Objawy ostrego zapalenia trzustki

Istnieją choroby, które dotykają ludzi w każdym wieku, o ile pojawią się odpowiednie przyczyny i wskaźniki, które powodują rozwój danego schorzenia. Do takich chorób należy również ostre zapalenie trzustki, które może pojawić się w sytuacjach, gdy dana osoba nadużywa alkoholu, przyjmuje określone leki, bądź jest genetycznie predysponowana do zaburzeń pracy trzustki.

Z racji tego, że schorzenie to może powodować rozmaite powikłania, a nawet zagrożenie życia, należy uważnie i szybko rozpoznać jego objawy. Im szybsza reakcja, tym pewniejsza pomoc i łatwiejsze udzielenie pierwszej pomocy.

Typowe objawy ostrego zapalenia trzustki

Trudno jednoznacznie stwierdzić, jak objawia się ostre zapalenie trzustki – dla osób niedoświadczonych może ono mieć bowiem przebieg podobny do rozmaitych innych schorzeń układu pokarmowego. Istnieje duża szansa na to, że nieprawidłowo rozpoznana jednostka chorobowa doprowadzi do zagrożenia zdrowia i życia, a nawet do śmierci chorego, jeśli przebieg jest naprawdę poważny.

Podstawowe objawy ostrego zapalenia trzustki to bóle w nadbrzuszu. Mogą one być skoncentrowane w przestrzeni powyżej pępka i promieniować aż do pleców. Często chorzy opisują te bóle jako opasające, znajdujące się zarówno z przodu ciała, jak również z tyłu. Bóle rzadko kiedy schodzą poniżej pępka, natomiast często promieniują, dlatego chory, który przechodzi bardzo ostry stan zapalny, może mieć poważny problem z umiejscowieniem źródła bólu.

Bólom nadbrzusza mogą towarzyszyć wymioty, które jednak zwykle nie pochodzą z głębi układu pokarmowego. Rzadko kiedy nudności i wymioty przynoszą choremu ulgę; przy bardzo ostrym ataku schorzenia mogą być natomiast lekko zabarwione krwią.

Czasami objawom tym towarzyszy również gorączka – im jest wyższa, tym poważniejszy jest stan pacjenta. Bardzo wysokiej gorączce, typowej dla ostrego zapalenia trzustki, czyli utrzymującej się powyżej poziomu 39 stopni Celsjusza, mogą towarzyszyć dreszcze i uczucie zimna, albo wręcz odwrotnie – chorobliwe rozpalenie organizmu.

Objawy niejasne ostrego zapalenia trzustki

Czasami zdarza się, że chorzy nie zgłaszają się do lekarza z objawami ostrego zapalenia trzustki, jeśli przebieg choroby nie jest tak gwałtowny. Zwykle podobne objawy OZT, tj. bóle nadbrzusza o niskim natężeniu, nudności oraz wymioty, przypisywane są zbyt dużej ilości spożytego alkoholu w połączeniu z ciężkim dla wątroby posiłkiem. Tymczasem w przypadku wystąpienia podobnych objawów, nawet jeśli miałyby oznaczać wyłącznie zatrucie alkoholowe, dobrze jest zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu.

Objawy ostrego zapalenia trzustki w szpitalu

Chory, który zgłasza się z podobnymi objawami na oddział szpitalny, zazwyczaj poddawany jest podstawowemu badaniu bolesności brzucha. Przy tego rodzaju schorzeniu mogą pojawić się wzdęcia i gazy, a brzuch na całym obszarze jest bardzo bolesny i twardy. Co więcej, wykonuje się również badanie morfologiczne, w którym oznacza się enzymy trzustkowe. Jednym z objawów ostrego zapalenia trzustki jest przechodzenie enzymów trzustkowych do krwi, co powoduje ich zwiększenie w obrazie badanej próbki. Wówczas wdrażane jest odpowiednie leczenie szpitalne.

Objawy ostrego zapalenia trzustki
4.9 (97.42%) 31 głosów

1 komentarz

  • Fikus:

    Data: Kwiecień 16, 2015 Czas: 11:44

    Dlatego nie można lekceważyć bólu brzucha, który nie ustępuje, bo właśnie to może być ostre zapalenie trzustki, które – niestety – kończy się w szpitalu. Więc jeśli nie chcecie trafić na oddział i przejść operacji, to polecam kontakt z lekarzem przy każdym bólu. Ja zaniechałem i potem okazało się, że mam ozt. I efekt był taki, że wylądowałem przerażony na stole operacyjnym. Na szczęście wszystko dobrze się skończyło, ale podobno wcale nie było to takie oczywiste.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama


Dobry Krem na cellulit Vialise - moc skutecznych, naturalnych składników w kremie na cellulit.