Nudności i wymioty – jak sobie z nimi radzić?

Nudności Autor: redakcja Komentarzy: 3

Delikatna dieta, brak forsownych wysiłków oraz… nie mycie zębów od razu po posiłku. To domowe sposoby na walkę z nudnościami. Nie zawsze podczas nudności należy od razu kontaktować się z lekarzem. Często wynikają one np. ze spożycia nieświeżej żywności. Wtedy należy przede wszystkim zrezygnować – przynajmniej czasowo – z jedzenia, nawet pewnych i zdrowych pokarmów. Żołądek musi sobie bowiem najpierw poradzić z wydaleniem lub ewentualnie choć częściowym przetrawieniem toksyn.

Dopiero dwie godziny po zwymiotowaniu można spróbować zjeść pierwszy posiłek, ale powinien on być bardzo lekki: niewielki, niezbyt słodki, z ograniczoną ilością tłuszczu oraz cukru. Jeść należy bardzo powoli i małymi kęsami. Po zjedzeniu nie wolno się forsować, a najlepiej odpocząć na leżąco. Nie można też od razu myć zębów, bo pasta nie pozostaje obojętna dla układu trawiennego i może wywołać nawrót mdłości, a nawet wymioty.

Mdłości pojawiają się też w ciąży. Najczęściej najbardziej dokuczliwe są podczas pierwszej ciąży, w jej pierwszym trymestrze. Nie są groźne dla płodu oraz kobiety, ale bez wątpienia odbierają radość z bycia w ciąży. Ulżyć można sobie przechodząc na lekkostrawną dietę, niewielkie, ale często spożywane posiłki oraz rozdzielenia picia od jedzenia. No i oczywiście zrelaksować się

 

Jeżeli jest to możliwe, w bardzo wczesnej ciąży nie należy stosować innych leków poza witaminą C i B6. Sprawa wygląda inaczej w przypadku tzw. niepowściągliwych wymiotów ciężarnych (hyperemesis gravidarum). Występują one stosunkowo rzadko, bo tylko u 0,1 % kobiet ciężarnych. Jednak ich konsekwencje są na tyle poważne, że nie można ich zlekceważyć. Nieprzerwane prowadzą wskutek odwodnienia do zaburzeń wodno-elektrolitowych, spadku masy ciała, powikłań wielonarządowych, w tym uszkodzenia wątroby, mózgu i nerek – mówi lekarz medycyny Ewa Zarudzka.

Nie wiadomo wciąż jak powstają niepowściągliwe wymioty ciężarnych. Prawdopodobnie wynika to ze związku z szybkim wzrostem hormonu progesteronu. Ważną rolę odgrywa tu też psychika kobiety. Jeśli ciąża jest przypadkowa, dolegliwości występują znacznie częściej.

Niepowściągliwe wymioty wymagają bezwzględnej hospitalizacji i leczenia. W pierwszym momencie terapia polega na podawaniu płynów fizjologicznych w ilościach pokrywających dobowe zapotrzebowanie na wodę i elektrolity oraz na glukozę, która stanowi podstawowy materiał energetyczny. W dalszej kolejności uzupełnia się niedobory witamin – głównie z grupy B oraz inne niedobory żywieniowe. Stopniowo wprowadza się i powoli rozszerza dietę lekkostrawną. W wyjątkowych sytuacjach, przy braku reakcji na opisane powyżej leczenie, konieczne może okazać się włączenie pełnego żywienia pozajelitowego – wyjaśnia doktor Zarudzka.

 

Najczęściej jednak po maksymalnie kilkunastodniowym pobycie w szpitalu, można wrócić do domu. Z lekkostrawną dietą i witaminami grupy B.

W żadnym wypadku w ciąży nie można stosować leków przeciwwymiotnych bez konsultacji z lekarzem.

Nudności i wymioty – jak sobie z nimi radzić?
4.7 (93.13%) 64 głosów

3 komentarzy

 • Konrad:

  Data: Grudzień 20, 2013 Czas: 22:53

  Ja z kolei słyszałem, żeby pozbyć się nudności trzeba sobie wąchać mięte. Ktoś coś słyszał takiego ?:)

 • Adebow:

  Data: Czerwiec 2, 2014 Czas: 06:48

  Mojej żonie bardzo dokuczały wymioty w ciąży. Na szczęście to już się skończyło i teraz czuje się normalnie.

 • malina:

  Data: Czerwiec 24, 2014 Czas: 17:54

  te czopki polecił mi kiedyś ginekolog, akurat byłam pod koniec ciąży, więc stwierdziłam, że już jakoś wytrzymam do końca. Ale jak będę mmieć kolejnego dzidziusia to raczej je będę stosować – nigdy więcej takich męczarni!!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama


Dobry Krem na cellulit Vialise - moc skutecznych, naturalnych składników w kremie na cellulit.