Nudności pierwszą oznaką ciąży

Nudności Autor: redakcja Komentarzy: 2

Nudności pojawiają się już w pierwszych tygodniach ciąży, ale nie trzeba się nimi martwić, bo nie zagrażają zdrowiu ani życiu zarówno dziecka, jak i matki.

Nudności pojawiają się z powodu zmian hormonalnych, jakie zachodzą w ciele ciężarnej. Poziom gonadotropiny kosmówkowej szybko wzrasta, bo jej zadaniem jest chronienie ciąży. Dlatego nudności najczęściej występują rano, zanim kobieta cokolwiek zje, choć zdarza się, że powtarzają się także później i nie ustępują przez cały dzień. Mijają w okolicach trzeciego miesiąca ciąży. W drugim trymestrze pojawiają się niezwykle rzadko.

Nie trzeba się jednak martwić nie tylko nudnościami, ale nawet będącymi ich wynikiem wymiotami. Nie mają one negatywnego wpływu na zdrowie matki oraz dziecka. Co więcej, z niektórych badań wynika, że u kobiet, które wymiotowały podczas ciąży, jest znacznie mniejsze ryzyko poronienia, a te, które skarżyły się na nudności, zdecydowanie rzadziej chorowały na raka piersi.

W ciąży mdłości mogą pojawiać się z powodu np. intensywnych zapachów – nawet tych, które przed ciążą były lubiane. Na szczęście są sposoby, dzięki którym udaje się uniknąć nudności. Można np. jeszcze w łóżku coś przekąsić i popić ciepłym napojem. Wstawać należy powoli, a w ciągu dnia zawsze mieć pod ręką jakąś przekąskę.

Skuteczna jest również herbata z imbiru lub ziołowa – z mięty albo melisy. Odstawić należy za to potrawy pikantne, tłuste oraz napoje gazowane. Jeśli i to nie pomoże, należy zwrócić się do lekarza

Mdłości i nudności pojawiają się także z powodu stresu. Przy przewlekłym zdenerwowaniu, połączonym z przemęczeniem oraz niewyspaniem, mogą pojawić się ze zdwojoną siłą. Podobnie przy przejedzeniu, zatruciu pokarmowym lub alergii. Czasami bywają też objawem zapalenia ucha środkowego, albo reakcją na niepożądany przez organizm farmaceutyk.

Nudności pierwszą oznaką ciąży
5 (100%) 21 głosów

2 komentarzy

 • Kasia:

  Data: Grudzień 1, 2013 Czas: 23:15

  Czy to prawda, że nudności mogą pojawić się nawet w 4 dobie po zapłodnieniu? Bardzo proszę o pilna odpowiedź, nie chcę być w ciąży niestety jeszcze teraz… jestem za młoda. Chłopak był po piwku, ja też … no i się jakoś potoczyło. Niestety, 4 doba dziś mija a mnie strasznie mdli. Nie wiem co o tym myśleć, czy to ciąża? Czy nudnością są objawem ciaży u mnie?

  • Lekarz z chłodną głową:

   Data: Luty 9, 2014 Czas: 22:18

   Krótko mówiąc: tak, może tak być. Patrząc na datę, to pewnie już zdążyłaś się dowiedzieć czy „chłopak po piwku” będzie musiał wczuć się w rolę ojca. Bazując na opisie – pewnie mu będzie trudno… Eh, dzieciaki, więcej oleju w głowie by się przydało.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama


Dobry Krem na cellulit Vialise - moc skutecznych, naturalnych składników w kremie na cellulit.