Jak radzić sobie z odbijaniem?
Odbijanie, przez wielu znane jako niekulturalne „beknięcie”, to w istocie proces fizjologiczny, który – jako odruch organizmu – pozwala na pozbycie się resztek powietrza z żołądka, kierując je do przełyku i dalej do ust. Pozwala to na łatwiejsze trawienie, zapobiega dostawaniu się powietrza do jelit, przez co redukuje wzdęcia i gazy, a także jest niezbędne, aby żołądek działał trawił pokarm w odpowiedni sposób. Czasami jednak odbijanie może być zbyt częste i kłopotliwe – wówczas należy się nauczyć, jak sobie z nim radzić.
Przyczyny odbijania
Aby wiedzieć, jak poradzić sobie z odbijaniem, trzeba najpierw poznać jego przyczynę. W przypadku młodzieży, zazwyczaj powód odbijania leży w nieprawidłowej postawie podczas jedzenia – półleżącej czy leżącej – a także spożywaniu bardzo dużych ilości napojów gazowanych. Wprowadzają one dodatkowe powietrze do żołądka, powodując intensywne odbijanie się, które może być bolesne, albo połączone ze zgagą.
W przypadku osób dorosłych odbijanie wynika często z nieprawidłowej diety – posiłki spożywane są w zbyt dużych porcjach, za rzadko, a także zbyt szybko, przez co przy jedzeniu połykana jest znaczna ilość powietrza. Również pokarmy ciężkostrawne, które długo zalegają w żołądku, mogą powodować uczucie odbijania się.
U dzieci odbijanie jest wręcz procesem wskazanym, ponieważ pozwala im na pozbycie się nadmiaru powietrza z organizmu, dzięki czemu znacznie ograniczany jest czas trawienia i cały proces przebiega sprawniej. Jest to bardzo istotne zwłaszcza przez pierwsze sześć miesięcy życia dziecka, kiedy nie przyjmuje ono w naturalny sposób pozycji siedzącej, a co za tym idzie – potrzebuje pomocy przy usunięciu powietrza z żołądka.
Dieta a odbijanie
Istnieje cały szereg sposobów, dzięki którym można poradzić sobie z odbijaniem. Jeśli zdarza się ono często, ale według lekarza nie jest spowodowane żadną chorobą, należy zmienić nawyki żywieniowe. Posiłki trzeba spożywać w niewielkich porcjach, a częściej. Przy jedzeniu wskazany jest spokój, dokładne gryzienie pokarmu oraz pozostawanie w pozycji siedzącej – również do ok. pół godziny po posiłku. Dzięki temu treści są przekazywane z żołądka do jelit, a nie cofane do przełyku, co może powodować nie tylko odbijanie, ale i kwaśny posmak w ustach oraz palenie w przełyku wywołane zgagą.
W przypadku uzależnienia występowania odbijania od samej diety, konieczna jest modyfikacja potraw, które się zjada. Zarówno w przypadku dzieci, jak i dorosłych, dieta powinna w takiej sytuacji obejmować przede wszystkim pokarmy stałe, lekkostrawne, które nie będą zbyt długo zalegać w żołądku i zostaną z łatwością strawione. Należy również zrezygnować z napojów gazowanych, kawy czy mocnej herbaty – jeśli nadal będą towarzyszyć diecie, nie pomogą żadne sposoby na odbijanie.
Jeśli intensywne odbijanie się już pojawi, warto odpowiednio zareagować. Istnieją różne domowe sposoby na odbijanie. Dzieci do ok. roku można po każdym posiłku odbijać na ręku – i jest to czynność wskazana. Dorosłym pomóc może zwykle herbata ziołowa z dodatkiem imbiru, albo zaparzony rumianek. Jeśli odbijaniu towarzyszy zgaga, dobrze jest napić się przegotowanej wody, albo mleka.
4 komentarzy
Młody Stary:
Najlepsze jest to, że większość osób myśli, że jak wypiją gazowany napój i im się odbije, to jest po problemie, bo pozbywają się całego gazu. Nic bardziej mylnego! Zostaje on w waszych żołądkach, rozpycha je, ale to nie wszystko. Dwutlenek węgla przenika do krwi, więc musicie dostarczać więcej tlenu do organizmu. Stąd wzdychanie, poczucie zamulenia i inne dolegliwości. Na dłuższą metę to katastrofa i przeciążenie organizmu.
Sylwia:
Nie przesadzałabym z tym odbijaniem. Przecież ludzie przez lata piją napoje gazowane i jakoś nie słyszałem, żeby była to przyczyna wielkich chorób, czy innych dolegliwości, które są groźne dla życia czy zdrowia. Oczywiście to nic zdrowego i dobrego, ale nie straszmy ludzi gazowaną wodą, bo wcale od tego nie umrą…
Irena:
Uważam jeżeli ktoś mówi ze ma problem z odbijaniem to nie jest śmieszne,dla mnie jest to bardzo poważny problem. bo odbija mi się non stop z. małymi przerwami, są granice normalności a nienormalności,jeżeli ktosprosi o pomoc to ma problem,zani cis napiszesz ti się zastanów na przyszłość.
Pozdrawiam Irena..
Patka:
Jak poradziła sobie Pani z tym odbijaniem bo mnie odbija się os stycznia i nie ma poprawy biorę tabletki miałam gastroskopie i dalej mi się odbija cały czas.