozpocząć dzień od małej przekąski, którą można zjeść jeszcze będąc w łóżku.
2 komentarzy
Marecki:
A ja jestem facetem i też często mam ból głowy i nudności. I co? Też wszyscy powiedzą, że jestem w ciąży? Normalnie się odżywiam, nie mam nadwagi i jakoś nudności zdarzają się coraz częściej . Normalnie nie wiadomo o co chodzi, lekarze też zaskoczeni.
małpka:
No na pewno w ciąży nie jesteś Ale ból głowy i nudności u facetów to może być następstwo palenia papierosów. Nawet jak nie palisz, to może przebywasz wśród osób, które palą. Czasami wystarczy, że po prostu wyskakujesz na przerwę z ludźmi, którzy kurzą, a Twój organizm w ten sposób reaguje na dym.