Wzdęcia po mleku i każdym posiłku

Wzdęcia Autor: redakcja Komentarzy: 2

Karmienie niemowląt i małych dzieci może stanowić dla niektórych rodziców prawdziwe wyzwanie. Dziecko nie jest w stanie powiedzieć, który produkt doprowadził do powstania bolesnych wzdęć. Dodatkowym utrudnieniem u niemowląt jest fakt, że ich układ pokarmowy dopiero się rozwija, dlatego niemal każdy nowy produkt, jaki pojawia się w diecie dziecka, może doprowadzić do wzdęcia. Jak zatem unikać wzdęcia po każdym posiłku, a jednocześnie – jakie produkty powinny się znaleźć w diecie niemowlęcia, aby mógł on się zdrowo rozwijać?

Co powoduje wzdęcia u dzieci?

Wzdęcia i gazy po każdym posiłku mogą mieć różne podłoże. U niemowląt bardzo często za ten stan odpowiada częstotliwość karmienia oraz sama technika karmienia. Złe ułożenie dziecka do karmienia, gdy może ono jednocześnie połykać powietrze, to jedna z częstych przyczyn. Karmienie dziecka zbyt rzadko lub też w nieregularnych odstępach prowadzi do tego, że dziecko je bardzo łapczywie, co oznacza, że ma wzdęcia po mleku. Kolejnym czynnikiem, który może prowadzić do powstawania wzdęć u dzieci karmionych piersią, jest dieta mamy. Co może powodować wzdęcia u niemowlęcia? Potrawy wzdymające, ale również dania smażone, dzieci również źle reagują na obecność w potrawach czosnku, orzechów, czekolady czy cytrusów, które jednocześnie są dość powszechnymi alergenami.

Jak unikać wzdęcia u dzieci?

U niemowląt karmionych piersią ważna jest również pozycja, w jakiej dziecko powinno się znajdować bezpośrednio po karmieniu. Wskazane jest utrzymywanie pozycji pionowej, dopóki dziecku się nie odbije. Często za wzdęcia i gazy po każdym posiłku odpowiadają produkty, jakie znajdują się w diecie matki karmiącej.

Dość szybko także okazuje się, że dziecko nie toleruje laktozy, która pojawia się w diecie mamy w produktach nabiałowych. U dzieci, które są karmione lub dokarmiane mieszankami mleka modyfikowanego, także mogą się pojawić wzdęcia po mleku. W tym przypadku o zmianie mleka powinien zadecydować lekarz, który może wskazać mleko modyfikowanego bez zawartości laktozy.

Bardzo często rodzice słyszą o korzystnym działaniu herbatki z kopru włoskiego czy rumianku, które pozwalają na uporanie się z bolesnym wzdęciami. Ze względu na fakt, że koper włoski i rumianek mogą uczulać, takie herbatki można podawać dzieciom kilkumiesięcznym. Natomiast w przypadku niemowląt karmionych piersią, taka herbatka może stanowić element diety matki karmiącej.

Masaże i leki na wzdęcia

Sięgnięcie po leki, przyspieszające rozbijanie pęcherzyków powietrza czy też umożliwiających ich szybsze wydalanie, jest ostatecznością. Zresztą same leki powinny być zawsze przepisane przez lekarza, który zadecyduje o konieczności ich stosowania. Wcześniej warto zadbać o naturalne metody, dzięki którym dziecko nie będzie cierpiało na bolesne wzdęcia po posiłku. W przypadku niemowląt wskazane jest kładzenie dziecka na brzuszku, co ma przyspieszyć wydalanie gazów. Pomocne bywa także położenie dziecka na plecach i delikatne ugięcie nóżek dziecka, co również pomaga w wydalaniu zgromadzonych gazów. Zarówno w przypadku niemowląt, jak i u starszych dzieci, pomocny bywa masaż brzuszka, który powinien być wykonywany ruchami okrężnymi zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

Ważnym elementem, minimalizującym występowanie wzdęcia po każdym posiłku, jest ich regularność. Dziecko, które jest karmione regularnie, nie ma potrzeby, aby bardziej łapczywie sięgać po jedzenie. Szybkiemu pochłanianiu jedzenia sprzyja połykanie pęcherzyków powietrza, które zgromadzone w jelitach mogą prowadzić do powstawania wzdęć.

Wzdęcia po mleku i każdym posiłku
5 (100%) 4 głosów

2 komentarzy

  • Marta:

    Data: Marzec 26, 2018 Czas: 08:39

    Wzdęcia po mleku wcale nie wynikają z tego, że ktoś ma nietolerancję laktozy. Można mieć też uczulenie na białko. I to niezależnie od wieku, ale wzdęcia po mleku to jeszcze nie jest najgorsze, bo może się okazać, że masz celiakię i wtedy naprawdę mija sporo czasu, zanim się sporo zmieni, bo życie się zmienia do góry nogami o 180 stopni.

  • Kamil:

    Data: Marzec 27, 2018 Czas: 18:27

    To zależy u kogo. Przecież nie każdy ma wzdęcia po mleku w takim samym zakresie. Co więcej, ja mam na przykład tak, że po mleku wypitym na pusty żołądek mam wzdęcia, ale jak wypiję na przykład szklankę mleka do obiadu, to już żadne wzdęcia i inne kłopoty nigdy się nie pojawiają.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama


Dobry Krem na cellulit Vialise - moc skutecznych, naturalnych składników w kremie na cellulit.