Przyczyny ostrego zapalenia trzustki
Istnieje wiele chorób, które w szybkim czasie mogą doprowadzić do znacznego pogorszenia się formy osoby chorej, a co za tym idzie – niejednokrotnie prowadzą nawet do śmierci. Część z tych chorób pozostaje nierozpoznana i jest leczona jako zupełnie inna jednostka, co może pomóc przy zastosowaniu odpowiedniego zestawu leków, mimo nierozpoznania choroby.
Tak jest właśnie z ostrym zapaleniem trzustki, które w niektórych krajach wciąż pozostaje nierozpoznawane w wielu przypadkach. To sprawia, że trudno podać statystyki dotyczące zapadalności na tego rodzaju schorzenia.
Najczęstsze przyczyny ostrego zapalenia trzustki
Ostre zapalenie trzustki jest chorobą, której da się zapobiec przede wszystkim poprzez regularne monitorowanie stanu zdrowia oraz dbanie o właściwy tryb życia. Niestety, w wielu przypadkach okazuje się to trudne, zwłaszcza gdy mowa o uzależnieniach. Lekarze szacują, że w 80% przypadków bezpośrednią przyczyną wystąpienia stanu ostrego zapalenia trzustki jest po prostu regularne spożywanie, bądź nagłe spożycie znacznej ilości alkoholu. W przypadku jednorazowego spożycia alkoholu i zatrucia alkoholowego stan ten występuje o wiele rzadziej. Zazwyczaj atakuje osoby uzależnione, które często piją alkohol w nadmiernych ilościach, co wpływa na działanie trzustki oraz wątroby. U większości osób, które doświadczyły ostrego zapalenia trzustki stwierdza się również objawy kamicy żółciowej, związanej właśnie z przesadnym spożywaniem alkoholu.
Rzadsze powody ostrego zapalenia trzustki
Nieco rzadziej ostre zapalenie trzustki wywoływane jest innymi chorobami oraz stanami, w których chory spożywa konkretne leki. Takie przypadki obejmują ok. 10% z puli chorych na ostre zapalenie trzustki. Niekiedy za pojawienie się ostrego stanu zapalnego odpowiedzialna jest wada wrodzona tego narządu, która może przechodzić również w wadę rozwojową. W innych przypadkach ostre zapalenie trzustki może być powikłaniem po niezbyt udanych zabiegach operacyjnych w obrębie jamy brzusznej, wykonywanych metodą endoskopową.
Szacuje się, że niewielki procent ostrego zapalenia trzustki występuje również u osób uwarunkowanych do tego genetycznie. Chodzi konkretnie o obecność puli genowej, która upośledza wydzielanie enzymów trzustkowych przy sprzyjających okolicznościach oraz powoduje powstanie ostrego stanu zapalnego tego organu.
Bardzo rzadko to leki odpowiedzialne są za pojawienie się ostrego zapalenia trzustki. Zazwyczaj są to leki, które podawane zostają chorym, cierpiącym na schorzenia układu pokarmowego. Bywa również, że działanie trzustki jest upośledzone na skutek bardzo nieregularnego spożywania pokarmu, łącznie z nagłymi głodówkami i okresami najedzenia, dlatego właśnie na tę jednostkę chorobą zapadają chorzy na bulimię.
Bardzo rzadko zdarza się, że lekarze nie wiedzą, co powoduje ostre zapalenie trzustki u danego pacjenta. W takim wypadku mówi się o idiopatycznym zapaleniu trzustki, które występuje samoistnie w organizmie. Niezależnie od przyczyny, to schorzenie może w kilka godzin pozbawić pacjenta szans na wyzdrowienie, a nawet pozbawić życia – należy szybko skorzystać z opieki lekarskiej.
2 komentarzy
Lucyna:
To jest jakiś koszmar. Miałam ostre zapalenie trzustki i leżałam w szpitalu. Na każdym obchodzie lekarz pytał się mnie czy piję dużo alkoholu. Po trzecim z kolei już nie wytrzymałam i wydarłam się, że nie jestem żadną alkoholiczką. Ja rozumiem, że najczęściej tak jest, ale nie wyglądam jak jakiś lump i nie jestem skuta na co dzień, więc po co tyle razy zadawać uwłaczające pytania pacjentom, zamiast łaskawie spojrzeć w kartę?
do Lucy:
No ale takie są fakty, absolutnie zdecydowana większość pacjentów z ostrym zapaleniem trzustki trafia do szpitala z dużym problemem alkoholowym. Ostatnio podobno pojawia się też sporo osób po zbyt restrykcyjnych dietach, zwłaszcza dieta Dukana jest obciążająca dla trzustki, zwłaszcza że wiele osób pomija w niej przerwy i na zabój rypie sobie cały czas tygodnie białkowe, co jest masakryczne.