Cykl rozwojowy tasiemca

Tasiemiec jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych pasożytów, jakie występują w układzie pokarmowym człowieka. Do zarażenia tasiemcem dochodzi poprzez spożycie mięsa, w jakim znajdują się jaja pasożyta. I choć objawy zarażenia pasożytem są dość podobne, to do zarażenia oraz do rozwoju tasiemca potrzebne są inne rodzaje zwierząt-żywicieli pośrednich. Dla własnego bezpieczeństwa warto znać cykl rozwojowy tasiemca.

Objawy zarażenia tasiemcem

Od czasu zjedzenia zarażonego mięsa, do rozwinięcia się dorosłego osobnika, musi upłynąć kilka tygodni w przypadku tasiemca nieuzbrojonego, a nawet kilka lat, jeśli pacjent zaraził się tasiemcem uzbrojonym.

Początkowe objawy zarażenia są dość mylące: pacjent cierpi na bóle głowy, którym może towarzyszyć ogólne osłabienie organizmu. Bardzo często w przypadku zarażenia tasiemcem nieuzbrojonym pojawia się pokrzywka. Oczywiście zlecenie badania kału powinno przesądzić o zarażeniu pasożytem, jeśli jednak tasiemiec się w pełni nie rozwinął, zdarza się, że także w kale nie pojawiają się jego jaja, ani nie są wydalane jego fragmenty, zatem badanie kału nie wskaże obecności pasożyta.

Jako kolejne pojawiają się dolegliwości gastryczne: wymioty i nudności, albo wręcz przeciwnie: biegunki. Pacjent cierpi na brak apetytu, ale również może drastycznie chudnąć, nawet bez zmiany diety.

Podjęcie leczenia farmakologicznego w oparciu o leki przeciwpasożytnicze jest jedynym skutecznym sposobem na pozbycie się tasiemca z układu pokarmowego.

Cykl rozwojowy tasiemca

W organizmie ludzkim może się pojawić tasiemiec uzbrojony lub nieuzbrojony, których obecność w organizmie przekłada się na dość zbliżone objawy chorobowe. Podobnie cykl rozwojowy tasiemców jest dość zbliżony, choć cykl rozwojowy tasiemca nieuzbrojonego potrzebuje żywiciela pośredniego, jakim są świnie domowe lub dziki, natomiast cykl rozwojowy tasiemca uzbrojonego uwzględnia w rozwoju etap tworzenia wągrów z jajami w mięśniach bydła.

Tasiemiec rozwija się w jelicie człowieka, przyczepiając się specjalnymi haczykami (tasiemiec uzbrojony) lub jedynie wypustkami (tasiemiec nieuzbrojony) do ściany jelita cienkiego, gdzie rozwija się i osiąga zdolność do rozmnażania. Jaja tasiemca są wydalane z kałem żywiciela ostatecznego i muszą dostać się do organizmu zwierzęcego, gdzie zamykają się w specjalnych wągrach.

Spożycie mięsa z takimi wągrami prowadzi do zarażenia tasiemcem: wągry otoczone są specjalną błoną, która jest trawiona w żołądku człowieka. Po jej strawieniu dochodzi do zarażenia tasiemcem, który uwolniony z wągra przedostaje się do jelita, gdzie ma możliwość dalszego rozwoju. Najczęściej tasiemiec rozwija się właśnie w jelicie, jednak zdarza się, że przedostaje się także do innych narządów, które również może zaatakować.

Jak uniknąć zarażenia tasiemcem

Do zarażenia tasiemcem dochodzi poprzez spożycie mięsa z jajami tasiemca, co jest obecnie dość trudne. Przy uboju przemysłowym, jaki przeprowadzany jest w zakładach mięsnych, bada się każdą sztukę bydła i świń, zatem zarażenie tasiemcem poprzez zjedzenie mięsa ze sklepu jest niemożliwe. Można natomiast zarazić się tasiemcem po zjedzeniu mięsa z nieznanego źródła lub też w przypadku tasiemca uzbrojonego – po zjedzeniu mięsa z dzika. Tu warto również pamiętać, że mięso z jajami tasiemca nie lubi obróbki termicznej oraz długotrwałego zamrażania w niskich temperaturach. Wystarczy, aby gotowanie, smażenie czy pieczenie mięsa podejrzanego (czyli z wągrami zawierającymi jaja tasiemca) odbywało się w temperaturze powyżej 50 stopni, aby doszło do trwałego zniszczenia potencjalnego źródła zakażenia. Podobny proces zachodzi przy mrożeniu, o ile odbywa się ono w temperaturze poniżej -10 stopni i trwa co najmniej 5-7 dni.

2 komentarzy

  • Cycu:

    Data: Marzec 26, 2018 Czas: 11:51

    A mnie ciekawi czy cykl rozwojowy tasiemca można zatrzymać? Czy są jakieś leki lub sposoby, które można zastosować wcześniej, na przykład jak podejrzewam, że rozwija mi się tasiemiec? Czy muszę czekać aż się rozwinie i wtedy dopiero można się go pozbyć?

  • Jasne:

    Data: Marzec 28, 2018 Czas: 12:45

    Jasne, że tak. Przecież wszystkie leki na tasiemca działają właśnie tak, że zatrzymują jego cykl rozwojowy. Bo cykl rozwojowy tasiemca trwa nieprzerwanie. To nie jest tak, że jeden tasiemiec na jeden organizm. Każdy żywiciel może wręcz mieć nieograniczoną liczbę tasiemców, zwłaszcza tych mniejszych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama


Dobry Krem na cellulit Vialise - moc skutecznych, naturalnych składników w kremie na cellulit.