Ostre zapalenie trzustki w ciąży
Zazwyczaj ostre zapalenie trzustki obejmuje osoby powyżej 40. roku życia, które niekoniecznie dbają o zdrowy tryb życia oraz odpowiednią dietę. Co więcej, z rzadka atakuje również osoby młodsze. Choć może przydarzyć się pacjentom, którzy przyjmują konkretne zestawy leków, to jednak trzeba pamiętać, że ostre zapalenie trzustki w ciąży jest nadal ogromną rzadkością i właściwie przypadki występowania są marginalne. Niestety, jest to schorzenie na tyle poważne, że niezbędne jest poważne podejście do diagnostyki, co również wiąże się z szybką reakcja oraz podjęciem odpowiedniego leczenia.
Zapalenie trzustki a ciąża
Ostre zapalenie trzustki u ciężarnych występuje bardzo rzadko. Istnieje jednak zestaw czynników, które sprawiają, że może ono pojawić się u ciężarnej. Przede wszystkim zależy to od stanu ciężarnej. W ciąży, jeśli kobieta nie pozostaje w stanie patologicznym i nie spożywa nadmiernych ilości alkoholu, co jest niezdrowe dla niej samej oraz płodu, najczęstszą przyczyną występowania ostrego zapalenia trzustki jest kamica żółciowa. Jeśli kobieta miała zaburzone działanie pęcherzyka żółciowego już w przeszłości, istnieje możliwość, że konieczne będzie obserwowanie jej stanu – kamica żółciowa w okresie ciąży zazwyczaj postępuje, ponieważ istnieją czynniki, które sprzyjają jej rozwojowi.
Co więcej, ostre zapalenie trzustki może występować na każdym etapie ciąży, jednak o wiele częstsze jest wraz z postępowaniem ciąży – w drugim i trzecim trymestrze występuje statystycznie częściej, niż w pierwszym, co prawdopodobnie wiąże się ze zmianami w organizmie ciężarnej. Również kobiety, które już przechodziły ciąże, zwłaszcza mnogą, mogą być dodatkowo narażone na ten patologiczny stan trzustki.
Przejście ostrego zapalenia trzustki w ciąży
Ostre zapalenie trzustki podczas ciąży zazwyczaj ma dość łagodny przebieg, dlatego wiele kobiet nie wie, że je przechodzi i nie zgłasza się do swojego lekarza. Zwykle objawy powiązane są z ciążą jako taką – występować mogą bóle w nadbrzuszu oraz mdłości i brak apetytu. Wszystkie te objawy typowe są dla kobiet w ciąży, u których zmiany występują w obrębie organizmu i są spowodowane nie tylko przez hormony, ale również przez powiększający się płód.
Jeśli objawy są poważniejsze i epizod postępuje wraz z wysoką gorączką, wymiotami i biegunkami, niezbędna jest hospitalizacja chorej. Taki przebieg ostrego zapalenia trzustki zagraża nie tylko kobiecie, ale również nienarodzonemu dziecku. Podczas hospitalizacji możliwe jest monitorowanie zarówno stanu zdrowia kobiety, jak również płodu, dzięki czemu istnieje możliwość szybkiej reakcji w trzecim trymestrze i zastosowania cesarskiego cięcia w razie zagrożenia dla którejkolwiek ze stron.
Zazwyczaj przy ciężko przechodzonym epizodzie ostrego zapalenia trzustki stosuje się podstawowe leki oraz głodówkę. Ciężarna wspierana jest dodatkowym żywieniem dożylnym, niezbędnym dla zachowania w zdrowiu i dobrej kondycji zarówno kobiety, jak również dziecka. Wszystko to pozwala zwykle na pełny powrót do zdrowia matki.
2 komentarzy
Miętowy:
I tak to właśnie jest, że kobiety w ciąży często lekceważą dolegliwości, bo wydaje się im, że wymioty, biegunka czy inne dolegliwości są spowodowane przez ciążę. A sama ciąża to nie choroba i ostre zapalenie trzustki w ciąży nie jest niczym normalnym i nie powinno być za takie uważane. Już po pierwszych objawach OZT trzeba zgłosić się do lekarza po poradę i odpowiednie leki. Nie można ryzykować życia swojego dziecka!
Misia:
Bo u nas ciąża to często wpadka u młodych dziewczyn. Idź na porodówkę, to sama się przekonasz jakie pojęcie o życiu mogą te kobiety, a właściwie dziewczynki mieć. Ostre zapalenie trzustki to dla nich pojęcie, którego w życiu mogły nie słyszeć. Nie ma się więc co dziwić, że często lekceważą objawy OZT jak koleżanki na ich poziomie mówią im, że to normalne, bo każdy ma dolegliwości w ciąży.