Powikłania zapalenia błony śluzowej żołądka

Każda choroba, która na czas nie została zdiagnozowana, lub której objawy lekceważymy, prowadzi do poważnych powikłań. Warunkiem sukcesu w walce z chorobą jest wczesna diagnoza i podjęcie odpowiedniego leczenia.

Zapalenie błony śluzowej żołądka

To bardzo powszechnie występująca choroba układu pokarmowego. Jej przyczyny są bardzo różne i w zależności od ich rodzaju, mamy do czynienia z trzema typami zapalenia:

  • stan ostry,
  • stan przewlekły,
  • szczególne stany zapalne – wywołane napromieniowaniem, zatruciem chemikaliami.

Najczęstszą przyczyną choroby jest zakażenie bakterią Helicobacter pylori. Może ona wywołać zarówno stan ostry, jak i przewlekły. Do pozostałych przyczyn możemy zaliczyć:

  • czynniki autoimmunologiczne,
  • długotrwałe przyjmowanie leków przeciwzapalnych (zwłaszcza na stawy),
  • niewłaściwa dieta,
  • nadużywanie alkoholu,
  • stresujący tryb życia.

W niektórych przypadkach czynniki przyczynowe mogą występować równocześnie, co nie znaczy, że objawy choroby występują w sposób zdwojony.

Objawy zapalenia błony śluzowej żołądka

O ile stan ostry nieżytu żołądka ma wyraziste objawy, o tyle stan przewlekły w początkowym stadium choroby nie daje żadnych objawów. Pojawiają się one wtedy, gdy choroba jest już zaawansowana. To niestety może powodować powikłania zapalenia błony śluzowej żołądka np. uszkodzenia płaskiego błony, czyli nadżerki.

Do najczęstszych objawów, których nie wolno lekceważyć, należą bóle w nadbrzuszu, bóle głodowe (występujące w kilka godzin po spożyciu posiłku), nudności, osłabienie, zgaga, ogólna apatia. Objawy te powinny skłonić nas do wizyty u lekarza.

Diagnoza przewlekłego nieżytu żołądka

Prawidłowa diagnoza jest podstawą do ustalenia leczenia i uniknięciu powikłania przy zapaleniu błony śluzowej żołądka. Najczęściej stosowanym badaniem jest gastroskopia. Pozwala ona lekarzowi nie tylko na dokładne badanie endoskopowe, ale także na pobranie próbek do badania histopatologicznego. Dzięki temu może on ustalić stan zaawansowania choroby i jej przyczyny.

Sposoby leczenia zapalenia błony śluzowej

Leczenie przewlekłej formy choroby żołądka w dużej mierze zależy od diagnozy i stwierdzonej przyczyny. Ujawnienie obecności bakterii Helicobacter pylori wymaga leczenia antybiotykami. Najczęściej stosuje się równocześnie dwa skojarzone antybiotyki przez 7 dni. Dodatkowo lekarz włącza leki hamujące wydzielanie kwasu solnego, tzw. inhibitory pompy protonowej. Stosowane są one również w przypadku długotrwałego stosowania leków przeciwzapalnych. Jeżeli przyczyną są czynniki autoimmunologiczne, to najczęściej stosowana jest witamina B12.

Żadnych objawów nieżytu żołądka nie wolno lekceważyć, ponieważ powikłania po zapaleniu błony śluzowej żołądka mogą być bardzo poważne. Najłatwiej wyleczalnym jest zapalenie nadżerkowe, które może przerodzić się w znacznie niebezpieczniejsze wrzody żołądka. Niestety niewyleczone zapalenie błony śluzowej żołądka może przyczynić się do rozwoju choroby nowotworowej. Każde z powikłań wymaga skomplikowanego leczenia, a czasami nawet interwencji chirurgicznej.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama


Dobry Krem na cellulit Vialise - moc skutecznych, naturalnych składników w kremie na cellulit.