Poranne nudności
Poranne nudności nie muszą być objawem ciąży. Ta dolegliwość może mieć różne podłoże – wynikać z niestrawności, zmian chorobowych w żołądku albo chorób układu trawiennego. Co powoduje uczucie nudności i jak sobie z nim radzić? Kiedy nudności rano powinny zaniepokoić i zachęcić do wizyty u lekarza?
Czym są poranne nudności?
Ranne nudności zwykle poprzedzają wymioty, są bezpośrednio związane z działaniem ośrodka wymiotnego w mózgu. To nieprzyjemne uczucie, któremu towarzyszy często przyspieszone bicie serca i pocenie się. Osoba odczuwająca nudności jest blada, czasami roztrzęsiona. Poranne nudności nie są niebezpieczne, jednak mogą stanowić sygnał poważnej dolegliwości. Jeśli się powtarzają i nie są symptomem ciąży, powinny zostać skonsultowane ze specjalistą.
Co może wywoływać poranne nudności?
Nudności rano mogą występować z różnych przyczyn. Jeśli towarzyszy im opóźniająca się miesiączka, kobieta powinna sprawdzić, czy nie jest w ciąży – nieprzyjemne uczucie kojarzone z wymiotami to często pierwszy objaw, że doszło do zapłodnienia. Poranne nudności mogą wynikać również z zatrucia. Jeśli dochodzi do nich nagle, warto upewnić się, że spożyta wieczorem żywność nie była przeterminowana albo nadpsuta. Często uczucie mdłości występuje także na skutek przejedzenia. Te przyczyny występujących w godzinach porannych mdłości warto wykluczyć w pierwszej kolejności.
Jakie inne czynniki mogą wywołać nudności rano? Ten objaw może być powiązany z wieloma chorobami – wtedy jednak zwykle występuje także w innych porach dnia. Powtarzające się nudności mogą świadczyć o chorobach układu pokarmowego: chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy, niedrożności jelit, zapaleniu wyrostka robaczkowego. Ich przyczyną mogą być również dolegliwości od strony układu metabolicznego (zaburzenia w funkcjonowaniu tarczycy) lub nerwowego (migrena, silny stres, uraz głowy). Warto sprawdzić również, czy poranne nudności nie są skutkiem ubocznym któregoś z zażywanych leków.
Jak przeciwdziałać uczuciu nudności?
Jak zapobiegać występowaniu nudności rano? Istnieje kilka skutecznych sposobów na uporanie się z uporczywą dolegliwością. Po upewnieniu się, że nudności rano nie są objawem choroby, warto wprowadzić w życie kilka zasad, które pozwolą uniknąć tych będących np. skutkiem przejedzenia:
1. Wieczorem należy ograniczyć ilość spożywanych pokarmów. Kolacja powinna być niewielka i lekkostrawna, podana na minimum 3 godziny przed snem.
2. W ciągu dnia nie należy się przejadać. Ranne nudności ograniczy zdrowa, dobrze zbilansowana dieta uboga w tłuszcze.
3. Rano pomocne może okazać się wypicie małej ilości wody lub gorzkiej herbaty, poprawę samopoczucia przyniesie również napar z mięty lub dziurawca.
4. Należy ograniczyć ilość wypijanej kawy i alkoholu.
Jak radzić sobie z porannym nudnościami?
Co robić, kiedy nie uda się zapobiec mdłościom? Istnieje kilka sposobów, które mogą przynieść ulgę, kiedy już pojawi się złe samopoczucie:
– Napary ziołowe: melisa, mięta, rumianek – wypij herbatę na bazie tych ziół, a istnieje duża szansa, że uczucie mdłości minie. Zioła działają kojąco na żołądek i hamują nadmierne działanie soków trawiennych, likwidując nudności rano.
– Sok z cytryny – Wypij wodę z sokiem z cytryny, a powinieneś poczuć się lepiej. Cytryna działa orzeźwiająco i często likwiduje poranne uczucie mdłości.
– Migdały – To sposób często stosowany przez ciężarne. Uspokajają podrażniony żołądek i łagodzą uczucie nudności.
– Imbir – Do wody lub herbaty możesz też dodać trochę startego imbiru, który również działa łagodząco i regulująco na pracę żołądka.
2 komentarzy
Zagwostka:
Poranne nudności to jednak niemal zawsze będzie ciąża. No chyba, że u facetów ale nie słyszałam, żeby jakiś z nich miał problemy tego typu, chyba że po ostrym piciu poprzedniego dnia…
Rafał:
Sok z cytryny jest dobry na wszystko, na poranne nudności też. ale nie można przesadzić, żeby nie zakwasić organizmu. Jeden, góra dwa plasterki cytryny do szklaneczki wody wieczorem przed snem i spokojnie to wystarczy. Po paru dniach takiej kuracji poranne nudności nie powinny się już pojawiać.