Zapalenie Błony Śluzowej Żołądka

Zapalenie błony śluzowej żołądka. Żołądek to jedna z najważniejszych części naszego układu pokarmowego i równocześnie bardzo wrażliwa. Wystarczy, że zjemy coś niewłaściwego lub ciężkostrawnego i już odczuwamy dolegliwości żołądkowe. Najczęściej jednak mają one charakter krótkotrwały i po zastosowaniu leków doraźnych i krótkotrwałej diety, mijają.

Popularnie nazywane jest zapaleniem żołądka, ale faktycznie dotyczy uszkodzenia jego wewnętrznej ściany, czyli błony śluzowej. Jest to powszechnie występująca dolegliwość, na którą cierpi ok. 80% populacji dorosłych i ok. 30% populacji dzieci.

Najczęściej przyczyną zapalenia błony śluzowej są:

  • zakażenie bakterią Helicobacter pylori (90% wszystkich zakażeń) ,
  • niesteroidowe leki przeciwzapalne (zwłaszcza aspiryna, ibuprofen, leki na stawy),
  • alkohol,
  • żółć
  • wytwarzanie przez organizm przeciwciał (tzw. czynniki autoimmunologiczne).

Objawy zapalenia błony śluzowej żołądka

Najczęściej zapalenie przebiega w sposób bezobjawowy, zwłaszcza jeżeli przyczyną jest Helicobacter pylori. W pozostałych przypadkach mogą wystąpić nudności, bóle brzucha, uczucie sytości. W stanie zaawansowanym pojawiają się krwawe wymioty lub smolisty stolec.

Rodzaje zapalenia błony śluzowej żołądka

Ze względu na przebieg choroby lekarze wyróżniają dwa rodzaje:

  • ostre zapalenie błony śluzowej żołądka,
  • przewlekłe zapalenie błony śluzowej żołądka,
  • szczególne zapalenie żołądka – chemiczne, wywołane napromieniowaniem.

Niektórzy stosują podział na nadżerkowe zapalenie błony śluzowej żołądka i nienadżerkowe.

Ostre zapalenie błony śluzowej żołądka

Najczęściej wywoływane jest zatruciami pokarmowymi, przedawkowaniem alkoholu lub lekowym, może być wywołane także Helicobacter pylori. Objawy pojawiają się nagle, bez wcześniejszych symptomów. Najczęściej jest to ból w górnej części brzucha (tzw. dołek podsercowy), wymioty, wysoka gorączka. Najczęściej objawy ustępują po zastosowaniu odpowiednich leków i diety. Jeżeli po kilku dniach nie widać poprawy, konieczne jest wizyta u lekarza.

Przewlekłe zapalenie błony śluzowej żołądka

Przebiega często bez żadnych objawów. Chorzy mogą odczuwać niewielkie dolegliwości w górnej części brzucha, nudności, bóle głodowe. Przyczyną może być Helicobacter pylori, długotrwałe przyjmowanie leków, nieprawidłowa dieta, cukrzyca.

Przewlekłe zapalenie może doprowadzić do trwałych zmian w błonie śluzowej żołądka lub nawet jej zaniku. Najczęstszym powikłaniem jest nadżerkowe zapalenie błony śluzowej żołądka.

Diagnoza i leczenie zapalenia błony śluzowej żołądka

Rozpoznanie zapalenia żołądka opiera się głównie na wywiadzie lekarza i wykonaniu odpowiednich badań. Podstawowym jest badanie krwi lub kału na obecność Helicobacter pylori. Jednak podstawowym badaniem pozwalającym dokładnie sprawdzić zmiany chorobowe w żołądku jest gastroskopia. Leczenie zapalenia żołądka polega przede wszystkim na usunięciu przyczyny i łagodzeniu objawów. Najczęściej podawane są leki z grupy inhibitorów pompy protonowej, antybiotyków. W bardzo zaawansowanych stanach konieczna jest operacja usunięcia żołądka.

Leczenie zapalenia błony śluzowej żołądka
4 (80%) 5 głosów

Reklama


Dobry Krem na cellulit Vialise - moc skutecznych, naturalnych składników w kremie na cellulit.