Szczepionka przeciwko rotawirusom

Rotawirusy Autor: redakcja Dodaj komentarz

Dziś postępuje moda, która obraca się przeciw szczepieniom – tak, jak kilkadziesiąt lat temu były one wręcz zalecane, tak dziś stają się tematem wojny między koncernami farmaceutycznymi, a osobami, które wietrzą ich spisek. Choć moda na nieszczepienie dzieci rozpoczęła się dopiero kilka lat temu, to już widać jej efekty – przede wszystkim o wiele większą zachorowalność na rotawirusy wśród dzieci. Dlaczego warto zaszczepić dziecko?

Rotawirus groźniejszy od szczepionki

Głównym argumentem osób, które nie szczepią swoich dzieci, jest szkodliwość szczepionek i ich wpływ na zdrowie dziecka. Tymczasem szczepionka na rotawirus jest obecnie dostępna powszechnie oraz ma formę doustną, która jest bezpieczniejsza i daje mniej ryzyka zachorowania na jakiekolwiek powikłania. Co więcej, nawet przy wystąpieniu reakcji alergicznej, polegającej np. na wzdęciach czy nieprawidłowym stolcu, objawy te są o wiele mniej groźne dla organizmu dziecka, niż samo zachorowanie na rotawirus.

Rotawirusy powszechnie występują w otoczeniu, najczęściej aktywując się w okresie od późnojesiennego do późnowiosennego. Dziecko nie musi mieć kontaktu z osobą, która jest właśnie chora – wirus jest wydzielany jeszcze przed wystąpieniem objawów oraz po ich ustąpieniu. Bardzo długo przeżywa również na rozmaitych powierzchniach w miejscach publicznych (np. klamkach) czy na zabawkach w przedszkolu. Wystarczy, ze osoba chora niedostatecznie dba o higienę, zwłaszcza po skorzystaniu z ubikacji, a choroba gotowa – wirus przenoszony jest wówczas na rękach.

Jak działa szczepionka na rotawirusy?

Często występuje pytanie o skuteczność szczepienia przeciw rotawirusom. Badania pokazują, że minimum 70% dzieci, które zostały zaszczepione, nie zachoruje w ogóle na biegunkę, spowodowaną rotawirusami – a to ona jest najpoważniejszym objawem choroby i często zmusza do hospitalizacji oraz podłączenia dziecka do kroplówki. Co więcej, prawie w 100% przypadków dziecko zyskuje na tyle silną ochronę przed biegunką rotawirusową, że wystąpienie objawów jest szczątkowe i choroba nie staje się niebezpieczna dla dziecka.

Szczepienia na rotawirusy zawsze rozpoczyna się przed ukończeniem przez dziecko 12. tygodnia życia, co wynika z zanikania naturalnej bariery ochronnej organizmu. Co więcej, dzieci, które nie są karmione mlekiem matki, mogą być szczepione nawet wcześniej – mają mniejszą odporność; szczepienie jest możliwe już w 6 miesiącu życia. Szczepionka podawana jest w dwóch, albo trzech etapach, zależnie od wybranego preparatu.

Szczepionka przeciwko rotawirusom
5 (100%) 1 głosów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama


Dobry Krem na cellulit Vialise - moc skutecznych, naturalnych składników w kremie na cellulit.