Przyczyny nudności

Nudności Autor: redakcja Komentarzy: 4

Kobiety często podejrzewają, że przyczyną nudności jest ciąża. Najczęściej przyczyny objawów są jednak zupełnie inne. Zazwyczaj są to: przejedzenie, zła dieta, stres, przemęczenie oraz… kac.

Mdłości to często objaw fizycznego niedomagania przewodu pokarmowego. Pojawiają się przy infekcjach jelitowo-żołądkowych, zatruciach pokarmowych, chorobie wrzodowej, niedrożności jelit, nadwrażliwości pokarmowej, zapaleniu wyrostka robaczkowego, kamicy żółciowej, zespole jelita drażliwego, ostrym zapaleniu i nowotworach trzustki, a także chorobie Crohna czy zapaleniu otrzewnej. Zdarzają się również przy zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych, zapaleniu mózgu, a nawet migrenie. Nudności występują również przy chorobie lokomocyjnej, zapaleniu błędnika lub ucha środkowego.

Zdarza się, że nudności wskazują na choroby układu moczowego: kolkę nerkową, zapalenie nerek czy nocznicę. Są też obecne przy schorzeniach metabolicznych, np. cukrzycowej kwasicy ketonowej. Przełomie tarczycowym czy nadnerczy.

Nudności pojawiają się oczywiście także w ciąży. Według statystyk odczuwa je ok. 85 proc. kobiet. Niemal co druga z nich ma też wymioty. To wbrew pozorom dobry znak, wskazujący na prawidłową gospodarkę w zmieniającym się organizmie.

Zazwyczaj nudności to jednak oznaka sporych kłopotów. Praktycznie tylko podczas ciąży są objawem, który nie powinien budzić niepokoju. W normalnym stanie mogą być oznaką schorzeń wątroby, podczas których powinno się jeść bardzo regularnie. Dzięki temu produkowana w żołądku żółć nie będzie powodować nieżytu żołądka i nie przedostanie się do przewodu pokarmowego. Najgorszy stan to bowiem pusty żołądek, kiedy żółć może drażnić śluzówkę i powodować nudności, a z biegiem czasu powodować nadżerki i inne schorzenia.

Nudności o podłożu psychicznym

Czasem wpływ na nudności ma jedynie stan psychiczny. Zdarza się tak właśnie np. ciężarnym, którym tylko po wyobrażeniu jedzenia powodującego mdłości, przytrafiają się one bardzo często. Ma to wyjaśnienie naukowe. Wzrost stężenia w krwi określonych związków, powoduje ich przenikanie przez barierę krew-mózg i oddziaływanie na ośrodek wymiotny w rdzeniu przedłużonym mózgu. Te związki to np. morfina, ale też zwykłe jony wapnia czy mocznik. Właśnie dlatego osoby z niewydolnością nerek muszą mieć dializy, usuwające metabolity oraz zbędne substancje we krwi. Gdy poziom mocznika we krwi wzrasta, pacjenci czują się gorzej, co prowadzi do nudności.

Nudności po zatruciu

Najczęściej nudności pojawiają się jednak w sytuacjach dość prozaicznym. Głównie po zatruciach, gdy do żołądka wraz z pokarmem dostają się szkodliwe substancje. Wraz z krwią przenikają one do mózgu, gdzie pojawia się sygnał dla organizmu, że jak najszybciej należy się ich pozbyć. Nawet wymioty niewiele tu pomogą. Stężenie emetogenów we krwi będzie wciąż wysokie, nawet tuż po wydaleniu treści żołądkowej. Właśnie dlatego często odruch wymiotny nie ustaje nawet wtedy, gdy organizm nie ma już czego zwracać. Nasz mózg „oszukuje” bowiem, że wciąż stężenie potencjalnej trucizny jest za wysokie.

Choroba lokomocyjna (kinetoza)

Nudności często towarzyszą także osobom chorującym na kinetozę. Warto jednak pamiętać, że choroba lokomocyjna zdarza się nie tylko przy podróży samochodem lub autobusem, ale także podczas jazdy pociągiem i w czasie lotu samolotem. Nudności spowodowane są tym, że organizm zmagającej się z kinetozą osoby jest zdezorientowany z powodu różnych bodźców odbieranych przez oczy oraz uszy. Niemal bliźniacze zjawisko występuje w chorobach błędnika, czyli w zespole wędrujących otolitów, chorobie Méniere’a czy zapaleniu błędnika. Co ciekawe, nie trzeba tu wielkich zmian ciała względem powierzchni ziemi. U zdrowych ludzi w płynie nazywanym śródchłonką są niewielkie grudki z węglanu wapnia. Przy przechylaniu ciała, ich położenie zmienia się – dzięki grawitacji. W ten sposób uciskają na receptory, które przekazują do mózgu sygnał o położeniu ciała w przestrzeni. Osoby chore i starsze mają jednak te grudki pokruszone na jeszcze mniejsze, co powoduje zaburzenia nawet przy zwykłym kręceniu głową. Z tego powodu podrażnienie receptorów jest częstsze i z reguły bez powodu, co wpływa na zbyt dużo sygnałów do mózgu, częstsze mdłości i ogólnie gorsze samopoczucie.

4 komentarzy

  • wykończony Adam:

    Data: Grudzień 22, 2013 Czas: 20:08

    Niektórych to bawi, ale dla mnie choroba lokomocyjna to dramat. Podróżować mogę praktycznie tylko samolotem. W samochodzie, pociągu, autobusie muszę znieczulać się na trasach powyżej 30 minut, a nawet krótsza przejażdżka to nudności, a czasem wręcz wymioty. Nawet pracy musiałem szukać niedaleko domu, a w efekcie się przeprowadzić i dojeżdżać dwa przystanki na piechotę, a przez większość roku chodzić 2 km na piechotę…

  • Kasia87:

    Data: Kwiecień 17, 2014 Czas: 10:28

    W moim przypadku przyczyną nudności naprawdę była ciąża. Też myślałam że nie, że coś zjadłam niedobrego itp.

  • alergi:

    Data: Czerwiec 2, 2014 Czas: 06:56

    A może to być tak, że ma się nudności po zjedzeniu i wejściu do basenu? Zawsze babcie mówiły, żeby nie wchodzić do wody od razu po obiedzie, nie wiem ile w tym prawdy.

  • Misia:

    Data: Wrzesień 10, 2014 Czas: 20:11

    Ja miałam nudności, jak mój chłopak chciał się ze mną kochać. Zmieniałam chłopaka i nudności przeszły.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama


Dobry Krem na cellulit Vialise - moc skutecznych, naturalnych składników w kremie na cellulit.