Odbijanie u dzieci
Choć odbijanie jest odruchem fizjologicznym, który towarzyszy każdemu człowiekowi, to jednak warto wiedzieć, kiedy jego nagminnie pojawianie się jest powodem do troski. Zwłaszcza, gdy w grę wchodzi organizm dziecka – słabiej rozwinięty, mogący łatwiej zachorować wskutek nieprawidłowości w odżywianiu.
Kiedy dziecku się odbija?
Dzieciom odbija się zazwyczaj po posiłku oraz ruchu, co jest związane z dwiema sprawami i bezpośrednio wynika z natury odruchu odbijania. Odbijanie to usuwanie powietrza z żołądka przez przełyk oraz usta. Choć uważa się je za niekulturalne, nie wolno kazać dziecku ograniczać tego odruchu, ani zawstydzać go – wstrzymywanie odbijania może bowiem prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, albo przynajmniej wzdęć i gazów. Podczas każdego jedzenia dziecko połyka wiele powietrza, zwłaszcza jeśli zjada pokarm półpłynny, albo płynny. Po jedzeniu, pozostawanie w pozycji siedzącej pozwala na usuwanie tego powietrza z organizmu. Podobnie jest w trakcie ruchu – żołądek pozostaje poruszony, dzięki czemu pozbywa się resztek powietrza ze swojej głębi. To pozwala nie tylko przyspieszyć proces trawienia, ale również zapobiega wzdęciom, bólom brzucha, nudnościom i wymiotom, a w przypadku małych dzieci – pozwala na zjedzenie pełnowartościowej, całej porcji jedzenia.
Odbijanie u niemowlaka i przedszkolaka
U niemowląt, zwłaszcza do ok. szóstego miesiąca życia, niezbędne jest wywoływanie odbijania przez rodziców. Dziecko, które nie przyjmuje samo z siebie pozycji siedzącej, nie jest w stanie łatwo usunąć powietrza z żołądka. Powietrze to jest przyjmowane w dużych ilościach z mlekiem – czy to matki, czy modyfikowanym – co wynika z natury nie do końca wyuczonego jeszcze odruchu ssania. Z tego powodu w przypadku mleka modyfikowanego zaleca się odbijać dziecko co ok. 100 ml w pozycji pionowej, zaś w przypadku mleka matki – co zmianę piersi. To daje dziecku możliwość zjedzenia większej porcji i najedzenia się, a także pozwala na bezpieczniejszą i mniej uciążliwą pracę układu pokarmowego.
Wraz z wprowadzaniem posiłków stałych i przyjmowaniem przez dziecko pozycji siedzącej, odbijanie nie jest już tak konieczne. Zazwyczaj dziecko samo jest w stanie pozbyć się nadmiaru powietrza z żołądka, czasem trzeba mu tylko w tym pomóc, zwłaszcza gdy zjada pokarm płynny.
Zagrożenia przy odbijaniu dziecka
Jeśli dziecku odbija się nieprzyjemnie i odruch ten towarzyszy każdemu posiłkowi, wywołując płacz i niechęć do jedzenia, należy skonsultować się z lekarzem. Choć wiele dzieci nie rozumie odruchu odbijania, nie powinien on wiązać się z bólem czy uczuciem kwasowości w ustach. Jeśli tak się dzieje, może to wskazywać na zmiany w obrębie układu pokarmowego oraz układu krążenia – z tego powodu, jeśli pojawiają się również dodatkowe objawy, niezbędne jest zbadanie dziecka.
W przypadku, gdy odbijanie pojawia się po konkretnych posiłkach, może być spowodowane celiakią, albo alergią pokarmową. W pierwszym przypadku wykonuje się dodatkowe badania, zaś w drugim – testy alergiczne.
Jeżeli dziecku odbija się często, a nie jest to związane z chorobą, należy przyjrzeć się diecie i wyeliminować z niej napoje gazowane, herbatę oraz posiłki ciężkostrawne, zbyt twarde oraz słodkie.
2 komentarzy
Marta:
Odbijanie u niemowlaków to jakiś koszmar! Kacperek ma 3 miesiące i dalej nie możemy sobie z tym poradzić. Mimo, że staram się karmić go bardzo powoli, to je bardzo łapczywie i z pokarmem łyka chyba dużo powietrza. Efekt jest taki, że odbija mu się i ulewa praktycznie wszystko to co zjadł! Nie mogę dziecka nakarmić, a lekarz twierdzi, że to normalne, bo ma niewykształcony układ pokarmowy.
DOświadczona:
Nie panikuj. Odbijanie i ulewanie u dziecka to całkiem normalne objawy i nie jest to żadna choroba. Małe dzieci – zwłaszcza wcześniaki – mają z tym często problemy. Po prostu naucz je wolno jeść, albo dobrze przystawiaj pierś, żeby nie łykało powietrza tylko mleko. Samym pokarmem mu się nie odbija, tylko powietrzem, więc więcej pokory i spójrz też na siebie, bo może być tak, że to ty ponosić największą winę, że dziecku się obija. Bez urazy