Objawy włośnicy
Włośnica to podstępna choroba, wywołana poprzez spożycie mięsa, które zostało zakażane włośniami. Ta podstępność wynika z faktu, iż objawy włośnicy mogą być również charakterystyczne dla innych chorób i dolegliwości. Dlatego warto jest poznać jej objawy, by w porę wdrożyć odpowiednie leczenie, nie myląc włośnicy z innymi schorzeniami.
Jak rozpoznać włośnicę? Przede wszystkim należy dokonać dokładnej analizy tego, co jedliśmy w ostatnich dniach. Jeśli było to mięso, warto jest zastanowić się czy aby na pewno pochodziło ono ze sprawdzonego źródła. Oczywiście jest to trudne, jeśli nie przygotowujemy wszystkich posiłków samodzielnie, ale wówczas – przy wystąpieniu niepokojących objawów – warto jest przepytać dokładnie osobę odpowiedzialną za sporządzenie posiłku, gdzie kupiła mięso. Pozwala to nie tylko na ochronę zdrowia swojego i bliskich, ale również, w przypadku restauracji, osób, którzy są ich gośćmi.
Objawy włośnicy w różnych fazach zakażenia
Jak objawia się włośnica? Objawy włośnicy mogą być różne w zależności od stadium choroby. W pierwszej fazie, tuż po zakażeniu, najczęściej obejmują one gorączkę i nudności, a także zaburzenia w pracy żołądka i jelit, połączone z wymiotami. Te objawy mogą pojawić się już dzień po zjedzeniu mięsa, które zawierało larwy włośnia krętego.
Pierwsza faza włośnicy często jest mylona z przeziębieniem lub z grypą jelitową. W fazie drugiej, pomiędzy pierwszym, a szóstym tygodniem od zakażenia, objawy włośnicy się nasilają. Wynika to z faktu, iż larwy włośnia krętego przenikają już wtedy do krwiobiegu. Pojawia się wówczas często wysoka gorączka z dreszczami, obrzęki twarzy i powiek, wykwity skórne, ogólne osłabienie, a także bóle kostne i głowy. Z kolei w trzeciej fazie włośnicy, larwy włośnia krętego zaczynają się osiedlać w mięśniach, czego efektem są ich bóle oraz problemy reumatyczne.
Co ma wpływ na intensywność objawów włośnicy?
Objawy włośnicy mogą się nasilać w zależności od ilości zakażonego mięsa, spożytego w trakcie posiłku. Dawka, która wywołuje zarażenie włośnicą, to od około 100 do 300 larw włośnia krętego. Ciężko jest stwierdzić zatem jaka ilość mięsa spowoduje chorobę. Na intensywność objawów włośnicy może mieć wpływ także biologiczny stan organizmu.
Na pewno nie można lekceważyć objawów włośnicy, ponieważ w najgorszym przypadku jej skutkiem mogą być poważne problemy o charakterze kardiologicznym, problemy z koordynacją ruchów i oddychaniem, a nawet śmierć. Dlatego im wcześniej zostanie postawiona diagnoza i wdrożone odpowiednie leczenie, tym większa jest szansa na brak poważnych komplikacji zdrowotnych związanych z włośnicą.
Można zmniejszyć ryzyko zachorowania na włośnicę poprzez spożywanie mięsa tylko z bezpiecznego źródła oraz jego odpowiednie dopieczenie, bądź dogotowanie. W ten sposób likwidacji ulegają larwy włośnia krętego, które nie są w stanie przetrwać ciężkich warunków związanych z wysoką temperaturą. Im więcej ich ulegnie zniszczeniu, tym, w przypadku wystąpienia włośnicy, jej objawy będą znacznie bardziej łagodne ze zmniejszonym ryzykiem wystąpienia powikłań.
1 komentarz
chorujący:
U mnie objawy włośnicy pojawiły się dwa dni po tym jak zjadłem stare (o czym oczywiście wcześniej nie wiedziałem) mięso i nie wiadomo skąd ono pochodziło. Oczywiście przez pierwszy tydzień wszyscy myśleli, że to zatrucie, potem grypa żołądkowa, a dopiero trzeci lekarz rozpoznał włośnicę.